Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » '40 milionów i cały czas to są koszty szacunkowe'…
2025-01-09, 08:40 Autor: Ireneusz Prochera

"40 milionów i cały czas to są koszty szacunkowe". Andrzej Borowski o stratach strażaków-ochotników w powodzi

"40 milionów i cały czas to są koszty szacunkowe". Andrzej Borowski o stratach strażaków-ochotników w powodzi
Na około 40 milionów złotych oszacowano dotąd straty ochotniczych straży pożarnych z woj. opolskiego w ubiegłorocznej powodzi. Są to straty zarówno w infrastrukturze, w wyposażeniu w ciężki sprzęt, jak i wyposażeniu osobistym strażaków. - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Andrzej Borowski, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Opolu. Dodał też, że pojawiła się już pierwsza zapowiedź większych pieniędzy, które możnaby wykorzystać do zniwelowania strat popowodziowych.  
Jak przekazał Andrzej Borowski, pierwsza kategoria strat dotyczy konieczności odbudowy budynków Ochotniczych Straży Pożarnej na zalanych terenach.

-To są takie cztery Ochotnicze Straży Pożarne: OSP w Nowym Świętowie, w Bodzanowie, w gminie Paczków-Dziewiętlice i w gminie Strzeleczki OSP Łowkowice. Te straty szacujemy na około 15 milionów złotych kosztów odbudowy tych jednostek. Następnym elementem, który został zniszczony są samochody. To są samochody ratowniczo-gaśnicze, samochody średnie. I tych samochodów mamy na dzisiaj 13 sztuk. Te samochody albo zostały zalane, albo zostały tak zniszczone, że potrzeba jest nowych samochodów. I to też jest kwota około 15 milionów złotych, to jest drugi element naszych strat. I wreszcie trzeci element to jest wyposażenie osobiste strażaków, wyposażenie sprzętowe, mam na myśli pompy, elementy łączności, inne jeszcze wyposażenie, które jest na co dzień używane przez strażaków i to też szacujemy na około 10 milionów złotych. Czyli w sumie byłaby to kwota około 40 milionów, ale cały czas to są koszty szacunkowe, bo gdy przyjdzie do realizacji będą one musiały być weryfikowane.

Jak wyjaśnił prezes Borowski, strażacy ochotnicy wystąpili o pomoc do zarządu województwa.

- Te koszty, te szacunkowe koszty zostały przyjęte. Oczywiście mają być one realizowane w ramach środków pomocowych Unii Europejskiej, związanych między innymi z pomocą Unii Europejskiej dla Polski. Jeśli chodzi o te środki, które są w Unii Europejskiej, to ostały zagwarantowane na Polskę. Zostały zagwarantowane i przyjęte przez Komisję Europejską, co potwierdził nam europoseł Andrzej Buła. I w tym momencie Urząd Marszałkowski został o tym powiadomiony i w tej chwili trwa już taki bardziej formalny i szczegółowy podział, w jaki sposób ma to być realizowane, jakie projekty mają być tutaj w tym zakresie.

Jeśli chodzi o konieczność uzupełnienia strat w taborze, w grę wchodzi wyłącznie zakup nowych maszyn. Potrzebne będą też zakupy drobniejszego sprzętu.

- Wiele instytucji, między innymi Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, nas wsparło. Dziękowałem ostatnio Owsiakowi za to, że prawie pół miliona otrzymały od WOŚP Ochotnicze Straże Pożarne, właśnie między innymi wyposażenia i osobistego uposażenia strażaków. Ale przecież są też jeszcze inne instytucje, ja tutaj nie będę wymieniał, bo mogę kogoś pominąć, ale były też inne instytucje, od których strażacy bezpośrednio dostawali.

Andrzej Borowski przyznał też, że po doświadczeniach powodzi strażacy będą zabiegali o to, by szczególnie jednostki na terenach, na których ryzyko powodzi jest duże, zostały wyposażone w quady, by poprawić ich mobilność.

Zobacz także

2025-01-08, godz. 09:26 Dr Rafał Tkacz o tym jak stan wyjątkowy wpłynie na termin wyborów prezydenckich i ewentualne referendum w Nysie Wprowadzenie w południowo-zachodniej części kraju stanu nadzwyczajnego w związku z powodzią, wpłynęło na kalendarz wyborczy w wyborach prezydenckich i… » więcej 2025-01-07, godz. 08:44 "To rzeczywiście nie jest łatwa historia". Rafał Bartek o roku poświęconym upamiętnianiu Tragedii Górnośląski… - Ciągle możemy powiedzieć, że jeżeli chodzi o pamięć o tym wydarzeniu, czy o świadomość tego, co wtedy miało miejsce, to ona jest niewielka. - mówił… » więcej 2025-01-03, godz. 09:15 Na czym polega polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej? Dr Błażej Choroś gościem Radia Opole "Witaj, Polsko!" - napisała w środę po polsku Ursula von der Leyen na portalu X. W ten sposób przewodnicząca Komisji Europejskiej skomentowała start polskiej… » więcej 2025-01-02, godz. 08:38 Obrona cywilna w Polsce - co oznacza dla zwykłego obywatela? Dr Bartosz Maziarz gościem Radia Opole Długo wyczekiwana i bardzo ważna ustawa 1 stycznia 2025 roku weszła w życie. Mowa o ustawie o obronie cywilnej, która zakłada powstanie systemu ochrony ludności… » więcej 2024-12-31, godz. 09:57 Sylwestrowa noc okiem zwierząt – wicedyrektor opolskiego ogrodu zoologicznego Aleksandra Czechowska Nowy Rok to czas radości dla ludzi, ale niekoniecznie dla zwierząt. Czy huczne świętowanie musi oznaczać ich cierpienie? We wtorkowy poranek rozmawialiśmy… » więcej 2024-12-30, godz. 09:53 Wzrost płacy minimalnej i zmiany emerytalne – co na to związkowcy? Rozmowa z Dariuszem Brzęczkiem Gościem porannej rozmowy był przewodniczący opolskiej Solidarności Dariusz Brzęczek. Rozmawialiśmy o wzroście najniższych wynagrodzeń, które od stycznia… » więcej 2024-12-27, godz. 08:57 Czy święta uwypuklają problemy ubogich? Dawid Drożdż w Radiu Opole (27.12.2024) Czy tegoroczne święta oznaczały większe wydatki? Jak radzili sobie z nimi najubożsi? Co zrobić z nadmiarem świątecznych potraw i jak sprawdzają się -… » więcej 2024-12-24, godz. 08:30 Czy tradycje wigilijne pomagają przeżywać święta? A może przesłaniają ich prawdziwy sens? O to pytamy ks. Pawła… Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był ks. Paweł Michalewski, wikariusz z Opola-Nowej Wsi Królewskiej, znany jako „ksiądz na rowerze”. Rozmawialiśmy… » więcej 2024-12-23, godz. 11:41 Wicewojewoda Piotr Pośpiech o planach wobec infrastruktury kolejowej, odbudowie dróg po powodzi i przyszłości biblii… Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, którego pytamy o efekty ostatniej wizyty w Ministerstwie Infrastruktury, gdzie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »