Internowana nadzieja
Radio Opole » Internowana nadzieja » Internowana nadzieja - artykuły

Internowana nadzieja - artykuły

2016-12-05, 09:22 Autor: Barbara Więcek

Rozmowa z Andrzejem Koziarem oraz komentarz Bogusława Bardona

Andrzej Koziar o wystawie "Podziemna Poczta Solidarności"
Andrzej Koziar, historyk z opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej
W rozmowie "W cztery oczy" Andrzej Koziar z IPN opowiedział o edukacyjnych walorach wystawy "Podziemna Poczta Solidarności", która zostanie otwarta dziś (5.12) na Uniwersytecie Opolskim w ramach projektu Radia Opole "Internowana nadzieja" zainicjowanego w 35. rocznicę stanu wojennego w Polsce. Wystawa zostanie otwarta o godz. 18:00. Nasz gość przypomniał, że podczas stanu wojennego w Polsce oraz po jego zakończeniu działające w kraju organizacje podziemne wydawały tzw. cegiełki w postaci znaczków pocztowych, często produkowanych nielegalnie w więzieniach przez internowanych tam "solidarnościowców". Same znaczki nie służyły zatem do korespondencji pocztowej, miały raczej funkcję symboliczno-krzepiącą.
Bogusław Bardon o internowanych więźniach politycznych
Bogusław Bardon, jeden z pierwszych liderów Solidarności w Opolu
W programie "Poglądy i osądy" Bogusław Bardon opowiedział, jak internowani więźniowie polityczni przemycali wiadomości poza mury, ale także, jak pozyskiwali surowiec do produkcji nielegalnych materiałów filatelistycznych: znaczków, kartek pocztowych, pieczęci. Sam Bardon też stał się bohaterem jednego ze znaczków wydanych nielegalnie, gdy siedział w wiezieniu.

Zobacz także

2016-12-12, godz. 15:56, Publicystyka w Radiu Opole Janusz Sanocki o swoim internowaniu w czasie stanu wojennego i obecnej Solidarności [FILM] - Lepiej stracić głowę niż twarz - tak o powodach oporu wobec władzy w czasie stanu wojennego mówił w Loży Radiowej poseł niezrzeszony Janusz Sanocki. Opolski parlamentarzysta, który na rok trafił do ośrodków internowania tłumaczył… » więcej 2016-12-12, godz. 11:20, Internowana nadzieja audycja Wydarzenia bydgoskie Po etapie organizacji NSZZ Solidarność nadszedł czas codziennej związkowej pracy. Najbardziej spektakularnymi wydarzeniami tego okresu były: odsłonięcie Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku, wizyta delegacji „Solidarności”… » więcej 2016-12-10, godz. 17:46, Wiadomości z regionu Internowana nadzieja. Młodzi opolanie poznali realia czasów stanu wojennego Musieli zmierzyć się z 12 zadaniami. Między innymi z: obrzucaniem farbą obwieszczenia o ogłoszeniu stanu wojennego, zdobyciem pieniędzy na funkcjonowanie Solidarności, czy ułożenie patriotycznego wiersza. W Opolu z okazji zbliżającej… » więcej 2016-12-10, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczestnicy gry miejskiej "13 grudnia" wyruszyli sprzed Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wszyscy zostali podzieleni na drużyny, które wraz z harcerzami udały się do specjalnie przygotowanych dla nich punktów na mapie Opola. Akcja cieszy się zainteresowaniem w szczególności młodzieży szkolnej, która poprzez udział w… » więcej 2016-12-09, godz. 11:20, Internowana nadzieja audycja Powstaje MKZ Opole 19 września 1980 r. w wojewódzkiej kolumnie sanitarnej w Opolu odbyło się spotkanie, podczas którego wybrano pierwszy zarząd Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Opole. » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »