Radio Opole » Najważniejsze 2013 » Artykuły

Artykuły

2013-12-31, 11:48 Autor: Radio Opole

Brzeg okoniem. Bilans 2013

Brzeg od lat rozdarty jest między Opolem a Wrocławiem. I nic dziwnego, że jego stosunki z władzami Opolszczyzny bywają napięte. Nie inaczej było w roku 2013, choć wiele wskazuje na to, że możliwy jest kompromis.

Ratusz w Brzegu

Brzeski samorząd od lat protestuje przeciwko zbyt niskim dotacjom przyznawanym na zadania zlecone. W 2013 roku również nie obyło się bez zgrzytów między Urzędem Miejskim a Urzędem Wojewódzkim. Burmistrz Brzegu nadal udowadniał, że dotacje na funkcjonowanie Urzędu Stanu Cywilnego są zbyt niskie i pieniędzy brakuje. Urzędnicy wojewody tłumaczyli, że brzeski samorząd otrzymał większe wsparcie niż rok wcześniej, a pieniądze przyznane z Warszawy trzeba podzielić równo między opolskimi gminami i miastami.

Ale to nie jedyne punkty zapalne. Iskrzyło także między Urzędem Miejskim a Urzędem Marszałkowskim. Burmistrz Wojciech Huczyński zapowiedział, że będzie chciał pozyskać unijne pieniądze także z aglomeracji wrocławskiej, a to z kolei nie spodobało się w Opolu. Sugerowano nawet, że w ramach RPO Brzeg nie otrzyma ani złotówki. Końcem roku pojawiła się szansa na pojednanie. Nowy marszałek Andrzej Buła wyciągnął dłoń i obiecał pomoc w pozyskaniu terenów po byłej jednostce wojskowej, które leżą w granicach miasta, a od wielu lat są nieużytkami.

- Już w drugim dniu swojego urzędowania otrzymałem telefon od burmistrza Huczyńskiego, który prosił mnie o wspólną interwencję w Ministerstwie Obrony Narodowej, by przejąć te tereny. I takie kroki poczyniłem - mówił na listopadowej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego marszałek Buła.

- Dla naszego miasta to gra warta świeczki - wyjaśniał burmistrz Wojciech Huczyński. - Do zagospodarowania po byłej jednostce jest ponad 50 hektarów ziemi. Największą wadą tego terenu jest to, że rośnie tam sporo drzew i krzaków. Drugą niedogodnością jest to, że na razie to teren specjalny, na którym niewiele można zrobić. W momencie przejęcia tych nieruchomości trzeba będzie zmienić plan zagospodarowania - tłumaczył burmistrz Brzegu.

Nieoficjalnie mówi się, że Agencja Mienia Wojskowego pozbędzie się tych terenów na rzecz miasta, nie wiadomo na razie, na jakich warunkach. Realizacja tej procedury może znacznie przyczynić się do poprawy stosunków między Brzegiem a stolicą województwa.


Maciej Stępień

Zobacz także

2013-12-30, godz. 14:37, Najważniejsze 2013 - Artykuły To były Lamy! Bilans 2013 Klasyka światowego kina, krótkometrażowe filmy, spotkania z wybitnymi reżyserami, konkurs filmów amatorskich i etiud filmowych, specjalne pokazy dla dzieci, koncerty i spektakle - tak w skrócie można podsumować 11 Festiwal Filmowy… » więcej 2013-12-30, godz. 14:23, Najważniejsze 2013 - Artykuły Zembaczyński: umorzenie. Bilans 2013 2013 rok przyniósł zakończenie trwającego ponad 10 lat procesu prezydenta Opola Ryszarda Zembaczyńskiego. » więcej 2013-12-30, godz. 13:35, Najważniejsze 2013 - Artykuły Wantuła przetrwał. Bilans 2013 Najważniejszym wydarzeniem mijającego roku w Kędzierzynie-Koźlu było niewątpliwie referendum w sprawie odwołania prezydenta Tomasza Wantuły. Prezydent namawiał do zbojkotowania referendum i to przyniosło mu sukces: frekwencja była… » więcej 2013-12-30, godz. 13:14, Najważniejsze 2013 - Artykuły Mundurowa seksafera. Bilans 2013 Nadszarpnięty wizerunek opolskiej policji, komendant wojewódzki na emeryturze, zdegradowana naczelnik wydziału komunikacji społecznej. To pokłosie tak zwanej seksafery w opolskiej policji. » więcej 2013-12-30, godz. 12:36, Najważniejsze 2013 - Artykuły Miasto afer. Bilans 2013 W Kędzierzynie-Koźlu rok 2013 był rokiem afer. Prokuratura miała co robić, a wygląda na to, że to dla niej nie koniec pracy. Najnowsza afera dotyczy urządzenia podsłuchowego, którego kupno miał rzekomo zlecić prezydent Tomasz … » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »