Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie 'Reporterskie tu i teraz'

W magazynie "Reporterskie tu i teraz"

2020-06-17, 15:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

17 czerwca swoje święto mają pancerni. Na poszukiwanie czołgu wybrał się Witold Wośtak

Czołg T-55A [fot. www.facebook.com/Stowarzyszenie "10 Sudecka"]
Czołg T-55A [fot. www.facebook.com/Stowarzyszenie "10 Sudecka"]
17 czerwca to Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych – Dzień Czołgisty.
Data święta nie jest przypadkowa. Upamiętnia przybycie do Polski pierwszego polskiego oddziału pancernego - 1. Pułku Czołgów, formowanego od marca do czerwca 1919 roku we Francji, w ramach tzw. "Błękitnej Armii" dowodzonej przez generała Józefa Hallera.
W Opolu nadal mamy sprawny czołg, mimo że w latach 90. rozformowano 10. Sudecką Dywizję Zmechanizowaną. To T-55A, czyli radziecka konstrukcja, produkowana na licencji w Polsce od 1968 do 1981 roku. O zaletach i wadach kolosa Witold Wośtak rozmawiał z Krzysztofem Łysoniem, który zajmuje się Muzeum Historii i Uzbrojenia "10 Sudeckiej".
Śladami opolskich pancernych [autor: Witold Wośtak]

Zobacz także

2020-07-17, godz. 15:00, RTT - artykuły Dramat zwierząt na posesji u weterynarza w Gogolinie Działaczki Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt na posesji weterynarza z Gogolina w powiecie krapkowickim odkryły szczątki czworonogów i zaniedbane kozy. Jak się okazało, zwierzęta od kilku tygodni były pozbawione opieki, w tym dostępu… » więcej 2020-07-17, godz. 15:00, RTT - artykuły Na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi wystartował zlot tuningowanych samochodów ciężarowych Na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi koło Opola wystartowała jedna z największych w Europie imprez dla miłośników samochodów ciężarowych, czyli - Master Truck Show. Przez trzy dni będzie można zobaczyć setki ciężarówek. Nie zabraknie… » więcej 2020-07-16, godz. 15:00, RTT - artykuły Fundacja z Opola twierdzi, że wie, gdzie znajduje się "Złoto Wrocławia". 11 lokalizacji na Dolnym Śląsku wskazują "dzienniki wojenne" Gdzie jest Złoto Wrocławia? Skarb, który może ważyć nawet 28 ton jest poszukiwany przez historyków, pasjonatów historii, odkrywców, nawet służby specjalne od II wojny światowej. Jedna z fundacji, która ma siedzibę w Opolu twierdzi… » więcej 2020-07-16, godz. 15:00, RTT - artykuły Jak walczyć z grafficiarzami? Monitoring w Opolu nie wystarczy Pojawiają się na murach, elewacjach budynków, garażach i przystankach autobusowych. Mowa o graffiti, które opanowało stolicę regionu. Napisy i rysunki są jednak często wulgarne i ciężkie do usunięcia. Sprawą ostatnio zajął się… » więcej 2020-07-15, godz. 15:00, RTT - artykuły Wykopaliska w Krasiejowie. Do końca lipca potrwa studencki obóz Zęby i obojczyk metopozaura czy szczątki słodkowodnych rekinów sprzed 250 milionów lat, to tylko niektóre ze skamieniałości, jakie udało się do tej pory odnaleźć w Jura Parku w Krasiejowie. Od początku lipca międzynarodowa ekipa… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »