Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2022-01-14, 07:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Kto będzie gospodarował na ziemi dzierżawionej przez Top Farms? Szykuje się spór w środowisku rolników

Kombinat w Kietrzu rozpoczął żniwa - [fot: AgroFoto]
Kombinat w Kietrzu rozpoczął żniwa - [fot: AgroFoto]
Jak podzielić 10 tysięcy hektarów ziemi po firmie Top Farms w Głubczycach. To problem którym zajmują się organizacje rolnicze w regionie. Pola mają zostać podzielone w ciągu dwóch najbliższych lat a już powstały różnice zdań.
Rolnicy skupieni w Porozumieniu Rolników Opolszczyzny proponują by kilka tysięcy hektarów przekazać między rolników indywidualnych a resztę pozostawić firmie Top Farms. Inaczej sprawę widzą członkowie Solidarności Rolników Indywidualnych. Przewodniczący Tomasz Ognisty zgadza się aby 4 tysiące hektarów trafiło w ręce gospodarstw rodzinnych natomiast pozostałą częścią powinna gospodarować spółka skarbu państwa. Jego zdaniem do dyskusji należy też włączyć rolników a nie tylko działaczy.

Tym tematem zajął się Piotr Wójtowicz który rozmawiał z Tomaszem Ognistym, Mariuszem Olejnikiem - przewodniczącym porozumienia Rolników Opolszczyzny i prezesem Izby Rolniczej w Opolu. Marek Froelich uważa, że jego rozwianie zapewni ziemie rolnikom indywidualnym i pozwoli działać przedsiębiorstwu Top Farms.

Wyjaśnijmy dlaczego Top Farms musi zwrócić ziemię?

10 lat temu firma Top Farms miała wydzielić 30% swoich gruntów na rzecz rolników indywidualnych, jednak firma która dzierżawi obecnie 10 tysięcy hektarów tego nie zrobiła więc teraz grunty maja wrócić do państwa
Kto będzie gospodarował na ziemi dzierżawionej przez Top Farms? [autor: Piotr Wójtowicz]

Zobacz także

2022-01-19, godz. 16:04, RTT - artykuły Lokalizacja nowego mostu południowego w Krapkowicach wzbudza kontrowersje W 2020 roku gmina Krapkowice otrzymała rządową dotację na projekt nowej przeprawy nad Odrą. Most ma powstać w południowej części miasta i połączyć drogi krajowe - z jednej strony prowadzące do Gogolina i na autostradę, z drugiej… » więcej 2022-01-19, godz. 16:00, RTT - artykuły Droższe akademiki Uniwersytetu Opolskiego. Politechnika na razie nie podnosi stawek za czynsz Życie w akademikach w Opolu już nie będzie takie tanie. Od stycznia studenci mieszkający w domach studentach na kampusie Uniwersytetu Opolskiego płacą dużo więcej za czynsz. Podwyżki spowodowane są wzrostem cen za energię i inflację… » więcej 2022-01-18, godz. 16:00, RTT - artykuły Pikieta i rozmowy w sprawie gruntów, które odda do Skarbu Państwa głubczycka firma Top Farms Organizacje rolnicze z województwa opolskiego nie mogą dojść do porozumienia w sprawie podziału ziemi po firmie Top Farms. Do końca przyszłego roku głubczycka firma, z powodu niedotrzymania umowy dzierżawy, będzie musiała zwrócić… » więcej 2022-01-18, godz. 16:00, RTT - artykuły Szokujące opłaty targowe w Strzelcach Opolskich. "Ktoś chce chyba zlikwidować targowisko" Kupcy handlujący na targowisku miejskim w Strzelcach Opolskich skarżą się na wysokość opłat, które muszą ponosić. Uważają, że niesprawiedliwym jest to, że gdy rozłożą daszek nad swoim straganem, to opłata jest kilkukrotnie… » więcej 2022-01-17, godz. 16:00, RTT - artykuły Centrum przesiadkowe Opole Wschodnie jest już czynne. Niektóre miejskie autobusy zmieniły swoje trasy przejazdu Od dzisiaj (17.01) można już korzystać z przystanków komunikacji miejskiej zlokalizowanych w rejonie centrum przesiadkowego Opole Wschodnie, czyli przy skrzyżowaniu Oleskiej i Batalionów Chłopskich. Centrum obsługuje 4 linie autobusów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »