Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-09-12, 17:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Światem rządzi różnorodność". Ruszyły 23. Opolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami

23. Opolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
23. Opolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
23. Opolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
23. Opolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Choć 23. Opolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami rozpoczęły się w deszczu, najwytrwalsi uczestnicy nie zawiedli. W ich imieniu symboliczne klucze do bram miasta z rąk wiceprezydenta Opola odebrała Alicja Stelmaszczyk, która jest osobą niewidomą i na co dzień prowadzi "Niewidzialną przestrzeń".
- Myślę, że na przestrzeni lat już wszyscy jesteśmy bardziej obyci z problemami osób z niepełnosprawnością - mówi Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu. - Cieszymy się, że łatwiej się tym ludziom żyje, a te Dni Osób z Niepełnosprawnościami są też po to, żeby opiekunowie osób z jakąś dysfunkcją wiedzieli, jak im lepiej zorganizować życie, zabezpieczyć im odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny.

- Blisko 12% mieszkańców miasta to osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności - mówi Przemysław Zych, wiceprezydent Opola. - My, jako społeczeństwo wyparliśmy już słowo kaleka, wypieramy słowo niepełnosprawny. Dzisiaj mówimy o osobach z niepełnosprawnościami. Mówimy coraz częściej o osobach różnorodnych. To jest ta chociażby zmiana nastawienia do osób, które żyją wokół nas.

- Światem rządzi różnorodność. M.in. ta impreza ma na celu integracje społeczne, a więc łączenie tej różnorodności, łączenie wszystkich środowisk no i pokaz, że jesteśmy wszyscy razem - dodaje Władysław Sztefic, przewodniczący Wojewódzkiego Związku Walki z Kalectwem w Opolu.

Alicja Stelmaszczyk ze sceny zaapelowała do wszystkich, że osoby z niepełnosprawnościami nie muszą nikomu niczego udowadniać.

- Osoby z niepełnosprawnością najczęściej muszą udowadniać, że są ekspertami w jakiejś dziedzinie, udowadniać, że coś potrafią, że mogą coś zrobić same. Że czasem wymaga to więcej czasu, robimy pewne rzeczy wolniej, ale i tak je potrafimy zrobić. Bo często spotykamy się z takim spostrzeżeniem, że osoba z niepełnosprawnością wymaga opieki, pomocy, a niekoniecznie jest ekspertem.

Wydarzeniu na pl. Wolności w Opolu towarzyszy Jarmark Niezwykłości, podczas którego prezentowane jest rękodzieło osób niepełnosprawnych. Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych w Opolu potrwają do jutra (13.09).
Małgorzata Kozak,
Przemysław Zych, Władysław Sztefic
Alicja Stelmaszczyk

Zobacz także

78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »