Radio Opole » Radiowa akademia fotografii » Radiowa akademia fotografii

Radiowa akademia fotografii

2011-01-20, 11:21 Autor: Radio Opole

Radiowa Akademia Fotografii

W niedzielę 8 maja gościem radiowej Akademii Fotografii będzie Krzysztof Kleszcz, szef Stowarzyszenia Nasz Grodziec, który opowie i pokaże losy mieszkańców Biłki Szlacheckiej, którzy po wojnie osiedlili się właśnie we wsi pod Ozimkiem.

W niedziele po godz. 9:00 zapraszamy do słuchania Radiowej Akademii Fotografii – audycji prowadzonej przez red. Krzysztofa Dobrowolskiego. To propozycja dla tych słuchaczy, którzy uważają, że obrazy należy nie tylko oglądać, ale również o nich opowiadać.

Bywa tak, że okoliczności, jakie towarzyszyły powstaniu fotografii lub obiekty znajdujące się na drugim planie, są nie mniej ciekawe od tego, co zamierzał utrwalić na kliszy fotograf. Jeżeli miało to miejsce w szczególnym okresie historycznym, to poza walorem emocjonalnym pojawia się tez wartość dokumentalna.

Takim momentem na Śląsku Opolskim był okres kilku miesięcy roku 1945. Z jednej strony miał miejsce eksodus tutejszej ludności niemieckiej, która uciekała na Zachód przed nadchodzącym frontem i Armią Czerwoną. Pół roku później, w tym samym miejscu zaczęli się pojawiać Polacy wysiedleni z Kresów Wschodnich II RP. Dramaty tych ludzi - niezależnie od narodowości - są częścią naszej wspólnej historii najnowszej.

Z powodu upływu czasu uczestnicy tamtych wydarzeń odchodzą, młodsze pokolenie wykazuje dystans do przeszłości, a jedynym śladem tamtych dramatów są fotografie. Na wielu z nich, obok ludzi, są obiekty, których już nie ma. Taką wartość ma np. zdjęcie z 1945 roku żołnierzy radzieckich, którzy na Rynku w Nysie stoją na tle barokowych kamienic. Kilka dni później, za sprawą wyzwolicieli, budynki te zostały zamienione w gruzy.

Korzystając z zaufania i zainteresowania słuchaczy, chcemy stworzyć galerię fotografii pokazującą to, co łączy nas - dawnych i obecnych mieszkańców Śląska - drogę "Z domu, do domu".

W trakcie dotychczasowych trzech programów zaproszeni byli m.in. przedstawiciele Muzeum Śląska Opolskiego (etnografowie tej placówki są zainteresowani wykorzystaniem zbiorów do celów dokumentacyjnych), Muzeum przy Landmanschaft Schlesien w Koenigswinter k.Bonn, gdzie się znajdują także zbiory pamiątek i fotografii jakie przekazali dawni mieszkańcy Śląska. Swoje zbiory (w formie kopii) deklaruje też udostępnić Schlesisches Muzeum w Goerlitz, gdzie znajdują się pamiatki pozostawione przez Niemców, jak i przekazane przez zasiedlających opuszczone domostwa Polaków z Kresów Wschodnich.

Przysyłajcie nam zdjęcia na adres:

fotoakademia@stara.radio.opole.pl lub na adres redakcji:

Radio Opole
ul. Strzelców Bytomskich 8
45-082 Opole
z dopiskiem: Red. Krzysztof Dobrowolski

Zdjęcia po ich wykorzystaniu zwrócimy.

Zobacz także

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »