Najważniejsze wydarzenia roku
Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku » Sprawdź jak podsumowaliśmy rok 2016

Sprawdź jak podsumowaliśmy rok 2016

2016-12-30, 12:00 Autor: Marek Świercz

BILANS 2016 Blitzkrieg

[fot. Bartosz Mazurek]
[fot. Bartosz Mazurek]
Zaczęło się fochem, skończyło głodówką, groźbami pod adresem rządu i wnioskiem o przysłanie nowego biskupa. Przeciwnicy powiększenia Opola od początku nastawili się na storpedowanie projektu. Ignorowali propozycje rozmów o konkretach w myśl zasady "o czym tu rozmawiać, skoro ten projekt w ogóle nas nie interesuje". Gotowi byli rozmawiać, ale przede wszystkim w Warszawie, o zablokowaniu przedsięwzięcia. Do końca powtarzali, że "nikt ich nie wysłuchał". Poza tym szukali sojuszników, mobilizowali się w internecie, organizowali uliczne protesty w Opolu i Warszawie, gromadzili ekspertyzy. Widać było, że nastawiają się na długą wojnę pozycyjną.
Wojny pozycyjnej jednak nie było, był blizkrieg, mat w trzech ruchach. Zwolennicy Dużego Opola, mocni stołecznymi powiązaniami, bardzo szybko zorientowali się, że mieszkańców podopolskich gmin nie przekonają. Pragmatycznie i cynicznie uznali, że wystarczy przekonać rząd. I to też zrobili: 19 lipca rząd podjął decyzję o tym, że 1 stycznia Opole powiększy się o 12 sołectw. Z proponowanej listy spadła tylko Zawada w gminie Turawa.

I tak oto, z dnia na dzień, przeciwnicy powiększenia Opole przegrali wojnę, choć myśleli, że czeka ich jeszcze bardzo długa seria potyczek. Oczywiście protestów nie zaprzestali, ale ich pozycja, powiedzmy, negocjacyjna stała się nieskończenie słabsza, bo przecież negocjacje już się skończyły. Znaleźli się w sytuacji drużyny, której pozostaje już tylko domaganie się powtórzenia meczu.

O decyzji rządu poinformował opinię publiczną Patryk Jaki, mistrz autopromocji. I choć bez wątpienia opolski wiceminister sprawiedliwości miał swój udział w przekonaniu rządu, to z pewnością sukces opolskiego Ratusza miał wielu ojców. A Jaki niebezpiecznie zaczął ocierać się o hybris, jak starożytni Grecy nazywali ten poziom pychy, który zaczyna irytować bogów i zwykle kończy się upadkiem. W starożytnym Rzymie za zwycięskim wodzem, który odbywał triumfalny pochód, stał w rydwanie niewolnik, który szeptał mu do ucha: Cave, ne cadas, czyli "Bacz, byś nie upadł". Bo przecież każdy polityk, nawet ten najskuteczniejszy, jest tylko człowiekiem.

Mocno dwuznaczną rolę w tej batalii odegrali liderzy Mniejszości Niemieckiej. Z jednej strony powtarzali, że nie podburzają ludzi do protestów, z drugiej twierdzili, że protest nie tylko jest słuszny, ale także ma szanse powodzenia. Bo powiększenie Opola narusza szereg różnych przepisów, w tym święte prawa mniejszości gwarantowane przez Unię Europejską. I ludzie chyba uwierzyli, że wstawi się za nimi Bruksela, Angela Merkel i wszyscy święci. Pytanie, czy liderzy opolskich Niemców sami wierzyli w to, co mówili. Dwa lata temu Bernard Gaida, lider Niemców w Polsce, biadolił na łamach NTO, że unijne prawa chroniące mniejszość to spis zaleceń, który nie schodzi jednak na poziom przepisów krajowych. Czyli nadzieja na skuteczną unijną interwencję od początku była mocno iluzoryczna.

Zobacz także

2016-12-30, godz. 17:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Wyklęci z Opola Rok 2016 ostatecznie dowiódł, że szerzący się ostatnio kult żołnierzy Wyklętych, czyli bohaterów antykomunistycznej partyzantki, który staje się podstawą nowej polityki historycznej prawicowego rządu, narodził się w Opolu. » więcej 2016-12-30, godz. 16:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Prezydent dwa razy W mijającym roku dwukrotnie Opolszczyznę odwiedził prezydent RP Andrzej Duda. Za pierwszym razem tylko przejazdem, za to z wielkim medialnym przytupem, bo w okolicach Brzegu w prezydenckiej limuzynie pękła opona i tragedia zawisła w… » więcej 2016-12-30, godz. 15:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Ściśnięci łańcuchem O koalicji rządzącej Opolszczyznę - jakiś czas temu zerwanej 'dla dobra regionu' a potem 'dla dobra regionu' pośpiesznie odtworzonej - jedno można powiedzieć ze stuprocentową pewnością: jeśli o coś politycy Platformy Obywatelskiej… » więcej 2016-12-30, godz. 14:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Terminator vs Misiewicze W rok 2016 Marcin Rol wszedł jako wiceprzewodniczący opolskiej Rady Miasta, komentujący na antenie Radia Opole sytuację w ratuszu po odejściu wiceprezydenta Janusza Kowalskiego. Po chwili zajął jego miejsce, co spotkało się z mocno… » więcej 2016-12-30, godz. 13:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Bombus kulturalny Co jakiś czas europejskie media robią zestawienia idiotycznych projektów dofinansowanych przez Unię Europejską. Kilka lat temu na szczycie rankingu był projekt polegający na wymyśleniu internetowego pamiętnika... osiołka o imieniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »