Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie 'Reporterskie tu i teraz'

W magazynie "Reporterskie tu i teraz"

2019-04-19, 16:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Co kraj to obyczaj. Święta w tyglu tradycji

Święta w tyglu tradycji [fot. Dorota Kłonowska]
Święta w tyglu tradycji [fot. Dorota Kłonowska]
Święta w tyglu tradycji [fot. Dorota Kłonowska]
Święta w tyglu tradycji [fot. Dorota Kłonowska]
Na jednym, wielkanocnym stole zgodnie staną carpaccio obok żuru, czy śląskie potrawy koło tych pochodzących z Kresów. Święta, to czas, kiedy mieszają się kultury, ale także  zderza się tradycja z nowoczesnością. Wszyscy mieszkamy na Śląsku, który stanowi  narodowościowy tygiel, a mieszkańcy tego regionu  nauczyli się przez lata szanować  tradycje sąsiadów, ale zarazem kultywować własne.
Są więc pisanki i kroszonki, palmy, jest połykanie bazi i szukanie zajączka. Prałat nyskiej bazyliki  ks. Mikołaj Mróz, pochodzący ze Staniszczy Wielkich, poświęci w sobotę pokarmy, choć jako dziecko  nie chodził  z koszyczkiem do kościoła. Zapraszam na reportaż Doroty Kłonowskiej.
Święta w tyglu tradycji [autor: Dorota Kłonowska]

Zobacz także

2019-05-24, godz. 16:15, RTT - artykuły Poszli na zwolnienia lekarskie. Fizjoterapeuci zwracają uwagę na swoje problemy Od wczoraj, do odwołania nieczynne są dwa oddziały brzeskiego szpitala. Mowa o dziennym oddziale rehabilitacji oraz fizjoterapii ambulatoryjnej. Powodem jest nieobecność około 20 fizjoterapeutów, którzy dostarczyli przełożonym zwolnienia ... » więcej 2019-05-23, godz. 16:45, RTT - artykuły Powódź nam nie grozi, ale podtopienia możliwe Potwierdziły się prognozy zapowiadające intensywne opady deszczu. Rzeki na południu kraju przekroczyły stany ostrzegawcze a nawet alarmowe - chodzi przede wszystkim o województwa podkarpackie, małopolskie i śląskie. » więcej 2019-05-23, godz. 16:15, RTT - artykuły Stała baza dla latającej karetki Zasięg podstawowy to 60 kilometrów od miejsca stacjonowania - w tym wypadku maszyna powinna wystartować w ciągu trzech minut od alarmu. Członkowie ekipy z Polskiej Nowej Wsi mówią o sobie, że są zwykłą karetką pogotowia, z tą różnicą, że ... » więcej 2019-05-22, godz. 16:30, RTT - artykuły Sport pomaga w karierze Sport pomaga w karierze - to twierdzenie starano się udowodnić dzisiaj w Opolu podczas Festiwalu Kariery. » więcej 2019-05-22, godz. 16:10, RTT - artykuły Szlak czarownic nie taki straszny... Jeszcze nie tak dawno kruszono o niego kopie, teraz jest turystycznym hitem. A chodzi o 'Szlak czarownic po pograniczu nysko-jesenickim' - unijny projekt, którego efektem jest prawie 200-kilometrowa trasa rowerowa, biegnąca w większości p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »