Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-08-29, 12:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Wyjątkowy koncert był hołdem dla wynoszonego na ołtarze kard. Stefana Wyszyńskiego. "Wielki człowiek, wielki Polak" [ZDJĘCIA]

Koncert Piotra Rubika na błoniach przed Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Koncert Piotra Rubika na błoniach przed Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wydarzeniem artystycznym i przeżyciem duchowym był koncert Piotra Rubika poświęcony kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Na błoniach przed Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie odbyło się premierowe wykonanie oratorium skomponowanego z okazji nadchodzącej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Koncert zgromadził liczną publiczność nie tylko z Opolszczyzny. Przybyli też przedstawiciele władz państwowych i samorządowych regionu.
- Poznałam prymasa i miał on szczególny szacunek dla kobiet – wspominała Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. – Kiedy do jego pokoju wchodzi kobieta on wstaje przez szacunek dla mamy rodzonej i dla Matki Najświętszej. Byłam wtedy młodą dziewczyną. Zawsze kiedy wchodziłam do jego pokoju, aby przynieść jakieś dokumenty, coś mu podać, to on wstawał.

- Widział w młodzieży wielką przyszłość. Dodawał im otuchy mówiąc, że jesteście z pokolenia orłów. A orły to ptaki wolne, które szybują nad graniami. On dodawał skrzydeł, nie podcinał ich - mówi młoda uczestniczka koncertu, która przyjechała z Częstochowy.

- Kard. Stefan Wyszyński to jest wielki człowiek, wielki Polak, na którym powinno się młode pokolenie wzorować – uważa mieszkaniec Prudnik.

Organizatorami uroczystości prymasowskich w Prudniku-Lesie byli posłanka Katarzyna Czochara oraz Stowarzyszeniem Miłośników Wsi Moszczanka. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęło Radio Opole. Beatyfikacja kardy. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 12 września w Warszawie.

W czasach stalinowskich prymas więziony był m.in. w Prudniku-Lesie. Komunistyczne władze przetrzymywały go tam najdłużej, bo ponad rok.
Uczestnicy koncertu Piotra Rubika na błoniach przed Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie

Zobacz także

2024-11-28, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Krytycznie o Kartezjuszu dziś w ramach cyklu Pogadalnia w MŚO 'Myślę, więc nie jestem sam' - to tytuł najbliższego spotkania w ramach Pogadalni, czyli cyklu spotkań filozoficznych w Opolu. Mają one otwartą formułę zarówno dla tych, którzy chcą się włączyć do dyskusji, jak i tych, którzy… » więcej 2024-11-28, godz. 14:36, Wiadomości z regionu Pierwszy prezes klubu OKS Odra Opole i nestor opolskiego pożarnictwa będą mieli swoje ulice W stolicy regionu pojawią się dwie nowe ulice. Pierwsza z nich będzie nosiła nazwę pułkownika pożarnictwa Zdzisława Filingiera i będzie zlokalizowana w okolicach ulicy Budowlanych. Natomiast druga będzie znajdować się w rejonie… » więcej 2024-11-28, godz. 13:30, Gospodarka To już pewne. Opolanie zapłacą wyższy podatek od nieruchomości Od nowego roku mieszkańcy Opola zapłacą więcej za swoje nieruchomości. Podatek od zabudowań mieszkalnych, gospodarczych oraz gruntów wzrośnie od blisko 3 do 8 procent. Ta najwyższa podwyżka dotyczy przedsiębiorców, którzy mają… » więcej 2024-11-28, godz. 13:15, Kultura i rozrywka Ludzie mediów wspominali Tadeusza Horoszkiewicza Postać Tadeusza Horoszkiewicza, nestora opolskiego dziennikarstwa, została przypominana w ramach cyklu 'Twarze Opola'. W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu zabrali się jego przyjaciele, bliscy, współpracownicy i ludzie mediów… » więcej 2024-11-27, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Opolski oddział IPN upamiętnił Augustyna Kośnego. Jest tablica pamiątkowa i wystawa Był działaczem społecznym, politycznym, ale też lekarzem i uczestnikiem II Powstania Śląskiego. Mowa o Augustynie Kośnym, który od dziś (27.11) ma swoją tablicę na budynku Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. Data jest szczególna… » więcej
31323334353637
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »