Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-03-15, 15:09 Autor: Adam Wołek

Muzealnicy pytają, konserwator odpowiada. Co ze sprawą rozbiórki obiektu DomExpo?

Dom EXPO w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Dom EXPO w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Konferencja prasowa ws. Domu Expo [fot. Sławomir Mielnik]
Konferencja prasowa ws. Domu Expo [fot. Sławomir Mielnik]
Konferencja prasowa ws. Domu Expo [fot. Sławomir Mielnik]
Konferencja prasowa ws. Domu Expo [fot. Sławomir Mielnik]
Konferencja prasowa ws. Domu Expo [fot. Sławomir Mielnik]
Konferencja prasowa ws. Domu Expo [fot. Sławomir Mielnik]
Wniosek o wpisanie budynku DomExpo, czyli dawnej cementowni "Silesia", do rejestru zabytków trafił dziś do biura Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Sygnatariuszami są m.in. przedstawiciele opolskich stowarzyszeń konserwatorów, muzealników i architektów. Nie chcą oni dopuścić, by powstała na początku XX wieku budowla została rozebrana.

- Zaangażowaliśmy różne środowiska - mówi Iwona Solisz, prezes opolskiego oddziału Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. - Od muzealników po konserwatorów, wszyscy niepokoimy się o losy tego budynku. Trwa procedura rozbiórki Domu Expo. Spółka będąca właścicielem obiektu taki wniosek złożyła w styczniu.

- Musimy dbać o architekturę postindustrialną - dodała Bogna Szafraniec ze Stowarzyszenia Muzealników Polskich. - To obiekt z początku XX wieku z roku 1906. Takich mamy już coraz mniej w naszym mieście. W przeszłości działało w Opolu 9 cementowni, obecnie działa tylko jedna - Odra.

- Procedura wpisania "Silesii" do rejestru została już rozpoczęta - informuje opolski konserwator zabytków Monika Ozóg. - Dwa dni temu podpisałam pismo skierowane do prezydenta Opola. To pismo informacyjne po wszczęciu procedury. Na jego mocy, nie można już przeprowadzać żadnych prac na obiekcie, tym bardziej rozbiórkowych.

Takie samo pismo wysłano również do właścicieli DomExpo.
Iwona Solisz
Bogna Szafraniec
Monika Ożóg

Zobacz także

2024-11-28, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Krytycznie o Kartezjuszu dziś w ramach cyklu Pogadalnia w MŚO 'Myślę, więc nie jestem sam' - to tytuł najbliższego spotkania w ramach Pogadalni, czyli cyklu spotkań filozoficznych w Opolu. Mają one otwartą formułę zarówno dla tych, którzy chcą się włączyć do dyskusji, jak i tych, którzy… » więcej 2024-11-28, godz. 14:36, Wiadomości z regionu Pierwszy prezes klubu OKS Odra Opole i nestor opolskiego pożarnictwa będą mieli swoje ulice W stolicy regionu pojawią się dwie nowe ulice. Pierwsza z nich będzie nosiła nazwę pułkownika pożarnictwa Zdzisława Filingiera i będzie zlokalizowana w okolicach ulicy Budowlanych. Natomiast druga będzie znajdować się w rejonie… » więcej 2024-11-28, godz. 13:30, Gospodarka To już pewne. Opolanie zapłacą wyższy podatek od nieruchomości Od nowego roku mieszkańcy Opola zapłacą więcej za swoje nieruchomości. Podatek od zabudowań mieszkalnych, gospodarczych oraz gruntów wzrośnie od blisko 3 do 8 procent. Ta najwyższa podwyżka dotyczy przedsiębiorców, którzy mają… » więcej 2024-11-28, godz. 13:15, Kultura i rozrywka Ludzie mediów wspominali Tadeusza Horoszkiewicza Postać Tadeusza Horoszkiewicza, nestora opolskiego dziennikarstwa, została przypominana w ramach cyklu 'Twarze Opola'. W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu zabrali się jego przyjaciele, bliscy, współpracownicy i ludzie mediów… » więcej 2024-11-27, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Opolski oddział IPN upamiętnił Augustyna Kośnego. Jest tablica pamiątkowa i wystawa Był działaczem społecznym, politycznym, ale też lekarzem i uczestnikiem II Powstania Śląskiego. Mowa o Augustynie Kośnym, który od dziś (27.11) ma swoją tablicę na budynku Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. Data jest szczególna… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »