Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-02-19, 07:30 Autor: Dorota Kłonowska

Nyskie muzeum będzie miało windę. Dzięki archeologom zapowiada się rok niezły finansowo

Edward Hałajko i archeolog Krzysztof Dobrzański (stoi) [Fot.Dorota Kłonowska]
Edward Hałajko i archeolog Krzysztof Dobrzański (stoi) [Fot.Dorota Kłonowska]
Szef działu archelogii Mariusz Krawczyk w trakcie prac w nyskim rynku [Fot.Dorota Kłonowska]
Szef działu archelogii Mariusz Krawczyk w trakcie prac w nyskim rynku [Fot.Dorota Kłonowska]
Edward Hałajko z fotografią Nysy z marca 1945r [Fot.Dorota Kłonowska]
Edward Hałajko z fotografią Nysy z marca 1945r [Fot.Dorota Kłonowska]
Muzeum Powiatowe w Nysie ma już nowy dach, elewację, ostatnio został też założony wewnętrzny monitoring. Placówka ma też ostatnio dobrą, finansową passę za sprawą prowadzonych nadzorów archeologicznych.
- Prowadziliśmy taki nadzór przez nasz dział archeologii w związku z inwestycją w sercu miasta, czyli budową kamienicy na plantach w rynku. Teraz rozpoczęła się przebudowa ulicy Piastowskiej, prowadzona przez powiat i jest kolejne zlecenie. To dodatkowe pieniądze dla naszego muzeum, nie licząc wpływów z biletów wstępu – mówi dyrektor muzeum Edward Hałajko.

Muzeum w ciągu ostatnich lat wypiękniało, w czym duża, finansowa zasługa organu prowadzącego, czyli nyskiego starostwa, jak i pozyskanych na niektóre zadania ministerialnych dotacji. Wciąż jednak bolączką pozostaje brak windy.

- To na równi duży wydatek, jak i trudność w przeprowadzeniu tej inwestycji, bo muzeum mieści się w zabytkowym Pałacu Biskupim. Planujemy w tym roku przygotowanie dokumentacyjne, a w następnym budowę windy. Orientacyjny koszt to ok. 300 tys. zł, a powstanie poprzez dobudowę szybu na zewnątrz, od strony dziedzińca. Tak się to dzieje w wielu obiektach zabytkowych, które nie udają, że wkomponowują windę w historyczną przestrzeń i dostają zgodę od konserwatora zabytków – mówi Hałajko.

W muzeum zapowiada się także rok bogaty w artystyczne i wystawiennicze wydarzenia. 2 marca zostanie tam np. otwarta unikatowa wystawa „Od pergaminu do e - Biblii”, a niespodzianką Nocy Muzeów będzie kamienny pomnik św. Jana Nepomucena z Gryżowa. Zaplanowano szereg wystaw i koncertów – także plenerowych, na muzealnym dziedzińcu. Placówka wciąż też poszerza krąg instytucji, z którymi utrzymuje ścisłą współpracę.
Edward Hałajko w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz, były burmistrz i przewodniczący głuchołaskiej RM. Przede wszystkim jednak… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38, Audycje z powiatów Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji przez Głuchołazy. » więcej 2018-12-22, godz. 16:30, Audycje z powiatów Sylwester na Kopie Biskupiej, Śnieżniku, Strzelińcu, czy na Borówkowej? O świąteczne plany nyskiego PTTK Tryton pytamy jego szefa Marcina Nowaka. Nadchodzące dni będą pełne atrakcji, bo nie każdy spędza święta w domowych pieleszach. » więcej 2018-12-22, godz. 16:20, Audycje z powiatów Marcin Husak o świątecznych zwyczajach w Czechach Marcin Husak, to regionalista, autor książek, przewodnik turystyczny i kierownik Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Nam opowiada o tradycjach świątecznych na pograniczu, które stanowi kulturowy tygiel. » więcej 2018-12-10, godz. 15:17, Audycje z powiatów Elżbieta Jaskólska: "Kto jak nie my" Działająca w Nysie grupa wsparcia dla rodzin osób niepełnosprawnych zrzesza kilkadziesiąt osób. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »