Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie 'Reporterskie tu i teraz'

W magazynie "Reporterskie tu i teraz"

2020-08-08, 11:15 Autor: Marzena Śmierciak

Plaga śmieci w lasach. Sprzątanie kosztuje coraz więcej, dlatego są plany zaostrzenia kar dla zaśmiecających

Dzikie wysypisko w Sękowicach [fot. Straż Miejska w Nysie]
Dzikie wysypisko w Sękowicach [fot. Straż Miejska w Nysie]
Ministerstwo Środowiska zapowiedziało zaostrzenie kar za wyrzucanie śmieci do lasu. Grzywny miałyby zostać podniesione z 500 złotych do 5 tysięcy złotych. Projekt zawiera również zwiększenie liczby fotopułapek zamontowanych w lasach. Sąd mógłby też orzec prace społeczne i nakaz posprzątania po sobie.
W 2018 leśnicy ze Strzelec Opolskich zebrali około 113 metrów sześciennych śmieci pozostawionych na terenie nadleśnictwa. Wówczas ich wywóz kosztował blisko 50 tysięcy złotych. Krzysztof Wiśniewski, zastępca nadleśniczego nadleśnictwa Strzelce Opolskie zwraca uwagę, że problem śmieci w lesie z roku na rok staje się bardzo poważny. - W całym kraju coraz więcej pieniędzy musi być przeznaczanych na utylizację z terenów leśnych - mówi Krzysztof Wiśniewski.

Dodajmy, że Lasy Państwowe każdego roku na sprzątanie terenów leśnych wydają około 20 milionów złotych.
Posłuchaj o problemie śmiecenia w lasach

Zobacz także

2020-09-28, godz. 21:21, RTT - artykuły Ryk silników, ostre zakręty i duże prędkości. Za nami 51. Opolski Rajd Festiwalowy Tomasz Gucwa i Jacek Białek zostali zwycięzcami w klasyfikacji generalnej 51. Opolskiego Rajdu Festiwalowego. Załoga jechała autem Subaru Impreza. Na starcie stanęło w sumie 35 drużyn, które rywalizowały w 6 kategoriach. » więcej 2020-09-28, godz. 15:15, RTT - artykuły Smaki lata zamknięte w słoiku. Moda na przetwory nie przemija Powidła ze śliwek, grzybki marynowane, ogórki kiszone czy sok z malin na jesienne wieczory. Sezon na przetwory w pełni. Z danych Polskiego Przedsiębiorstwa zajmującego się badaniami społecznymi w 2019 roku wynika, że 75% Polaków… » więcej 2020-09-25, godz. 14:45, RTT - artykuły Studenci wracają do Opola. Ruch w akademikach Ruszyło zasiedlanie akademików opolskich uczelni. Politechnika Opolska i Uniwersytet Opolski ze względu na pandemię wydłużyły czas zakwaterowania do 1 października. » więcej 2020-09-25, godz. 14:30, RTT - artykuły Od soboty w powiecie głubczyckim dodatkowe obostrzenia sanitarne 1587 nowych przypadków zakażenia koronawirusem przyniósł nam piątek. 38 na Opolszczyźnie. Mamy również kolejną, 76. ofiarę śmiertelną w województwie. » więcej 2020-09-23, godz. 15:45, RTT - artykuły Na ratunek kobietom. Operacje mastektomii prewencyjnej coraz popularniejsze także w OCC Teraz będzie o naszym - kobiet - zdrowiu. Mastektomia dla wielu pań brzmi wciąż jak wyrok. Najpierw informacja o nowotworze, potem okaleczenie. Według statystyk blisko 5-10 procent nowotworów piersi ma związek z genetyką. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***