Najważniejsze wydarzenia roku
Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku » Sprawdź jak podsumowaliśmy rok 2016

Sprawdź jak podsumowaliśmy rok 2016

2016-12-31, 21:00 Autor: Marek Świercz

BILANS 2016 Winau nie przejdzie?

Tablice dwujęzyczne w Chrząszczycach w gminie Prószków © (fot. Mariusz Jarzombek)
Tablice dwujęzyczne w Chrząszczycach w gminie Prószków © (fot. Mariusz Jarzombek)
Jednym z argumentów przeciw Dużemu Opolu, podkreślanym przez Mniejszość Niemiecką, był argument mówiący, że przesunięcie granic miasta jest zamachem na prawa mniejszości, bo doprowadzi do likwidacji dwujęzycznych tablic z nazwami podopolskich miejscowości. Być może dlatego prezydent Arkadiusz Wiśniewski w rozmowie z liderem opolskich Niemców Rafałem Bartkiem stwierdził, że widzi możliwość ustawienia takich tablic w sołectwach, które staną się dzielnicami Opola. Co więcej, dopuścił możliwość ustawienia takich tablic także w starych dzielnicach Opola, o ile koła Mniejszości zgłoszą taką potrzebę.
Polityczna debata, a zapewne także dzika kłótnia na ten temat dopiero Opole czeka, ale już teraz pojawili się politycy, którzy zaczęli rozważać prawną stroną zagadnienia. Przewodniczący opolskiej Rady Miasta Marcin Ociepa stwierdził, że nie można ustawić tablic administracyjnych, bo to wymagałoby wpisania Opola do rejestru gmin mniejszościowych prowadzonego przez MSWiA, a na to zgody raczej nie będzie. Dopuścił jednak ustawienie przez prezydenta tak zwanych "witaczy", czyli swego rodzaju "materiałów promocyjnych w pasie drogowym". Tu prezydent, jako administrator drogi, miałby wolną rękę, choć, zdaniem Ociepy, przydałyby się jednak konsultacje.

Głębszej analizy dokonała radna Małgorzata Wilkos i doszła do wniosku, że o ile tablice w języku niemieckim mogłyby w mieście stanąć (choć ona nie widzi takiej potrzeby), to na pewno nie mogłyby się na nich pojawić niemieckie nazwy miejscowości, bo ich użycie reguluje wyłącznie ustawa o mniejszościach z 2005 roku, w której widnieje zapis o wspomnianym już rejestrze gmin przy MSWiA. Czyli, jak przekonuje, bez wpisania Opola do rejestru, na co się nie zanosi (patrz wyżej), żadnych niemieckich nazw miejscowości używać nie można.

Marcin Gambiec, radny z listy Mniejszości Niemieckiej, sugeruje co prawda, że to wszystko jest tylko kwestią dobrej woli, ale na razie nie wygląda na to, by w Opolu był jej nadmiar. Przynajmniej w kwestii tablic.

Zobacz także

2016-12-31, godz. 14:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Prześwietleni Człowiek uczy się całe życie. W 2016 roku dowiedzieliśmy się, że istnieje coś takiego, co fachowo, choć nieco dziwacznie, nazywa się zanieczyszczeniem światłem. Wszystko za sprawą nieistniejącej jeszcze szklarni w Świerklach… » więcej 2016-12-31, godz. 13:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Dekady cień Jednym z bohaterów kultowej powieści Josepha Hellera 'Paragraf 22' jest podpułkownik Korn, który mawiał o sobie, że ma rzadką zdolność godzenia różnych ludzi. Złośliwcy komentowali, że faktycznie ma zdolność godzenia różnych… » więcej 2016-12-31, godz. 12:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Baboki z Ruchu Chorzów Można się założyć o to, że autorzy tej publikacji mieli przy jej opracowywaniu niezły ubaw i należy im tego ubawu tylko zazdrościć. Oto 17 różnych naukowców wzięło udział w wyborze i opracowaniu 110 haseł, które znalazły… » więcej 2016-12-31, godz. 11:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Najstarszy ozimek Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że Opolszczyzna dinozaurami stoi, nie zawsze jednak bryluje z tej okazji w ogólnopolskich mediach. Tak stało się w roku 2016, kiedy to naukowcy z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii… » więcej 2016-12-31, godz. 10:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Dorwali drwala Spomiędzy drzew nie widać lasu. I tak też było w przypadku nielegalnej wycinki drzew w gminie Wołczyn. Gdy miejscowy ekolog Adam Ulbrych zaalarmował opinię publiczną, że ktoś wycina bez zezwolenia bezcenne dęby, ocknęły się także… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »