Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2017-11-20, 16:30 Autor: Dorota Kłonowska

Koperniki to wieś instytucja. Wszystko przez Kopernika i pierniki

Pierniki z Kopernik [Fot.UM Nytsa]
Pierniki z Kopernik [Fot.UM Nytsa]
Lilla Cwajna sprzedaje pierniki na świątecznym jarmarku [Fot.Dorota Kłonowska]
Lilla Cwajna sprzedaje pierniki na świątecznym jarmarku [Fot.Dorota Kłonowska]
Koperniki, wieś, w której niegdyś mieszkali dziadowie Mikołaja Kopernika, czerpie z tego dziedzictwa. Na warsztaty pieczenia pierników przyjeżdżają wycieczki z całego kraju, a w programie pobytu jest także zwiedzanie planetarium.
- Nigdy nie myślałam, że tyle się u nas będzie działo. Ja jestem „miastowa” i do Kopernik trafiłam ponad trzydzieści lat temu, za mężem. Jak zaczęliśmy szukać swoich kopernikowskich korzeni, ruszyła cała machina, a przy okazji wieś się tak wypromowała, że teraz nie nadążamy z organizację szkoleń, warsztatów, kursów, pieczeniem pierników, które dostały certyfikat i są produktem regionalnym. Mamy izbę tradycji, odnowioną świetlicę, planetarium. Znajdujemy się na Szlaku Kopernikańskim, zatem przyjmujemy uczestników rajdów i wycieczek. Mamy nawiązane kontakty z Toruniem i Politechniką Opolską, korzystamy z projektów unijnych – wymienia sołtys Lilla Cwajna.

Sołtys podkreśla, że wszystko to stanowi pracę społeczną mieszkańców. Czy wszyscy są jednakowo zaangażowani?

- Na pewno nie, ale ci, którzy nie pomagają, przynajmniej nam nie przeszkadzają, a to już dużo – ocenia Cwajna.

Koperniki mają swój park, miejsca odpoczynku dla mieszkańców, siłownię plenerową. obecnie jest modernizowane boisko. Składają także wnioski do budżetu obywatelskiego. Są i bolączki. To głównie drogi, które wymagają przebudowy.

- Mamy nową drogę do szkoły, ale też pięć dróg szutrowych, z których deszcze spłukują nawieziony kamień. Kopalnia z Kamiennej Góry za darmo, w ramach współpracy, przywozi nam kruszywo, ale utwardzanie tych dróg to niemal syzyfowa praca – mówi sołtys.
Lilla Cwajna

Zobacz także

2018-12-10, godz. 09:05, Audycje z powiatów Skarby Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej O historii Ziemi Głubczyckiej, współpracy z Czechami, dziejach tamtejszego muzeum, śródziemnomorskim klimacie, skarbie monet i „ceramicznych kuleczkach” opowiada gość nyskiego studia Radia Opole - dr Barbara Piechaczek. » więcej 2018-12-10, godz. 08:50, Audycje z powiatów Nyski punkt informacji turystycznej coraz bliższy Czechom 40% turystów odwiedzających punkt informacji turystycznej w Nysie, to Czesi, a zainteresowanie wciąż wzrasta. Można tam kupić oryginalne pamiątki i bezpłatnie otrzymać mapy oraz przewodniki. Są także specjalne, polsko - czeskie… » więcej 2018-12-03, godz. 10:22, Audycje z powiatów Elektryczne rowery na polsko - czeskim pograniczu? Nowy rodzaj turystyki i połączenie istniejących już ścieżek rowerowych w spójną sieć było przedmiotem spotkania w Pokrzywnej, jakie zorganizował Euroregion Pradziad. Chodzi o to, aby trasy zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie… » więcej 2018-11-26, godz. 18:51, Audycje z powiatów Edward Szupryczyński o przygranicznych inwestycjach w Głuchołazach Kolejna kadencja nowego - starego burmistrza Głuchołaz upłynie pod znakiem zacieśniania transgranicznej współpracy, bowiem jest ona znaczącym czynnikiem rozwoju gminy. » więcej 2018-11-26, godz. 18:40, Audycje z powiatów Trasy rowerowe bezpieczniejsze w Czechach? Okazją do rozmowy o ścieżkach rowerowych po obu stronach granicy jest spotkanie przygranicznych gmin w Pokrzywnej (23.11), zorganizowane przez Euroregion Pradziad. Zdaniem Henryka Szylara - pasjonata turystyki rowerowej górskiej, Polacy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »