Wojewódzkie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbyły się w Głogówku. Wydarzenie to zgromadziło blisko 300 uczestników reprezentujących szkoły specjalne oraz warsztaty terapii zajęciowej z całego regionu. Władze gminy przekazały im symboliczny klucz do miasta. Uczestnicy obchodów przemaszerowali z rynku na plac zamkowy, gdzie odbył się festyn edukacyjno-rozrywkowy.
- Ważne są takie spotkania, aby społeczeństwo zauważyło niepełnosprawnych - uważa Anna Zoń, mama niepełnosprawnego ucznia. – Tego nam potrzeba, ludzkiej akceptacji, zauważenia tych dzieci, otwartych ser i życzliwości. Są różne programy dotyczące rehabilitacji, oświatowe, jeżeli chodzi o leczenie, z których my rodzice korzystamy. Programy te są czasami trudno dostępne. Warte są nagłośnienia, ponieważ wielu rodziców nie wie, że są tego typu możliwości i mogą z tego skorzystać. To też mogłoby być bardziej nagłaśniane przez samorządy.
W ostatnich latach dzięki funduszom rządowym i unijnym znacznie poprawiły się warunki edukacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Natomiast gorzej jest z programem nauczania.
- Nie mamy dokładnych wytycznych pozwalających nam do każdego dziecka dobrze dopasować ten program – uważa Katarzyna Kędziora ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku. – Jeżeli chodzi o nauczanie osób z niepełnosprawnością w stopniu lekkim to my opieramy się na programie przeznaczonym dla szkół podstawowych, co zupełnie nie zdaje egzaminu. Te treści są przeładowane. Tam są w ogóle niepotrzebne rzeczy. Korzystamy z podręczników przeznaczonych dla szkoły podstawowej, a to nie jest adekwatne do tego, co powinno być.
Drugie wojewódzkie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zorganizował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Głogówku. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęło Radio Opole.