Radio Opole » Patronaty - polecamy
2017-07-09, 18:26 Autor: Agnieszka Lubczańska

Radio Opole przyjacielem I Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki

I Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki - próby w Filharmonii Opolskiej [fot. Wanda Kownacka]
I Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki - próby w Filharmonii Opolskiej [fot. Wanda Kownacka]
Koncert laureatów I Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki rozpocznie się w sobotę (15.07) o 18:00 w Filharmonii Opolskiej [fot. Mariusz Majeran]
Koncert laureatów I Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki rozpocznie się w sobotę (15.07) o 18:00 w Filharmonii Opolskiej [fot. Mariusz Majeran]
22 wokalistów i zespołów polonijnych z kilkunastu krajów Europy i Kanady weźmie udział w Polonijnym Festiwalu Polskiej Piosenki. To pierwsze tego typu wydarzenie w Opolu. Koncert laureatów odbędzie się w sobotę (15.07) w Filharmonii Opolskiej, a poprzedzą go Opolskie Spotkania Polonijne, które rozpoczną się już w najbliższą środę (12.07). Ideą wydarzenia jest promocja polskiej piosenki wśród Polonii na świecie i integracja artystycznych środowisk polonijnych z krajem ojczystym. Inicjatorką i koordynatorką projektu jest dziennikarka Radia Opole, autorka audycji "Kresowianie-Opolanie" – Halina Nabrdalik.
Do Opola przyjadą soliści i zespoły polskiego pochodzenia z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Czech, Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych. W wydarzeniu wezmą udział pełnoletnie osoby pochodzenia polskiego, które w zgłoszeniu przesłały dwie polskie piosenki, z czego przynajmniej jeden przebój wylansowany na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki.

W sumie wpłynęły 33 zgłoszenia z całego świata, część nie spełniła wymogów formalnych. Do dalszego etapu komisja konkursowa zakwalifikowała 29. Część ze względów losowych zrezygnowała z udziału w wydarzeniu. Ostatecznie swój udział zapowiedziało 25 wokalistów i zespołów polonijnych.

Uczestnicy zakwaterowani będą w Opolu, ale już w czwartek (13.07) ruszą do Brzegu, gdzie na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich o godz. 10:30 rozpoczną się próby festiwalowe. Ich zwieńczeniem będzie koncert. Początek o godz. 17:00 na Zamku Piastów Śląskich. Najlepsi uczestnicy wytypowani zostaną do koncertu laureatów, który odbędzie się w sobotę (15.07) w Opolu.

W piątek (14.07) goście festiwalu zwiedzą Opole. m.in. Muzeum Polskiej Piosenki, amfiteatr, Wzgórze Uniwersyteckie i kościół oo. franciszkanów. Tego dnia sporo czasu wypełnią im próby przed finałowym koncertem. O 19:00 zawitają też do radiowego ogródka.

Radio Opole przyjacielem I Polonijnego Festiwalu Polskiej PiosenkiKoncert laureatów I Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki rozpocznie się w sobotę (15.07) o 18:00 w Filharmonii Opolskiej. Uczestników oceni jury w składzie: Edward Spyrka, Jarosław Wasik, Roman Hudaszek, Marzena i Jacek Mielcarkowie, Teresa Karol. Patronem nagrody honorowej jest Juliusz Jacek, jeden z działaczy polonijnych na Śląsku Opolskim.

Biletów wstępu na koncert niestety już nie ma, ale wydarzenie będziemy transmitować na naszej stronie internetowej. Szykujemy także bogatą galerię zdjęć i film z finałowego koncertu.

Organizatorem I Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki jest opolski oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska, który od 26 lat wspiera rodaków mieszkających poza krajem w podtrzymaniu polskiej tożsamości. Współorganizatorem wydarzenia jest Radio Opole.

Przypomnijmy, że w lipcu tego roku w kanale Radio Opole 2 uruchomiony został specjalny program muzyczny dla Polonii – audycja Polonijne Radio Opole nadawana jest w każdą sobotę po 12:00.

Patronaty - polecamy

2019-08-14, godz. 16:26 Brzeskie Dni Fantastyki już wkrótce. Zobacz, co w programie! Zamek Piastów Śląskich, Amfiteatr Miejski oraz Filia nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu to trzy miejsca, w których w sobotę 24 sierpnia odbędzie si ... » więcej 2019-08-14, godz. 15:03 XX Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada" Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” w Kołobrzegu odbywa się od 2000 roku i jest świętem „Księcia Poetów” - jednego z najwybitnie ... » więcej 2019-08-13, godz. 15:20 Weź udział w „Zazielenieniu"! Już wkrótce rodzinne warsztaty w GSW Kreatywne zakończenie wakacji proponuje Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, zapraszając do udziału w rodzinnych warsztatach. Ich tytuł to „Zazielenienie”. Id ... » więcej 2019-08-13, godz. 14:09 Żaglowcem przez Bałtyk. Rejs młodych żeglarzy na STS „Kapitan Borchardt” Świnoujście- Bornholm- Gdańsk to trasa rejsu, w który wyruszą w najbliższą niedzielę (19.08) na pokładzie jachtu 'Kapitan Borchardt' młodzi opolscy żeglarze. ... » więcej 2019-08-13, godz. 11:39 „Transfer przestrzeni” w Galerii Aneks GSW Jeszcze do 25 sierpnia w Galerii Aneks GSW w Opolu można oglądać wystawę prac studentów i wykładowców Pracowni Rzeźby Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. ... » więcej 2019-08-12, godz. 16:03 VIII Opolskie Dni Madonn Kresowych już w niedzielę Już po raz ósmy w Wójcicach (dzielnica Otmuchowa) odbędą się Opolskie Dni Madonn Kresowych. To spotkanie, które co roku daje możliwość zapoznania się z obraza ... » więcej 2019-08-12, godz. 14:39 Głogówek koncertowo świętuje Heuriger Tanga instrumentalne oraz polska i francuska piosenka aktorska zabrzmią w najbliższą środę (14.08) w Głogówku. Artyści dzień później (15.08) wystąpią także w ... » więcej 2019-08-08, godz. 10:48 Reni Jusis i Michał Szpak gwiazdami tegorocznej edycji pikniku "Opole w rytmie natury" Władze Opola wraz z gminami Komprachcice i Turawa, poprzez muzykę, edukację i zabawę chcą zapoznać opolan z różnymi formami recyklingu. Trwa bowiem projekt 'W ... » więcej 2019-08-07, godz. 12:11 „Śląscy bohaterowie Polski” - weź udział w pikniku patriotycznym z okazji 100-lecia Powstań Śląskich! W tym roku obchodzimy setną rocznicę I Powstania Śląskiego. Z tej okazji, już 17 sierpnia (sobota) o godz. 15:00, na rynku w Rybniku odbędzie się piknik patri ... » więcej 2019-08-05, godz. 12:28 Zaryzykuj i przyjdź po swoją karykaturę – przed nami VIII Polsko-Czeski Weekend Satyry i Karykatury nad Jeziorem Nyski ... „Polacy i Czesi na wywczasach nad Jeziorem Nyskim” - to temat przewodni tegorocznego, VIII Polsko-Czeskiego Weekendu Satyry i Karykatury. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »