Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2019-04-16, 07:42 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Stanisław Śmiełowski patronem sali koncertowej opolskiej szkoły muzycznej [ZDJĘCIA]

Spotkanie upamiętniające Stanisława Śmiełowskiego © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Spotkanie upamiętniające Stanisława Śmiełowskiego © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Stanisław Śmiełowski jest od poniedziałku (15.04) patronem sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Uroczyste nadanie imienia sali koncertowej oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej nastąpiło tuż po przeszło dwugodzinnym spotkaniu, obfitującym we wspomnienia i prezentacje dzieł.
Podczas panelu z udziałem współpracowników i przyjaciół, przybliżono także wiele faktów życia kompozytora, pedagoga, dziennikarza i folklorysty, który od 1956 roku był związany z Opolem.

- Staszek Śmiełowski zajmował się wieloma dziedzinami - przyznaje Zbigniew Kościów, przyjaciel i biograf artysty.

- Każdy, kto się zwracał do niego, mógł liczyć na relację w jakimś sensie inspirującą. To nie była tylko informacja, ale zawsze jakaś interpretacja tego faktu, który się pojawiał w rozmowie. Interesował się każdą dziedziną, która nie była przez kogoś innego "ruszana". Ostatnie dzieła poświęcił właśnie folklorowi opolskiemu.

Jak przyznaje przyjaciel kompozytora, działalność radiowa, koncentrująca się głównie na sferze muzycznej lub artystycznej, była chęcią wypowiedzenia się zarówno przy pomocy słów, jak i muzyki.

Przypomnijmy, że Stanisław Śmiełowski prowadził ożywioną działalność pedagogiczną, dziennikarską i kompozytorską. W latach 1962-1981 pełnił funkcję kierownika redakcji muzycznej w Radiu Opole, a w swoich audycjach nie stronił od prezentowania konsekwentnie gromadzonego materiału folklorystycznego. Był także inicjatorem wielu wydarzeń, m.in. "Dni Elsnerowskich".

Dodajmy, że poniedziałkowe (15.04) wydarzenie poświęcone Stanisławowi Śmiełowskiemu, w latach 1956-1976 związanemu z opolską szkołą muzyczną, otwiera cykl "Dopóki pamięć trwa", powstały z inicjatywy Komitetu utrwalania pamięci i przybliżania historii opolskiej PSM.
Zbigniew Kościów

Zobacz także

2024-03-28, godz. 16:15, ROD - artykuły Żeby święta były bezpieczne. Policja radzi Te zalecenia dotyczące bezpieczeństwa przed każdymi świętami są niemal identyczne. To odpowiednia prędkość, to wypoczęty, trzeźwy kierowca, to sprawny samochód. O swoje bezpieczeństwo muszą także zadbać piesi. » więcej 2024-03-28, godz. 06:54, ROD - artykuły Środa żurowa. Tradycja wciąż żywa, ale kultywowana "ekologicznie" Choć tradycja jest już inaczej kultywowana, nadal jest żywa w pamięci i sercach mieszkańców. » więcej 2024-03-27, godz. 16:07, ROD - artykuły Przeciwnicy spalarni odpadów nie składają broni. "Inwestycja nie jest zagrożona" Członkowie społecznego komitetu 'Stop spalarni' oczekują, że prezydent wznowi postępowanie administracyjne w sprawie decyzji środowiskowej. - Nieprawdą jest, że inwestycja jest zagrożona czy wstrzymana - odpowiada Zakład Komunal… » więcej 2024-03-25, godz. 16:30, ROD - artykuły "Tu warto być". 47. Jarmark Wielkanocny w Opolu Nie ma świąt wielkanocnych bez wizyty na jarmarku w skansenie w Opolu Bierkowicach. Przyjechało mnóstwo wystawców. Na straganach dominowały pisanki, kroszonki, wiklina, stroiki, miody oraz baby wielkanocne. » więcej 2024-03-22, godz. 16:15, ROD - artykuły Wielkie sprzątanie Jeziora Turawskiego. "Tony śmieci, które nie powinny się tu znaleźć" Wielkie sprzątanie terenów wokół Jeziora Dużego w Turawie. Z okazji Światowego Dnia Wody uczniowie wzięli udział w pikniku edukacyjnym oraz zbierali śmieci, które pozostały po poprzednim sezonie turystycznym. » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »