Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-08-01, 19:40 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Opole uczciło pamięć bohaterów

Opolskie obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [fot. Jędrzej Łuczak]
Opolskie obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [fot. Jędrzej Łuczak]
Opolskie obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [fot. Jędrzej Łuczak]
Opolskie obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [fot. Jędrzej Łuczak]
Dokładnie 80 lat temu, o godzinie 17:00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Opole również oddało hołd bohaterom powstania. W uroczystościach wojewódzkich przed pomnikiem pamięci żołnierzy Armii Krajowej wzięli udział przedstawiciele rządu w regionie, a także urzędu marszałkowskiego i miasta. Obecni byli również żołnierze, harcerze i licznie zgromadzeni mieszkańcy.
W Opolu żyje dwóch uczestników Powstania Warszawskiego. Dziś jednak nie byli obecni na uroczystościach wojewódzkich, ponieważ zostali zaproszeni na krajowe, do Warszawy i razem z innymi naocznymi świadkami tamtych wydarzeń oddali hołd poległym.

- Dziś oddajemy pamięć tym, których już nie ma, ale też pamiętamy o żyjących wciąż bohaterach - mówi Monika Jurek, wojewoda opolska.

- Myślę, że kontekst Powstania Warszawskiego i tego niesamowitego heroizmu młodych ludzi, powinien też być takim przesłaniem i lekcją patriotyzmu dla nas teraz w wolnym i niepodległym kraju. Pytanie też takie retoryczne: co byśmy my zrobili, młodzi i starsi w obliczu zagrożeniu życia i wolności naszego kraju.

- Musimy dbać o to, aby ta pamięć pozostała, bo niestety jest to ostatnia okrągła rocznica Powstania Warszawskiego, którą możemy świętować wraz z jego uczestnikami - dodaje Szymon Ogłaza, marszałek regionu.

- Tym bardziej podniosły to moment i spoczywa na nas ta odpowiedzialność, żeby ta pamięć trwała, a te uroczystości stawały się może nie atrakcyjne, ale takie, które będą skłaniały mieszkańców do tego, aby w nich uczestniczyć. Z roku na rok 1 sierpnia, tutaj na osiedlu Armii Krajowej, gromadzi się coraz więcej opolan i to szczególnie cieszy.

- To na naszych barkach niejako spoczywa ta odpowiedzialność, żebyśmy kolejnym pokoleniom potrafili przekazać to, w jaki sposób mieszkańcy Warszawy walczyli o wolność, nie tylko swoją - podkreśla Przemysław Zych, wiceprezydent Opola.

- Mieli w sobie mnóstwo odwagi. Chwycili za broń, za to, co było pod ręką i się sprzeciwili. Powstanie miało trwać 3 dni, a trwało 63. Cześć i chwała bohaterom, to takie podsumowanie, które przynajmniej dla mnie wiele znaczy. Tak też będę się starał uczyć swoje dzieci i swoje wnuki.

Mieszkańców przed pomnikiem było dziś bardzo wielu. Wśród nich dzieci, młodzież szkolna, ale też osoby dorosłe i wszyscy jednogłośnie podkreślali, że wydarzenia z 1 sierpnia są bardzo ważne dla historii Polski.

- To jest bardzo ważna data, ponieważ wpłynęła bardzo mocno na Polskę i na Polaków, więc staramy się to czcić. Staramy się też uczyć moją córkę, która jest tu dzisiaj ze mną tego, że jest to przełomowy etap naszej historii. - Dla mnie jest to bardzo ważne, ponieważ mój dziadek walczył w II wojnie światowej. Wiadomo, trzeba przekazywać tę historię naszym dzieciom i to jest chyba najlepszy sposób.

W Powstaniu Warszawskim zginęło około 16 tysięcy żołnierzy i od 150 do 200 tysięcy cywilów.
Monika Jurek
Szymon Ogłaza
Przemysław Zych
Mieszkańcy

Zobacz także

2024-09-04, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Szykuje się wielkie integracyjne święto. Przed nami XXIII Opolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami To wydarzenie od lat ma jeden, główny cel - integrację i wsparcie osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. 12 i 13 września w Opolu, na placu Wolności, odbędą się XXIII Opolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami, podczas… » więcej 2024-09-04, godz. 10:31, Wiadomości z regionu Wypoczynek na własne ryzyko. Opolskie kąpieliska już bez ratowników Sezon na opolskich kąpieliskach dobiegł końca. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu informuje, że był rekordowy. Letni basen odwiedziło blisko 50 tysięcy osób, a najpopularniejsze opolskie kąpieliska Bolko i Malina przeżywały… » więcej 2024-09-03, godz. 21:30, Kultura i rozrywka Jest ulica Łangowskiego w Opolu i szkoła jego imienia. Kim był Jan Łangowski? Stowarzyszenie Rodło Opole zorganizowało spotkanie z profesorem Antonim Maziarzem, historykiem z Uniwersytetu Opolskiego, by przypomniał i przybliżył opolanom postać Jana Łangowskiego. » więcej 2024-09-03, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "Zmierzamy ku końcowi zgodnie z planem". Stadion Opolski coraz bliżej mety [ZDJĘCIA] Stadion nabiera 'charakteru', ponieważ rozpoczął się proces montowania krzesełek w niebiesko-czerwonych barwach nawiązujących do barw pierwszoligowej Odry Opole, która będzie rozgrywała na nim swoje mecze. Zakład Komunalny informuje… » więcej 2024-09-03, godz. 17:45, Wiadomości z regionu Rekordowy sezon "Błękitnej Fali. Opolski basen letni przeżywał oblężenie Rekordowa liczba wypoczywających na opolskim basenie letnim 'Błękitna Fala'. W czasie tegorocznych wakacji obiekt odwiedziło ponad 47 tysięcy osób - informuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu. » więcej
115116117118119120121
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »