800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2016-10-21, 09:26 Autor: Agnieszka Lubczańska

Spotkanie z Jakubem Przebindowskim już dziś w MBP

Jakub Przebindowski - autor książki: "Miasto O. Pocztówkowy album Opola" [fot. UM Opole]
Jakub Przebindowski - autor książki: "Miasto O. Pocztówkowy album Opola" [fot. UM Opole]
Opole z lat 1945-1979 na pocztówkach z bogatej kolekcji aktora Jakuba Przebindowskiego - to temat albumu, którego premiera już dziś (21.10) w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Neony, murale, dancingi, kina, Pewex, delikatesy, saturator, bar mleczny – jak to w Opolu wyglądało lata temu? Ci, którzy nie znają miasta sprzed lat, będą mieli okazje poznać, a Ci którzy pamiętają, powspominać. Początek spotkania o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Jakub Przebindowski będzie dziś po godz. 10:00 gościem audycji „Ona i On”.
Publikacja nosi tytuł „Miasto O. Pocztówkowy alfabet Opola”. Choć ma bogatą ikonografię, nie jest to ani wspomnieniowy album o Opolu, ani historyczny przewodnik, a raczej próba spojrzenia na miasto i tamten okres z przymrużeniem oka, z humorem, dystansem i... sentymentem. Oprócz pocztówek książka zawiera 72 hasła. Ich liczba jest nieprzypadkowa, bo 1972 to rok narodzin autora. Warstwę tekstową wzbogacają cytaty z rewersów pocztówek.

Spotkaniu w MBP będzie towarzyszyć wystawa wybranych przez autora pocztówek, a uczestnicy na powitanie otrzymają bon towarowy. Spośród 10 osób biorących udział w wydarzeniu wylosowane zostaną nagrody niespodzianki. Aby jeszcze lepiej oddać klimat tamtych lat, zaprezentowana zostanie muzyka z seriali czasów minionych…

Aktor Jakub Przebindowski urodził się i chodził do szkoły w Opolu. Grał w filmach m.in. Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza, Filipa Bajona. Ma na swoim koncie role w teatrach i serialach. Jest także autorem sztuk teatralnych, zbioru wierszy dla dzieci "Dzikie zwierzenia i inne zdarzenia" oraz kompozytorem muzyki do spektakli.

Spotkanie z Jakubem Przebindowskim jest pierwszym z cyklu z „Opolanie Opolanom” organizowanego przez ratusz z okazji 800-lecia Opola. Gośćmi kolejnych mają być m.in. opolscy muzycy, literaci, sportowcy czy biznesmeni.

Zobacz także

2017-11-08, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Ostatnia wystawa z cyklu Opole Główne [ZDJĘCIA] W sali wystawienniczej na stacji PKP Opole Głowna czynna jest, ostatnia z cyklu, wystawa prac malarskich opolskich artystów. Ósma wystawa kończy cykl „Stacja Opole Główne”. » więcej 2017-11-03, godz. 13:12, Patronaty - polecamy „Stacja - Opole Główne” - ostatnia z wystaw do 30 listopada Zbiorowa prezentacja malarstwa pod tytułem „A to jest miasto niebo ogrodzone murami” to ostatnia wystawa w ramach cyklu „Stacja - Opole Główne”. Wernisaż odbędzie się w najbliższy wtorek (07.11) w sali dworca PKP. Początek… » więcej 2017-10-21, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia 'Judaica Opole - ocalić od zapomnienia' odbył się spacer, podczas którego można było poznać miejsca… » więcej 2017-10-17, godz. 12:06, Patronaty - polecamy Synagogi, browary, sklepy, szkoły i żydowski kirkut – wybierz się w podróż po przedwojennej gminie żydowskiej w Opolu Na recital piosenek klezmerskich z krakowskiego Kazimierza w wykonaniu Marty Bizoń zaprasza w najbliższy piątek (20.10) Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Początek o godz. 18:00. To jedno z wydarzeń w ramach projektu „Judaica Opole -… » więcej 2017-10-16, godz. 08:18, Patronaty - polecamy 'Stacja Opole Główne' - wystawa czynna do 4 listopada Do 4 listopada w sali dworca PKP Opole Główne będzie można oglądać wystawę malarstwa „Było… Jest… Będzie”. To kolejna wystawa w ramach cyklu „Stacja Opole Główne”. Swoje prace zaprezentuje czwórka artystów formacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »