800 lat - tego nie wiesz o Opolu
Radio Opole » 800 lat - tego nie wiesz o Opolu »
2017-04-30, 18:50 Autor: Ewelina Laxy

Kruszyli kopie na Wyspie Bolko. Bitwa została odwołana [GALERIA]

Turniej Rycerski w Opolu [fot. Ewelina Laxy]
Turniej Rycerski w Opolu [fot. Ewelina Laxy]
Jarmark średniowieczny, turniej łuczniczy, czy zapasy rycerskie - opolanie jeszcze do jutra (1.05) mogą wziąć udział w turnieju rycerskim.
Na Wyspę Bolko przybyło ponad 400 rycerzy, dam, czy rzemieślników m.in. z Polski, Niemiec, Czech, czy Włoch. Miłośnicy średniowiecza obozują na polanie, śpią w namiotach i jedzą średniowieczne potrawy.

- Żyje się fajnie, tym bardziej, że jak widać, jest tu bardzo dużo ludzi. Dziatwa się bawi, buzie uśmiechnięte, więc myślę, że warto było, chociażby dlatego, ten turniej zorganizować. Mieszkańcy mają styczność z historią na żywo. Tutaj już mieszkamy od trzech dni, żyjemy tak średnio około trzech miesięcy w roku. Co prawda, troszeczkę nas ta zima zaskoczyła, bo nie wzięliśmy skór ze sobą, ale przetrwaliśmy to, teraz to już jest wszystko łatwe. Rycerze jedzą wszystko. Jedzą kaszę, groch, dużo mięsa. Rozdawaliśmy też podpłomyki - mówi Andrzej Kościuk, namiestnik opolskiego Bractwa Rycerskiego.

Na stołach w obozie nie zabrakło też miodów pitnych, czy polewek piwnych.

- Niestety, nie jest to do końca historycznie, ponieważ, wiadomo, jakieś tam karimaty, śpiwory swoje, ale część ludzi śpi na sianie, przykrywa się tylko płaszczami - dodaje Grzegorz ze Słupskiego Bractwa Rycerskiego.

Jest to jedna z największych tego typu imprez w Polsce. Wydarzenie zakończy się jutro o godz. 15:00. Po nim rycerze przeniosą się do Byczyny.

Nie odbędzie się za to zaplanowana na dzisiaj (30.04) bitwa artyleryjska. Miała się ona rozpocząć o godz. 19:00 pomiędzy wałami przeciwpowodziowymi, ale wysoki stan rzeki Odry uniemożliwił organizację potyczki.
Turniej Rycerski

Zobacz także

2017-10-13, godz. 10:06, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Witem Pichurskim i komentarz Magdaleny Matyjaszek Wit Pichurski, opolski artysta rzeźbiarz W czwartek znany opolski artysta rzeźbiarz Wit Pichurski pokazał opolanom, za pośrednictwem mediów, model pomnika księcia Kazimierza I Opolskiego, swojego autorstwa, jaki stanie na opolskim… » więcej 2017-09-28, godz. 16:30, Kultura i rozrywka Spotkanie historyczne w muzeum uniwersyteckim Opolski Klub Krajoznawców spotyka się cyklicznie w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK przygotowuje spotkania z opolskimi naukowcami, którzy opowiadają o historii Opola. » więcej 2017-09-24, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Najdłuższa kolorowanka na świecie. W Opolu trwa bicie rekordu Najdłuższa kolorowanka na świecie powstaje w Opolu. Ma 800 metrów długości i ponad 440 metrów kwadratowych powierzchni. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym trwa bicie rekordu Guinnessa na najdłuższą kolorowankę na świecie. » więcej 2017-09-23, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Wehikuł czasu w Opolu - ulicami miasta przeszła widowiskowa parada historyczna [ZDJĘCIA] Edmund Osmańczyk, Karol Musioł, Szymon Koszyk czy Alojzy Smolka. To tylko kilka postaci, które zaprezentowały się podczas Wielkiej Parady Historycznej z okazji 800-lecia Opola. » więcej 2017-09-21, godz. 17:04, Patronaty - polecamy Czy pobity zostanie Rekord Guinness'a w największej liczbie osób kolorujących? Okaże się w niedzielę w CWK! Waży ponad 100 kilogramów i ma 800 metrów długości, a to ile osób będzie ją kolorować, to się dopiero okaże. Mowa o wielkiej kolorowance. Cel jest ambitny: ustanowić światowy Rekord Guinness'a w największej liczbie osób kolorujących… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »