Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-23, 23:55 Autor: Aneta Skomorowska

Co wolno, a czego nie podczas ciszy wyborczej? Trwa od północy w piątek do 21:00 w niedzielę [PORADNIK WYBORCZY]

© (fot. Mariusz Materlik)
© (fot. Mariusz Materlik)
Ma pomóc w spokojnym przeprowadzeniu wyborów, ale budzi wiele emocji. Oo północy z piątku na sobotę trwa cisza wyborcza, za jej złamanie grozi kara grzywny. Co można, a czego nie podczas ciszy? O tym szef opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
W czasie ciszy wyborczej zakazane jest prowadzenie jakichkolwiek form agitacji wyborczej. Dotyczy to i komitetów wyborczych, i poszczególnych kandydatów. Nie można organizować zgromadzeń, rozrzucać ulotek, rozwieszać plakatów.

- Te plakaty, które zostały powieszone przed ciszą wyborczą, mogą pozostać na swoich miejscach, ale nie mogą się przemieszczać, czyli na przykład nie powinny być naklejone na środkach transportu zbiorowego czy samochodach - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- Jest też interpretacja prawa, która mówi o tym, że obraz nie powinien się zmieniać na tablicach ledowych - dodaje.

A co z wpisami na portalach społecznościowych?

- Trudno tutaj znaleźć zdroworozsądkowe rozwiązanie. Państwowa Komisja Wyborcza swego czasu stwierdziła, że "lajkowanie" na Facebooku jest niezgodne z przepisami i została wyśmiana - mówi dyrektor delegatury w Opolu. - Nie chciałbym więc do takich przykładów się odnosić, tak to zostało wprost zapisane - dodaje.

- Przepisy mówią o zakazie wszelkiej agitacji, więc należy je stosować także co do wpisów w Internecie - uważa dyrektor Rafał Tkacz.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"

Zobacz także

2015-11-08, godz. 10:49, Publicystyka w Radiu Opole Dariusz Urbaś o powyborczych hejtach, działalności nie tylko politycznej oraz o niejasnej na razie przyszłości Kongresu Nowej Prawicy - Mój dobry wynik chyba niektórych wystraszył - powiedział w Loży Radiowej Dariusz Urbaś z Kongresu Nowej Prawicy, który startował do Senatu z listy komitetu Kukiz ’15. - Skąd to wiem? W czasie kampanii nie było wymierzonych w… » więcej 2015-11-03, godz. 16:08, Publicystyka w Radiu Opole Kewin Adamczyk o tym, jak udało mu się trafnie wytypować 11 z 15 zwycięzców wyborów parlamentarnych i wygrać konkurs Loży Radiowej - Najtrudniej było wytypować senatorów - powiedział w Loży Radiowej Kewin Adamczyk z Ozimka, nasz słuchacz, który wywalczył sobie tytuł politycznego eksperta naszego programu, najtrafniej typując opolskich zwycięzców wyborów … » więcej 2015-11-03, godz. 15:59, Publicystyka w Radiu Opole Błażej Choroś o przyczynach porażki PO, lewicy i ludowców a także o tym, że prawicy bardzo pomogła ordynacja wyborcza - Rzadko zdarza się, by jakaś partia rządziła dłużej niż 10 lat, tak jest także w innych krajach europejskich - mówił w Loży Radiowej dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, komentując wyborczą porażkę Platformy… » więcej 2015-11-03, godz. 15:45, Publicystyka w Radiu Opole Adam Kępiński o tym, że rozliczył Adama Kępińskiego z kampanii wyborczej a teraz oczekuje na rozliczenie opolskiego lidera SLD - Przestrzeliłem. I to grubo - powiedział w Loży Radiowej Adam Kępiński, poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który bez powodzenia wystartował do Senatu ze swojego komitetu. - Myślałem, że w jednomandatowych wyborach do Senatu ludzie… » więcej 2015-11-03, godz. 15:32, Publicystyka w Radiu Opole Piotr Woźniak o tym, że wcale nie musi być liderem SLD, o swoim wyborczym wyniku, kłótniach w partii i przyszłości polskiej lewicy - Nie jestem przyspawany do stołka - stwierdził w Loży Radiowej Piotr Woźniak, lider opolskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej, pytany o to, ile prawdy jest w prasowych komentarzach, że kryzys opolskiej lewicy jest tak głęboki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »