W obliczu potencjalnych zagrożeń wiele osób zastanawia się, gdzie szukać schronienia, szczególnie w sytuacji nagłego ataku. Opole nie posiada żadnego schronu spełniającego wymagania techniczne. Nowa ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej ma wprowadzić zmiany w tym zakresie.
Większość mieszkańców Opola przyznaje, że nie wie, gdzie znajdują się schrony ani miejsca ukrycia w mieście.
- W Opolu chyba nie ma żadnych takich miejsc. Nie kojarzę. - Ja nawet nie wiem, gdzie są schrony, tak na dobrą sprawę w Opolu. Najszybciej to tak, jak chyba gdzieś tam teraz mówią, to do piwnicy, nie? Ale tak, żeby gdzieś tam szukać schronienia, gdzie państwo przygotowało dla nas, to nie, no to nie ma. - Gdzie znajdziemy schron w Opolu? - Nie wiem. W ogóle nie mam pojęcia.
Kapitan Łukasz Nowak, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Opolu wyjaśnia, że na stronie państwowej straży pożarnej istnieje aplikacja mapowa, która może pomóc znaleźć miejsce schronienia.
- Znajdziemy link do niej na każdej stronie komendy powiatowej, komendy wojewódzkiej państwowej straży pożarnej na terenie całej Polski. Wchodząc tam, jesteśmy w stanie rozpoznać najbliższe miejsca. Te najbliższe miejsca są charakteryzowane według konkretnych kryteriów, ilości osób, które mogą w nich przebywać, jakby stanu tego obiektu, jak również powierzchni i samego rodzaju tego obiektu.
Stanisław Potoniec, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, podkreśla, że brak schronów na terenie województwa jest pewnym problemem.
- Na chwilę obecną w Opolu nie ma typowego schronu dla ludności. Co prawda, niektóre miejsca w Opolu możemy zakwalifikować jako miejsca ukryć, no bo schron jako sam w sobie powinien spełniać pewne określone warunki. Do chwili obecnej nie było takich norm określających praktycznie warunki, jakie powinien spełniać.
Wśród regulacji ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie z początkiem roku znalazła się również kwestia obiektów zbiorowej ochrony. Centralną ewidencję takich miejsc będzie prowadził komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.
W myśl dokumentu, na finansowanie zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej corocznie przeznaczone zostaną środki w wysokości nie niższej niż 0,3 proc. PKB. Pieniądze te będą przeznaczane na obiekty, takie jak schrony.