Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie 'Reporterskie tu i teraz'

W magazynie "Reporterskie tu i teraz"

2019-08-07, 16:00 Autor: Bogusław Kalisz

Prace archeologiczne w Dzielnicy. Sensacyjne odkrycie

Archeolodzy odkrywają w Dzielnicy groby z epoki kamienia [fot. A. Pospiszyl]
Archeolodzy odkrywają w Dzielnicy groby z epoki kamienia [fot. A. Pospiszyl]
Gdy tylko rolnicy skosili zboża, na polach pojawili się ludzie z łopatami i gracami w rękach. Nie chodzi jednak o przygotowanie do upraw, ale o odkrywanie historii. W miejscowości Dzielnica, w gminie Cisek, od lat prowadzone są prace archeologiczne. Odkrywane są tam pozostałości osady z przełomu epoki żelaza i brązu, a także wielowarstwowe cmentarzysko, które jak do tej pory dało kilka sensacyjnych odkryć, m.in. pochówek książęcy. Szczegóły Mirosław Furmanek i Iwona Feier.
Archeolodzy będą prowadzić prace w Dzielnicy do 17 sierpnia. Wszystkie odnalezione eksponaty zostaną zabezpieczone przez pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego. Część z dotychczas odkopanych kości, grotów strzał czy kamiennych narzędzi można zobaczyć na wystawie w świetlicy wiejskiej w Dzielnicy.
Prace archeologiczne w Dzielnicy

Zobacz także

2019-09-04, godz. 16:00, RTT - artykuły Obwodnica Malni i Choruli gotowa. To pierwsza droga wojewódzka wykonana w technologii betonowej Obwodnica Malni i Choruli koło Gogolina została dzisiaj (04.09) oficjalnie oddana do użytku. To pierwsza w regionie droga wojewódzka wybudowana w technologii betonowej. Inwestycja, która kosztowała 45 mln złotych, pozwoli ominąć Malnię i ... » więcej 2019-09-04, godz. 16:00, RTT - artykuły Jarosław Pilc kontra biskup Andrzej Czaja Jarosław Pilc ze społecznej komisji 'Troska i Solidarność' złożył do opolskiej prokuratury doniesienie na biskupa Andrzeja Czaję, zarzucając mu poplecznictwo, czyli pomaganie sprawcy przestępstwa pedofilii w uniknięciu odpowiedzialności. ... » więcej 2019-09-04, godz. 16:00, RTT - artykuły Rusza budowa kładki pieszo-rowerowej na kanale Ulgi w Opolu Rusza budowa kładki pieszo-rowerowej na kanale Ulgi w Opolu. Nowa przeprawa będzie miała 300 metrów długości, 5 metrów szerokości i połączy Zaodrze z wyspą Bolko. Kładka ma być ważnym punktem komunikacyjnym na mapie miasta. Do tego rozsze ... » więcej 2019-09-03, godz. 16:00, RTT - artykuły Bezpieczna droga do szkoły - policyjna akcja na Opolszczyźnie Policja na Opolszczyźnie rozpoczęła coroczną akcję 'Bezpieczna droga do szkoły'. Funkcjonariusze z drogówki przypominają dzieciom i młodzieży o podstawowych zasadach poruszania się po drogach publicznych, apelują także do kierowców o zach ... » więcej 2019-09-03, godz. 16:00, RTT - artykuły Związkowcy USK w Opolu grożą strajkiem. Domagają się podwyżek i zmiany polityki kladrowej Średni personel Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu grozi strajkiem. Marcin Laskowski, przewodniczący NSZZ Solidarność w klinice informuje, że związek wszedł w spór zbiorowy z dyrekcją. Związkowcy domagają się podwyżek płac oraz ... » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »