Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-05-09, 16:06 Autor: Agnieszka Lubczańska

Ludzie teatru z całej Europy zawitają do Opola

Europejska Konferencja Teatralna rozpocznie się w środę (10.05) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. materiały organizatora]
Europejska Konferencja Teatralna rozpocznie się w środę (10.05) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. materiały organizatora]
Europejska Konferencja Teatralna rozpocznie się w środę (10.05) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Dzień później (11.05) po raz pierwszy w Polsce - i to w opolskim teatrze - rozpocznie się II Europejskie Forum Teatralne. Potrwa do niedzieli (14.05). Uczestnicy będą dyskutować o przyszłości europejskiego teatru w kontekście istotnych, współczesnych zagadnień. Skala wydarzenia jest ogromna: oprócz 100 członków Europejskiej Konwencji Teatralnej, Opole będzie gościć ok. 250 ważnych dla branży gości z 54 krajów.
Konferencja organizowana jest pod egidą ETC, czyli Europejskiej Konwencji Teatralnej – stowarzyszenia założonego w 1988 r. w Berlinie. Jako sieć teatrów publicznych w Europie zrzesza 50 teatrów z 30 krajów europejskich. Jako jedyny teatr z Polski do stowarzyszenia należy Teatr im. Jana Kochanowskiego. ETC realizuje projekty promujące teatr europejski jako „platformę dialogu, demokracji i interakcji”.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie teatru w zakładce Europejska Konferencja Teatralna (ETC).

Równocześnie Departament Kultury UE organizuje w Opolu II Europejskie Forum Teatralne. To wydarzenie, które jest kontynuacją forum teatralnego zorganizowanego w 2020 r. w Dreźnie. Uczestnicy pochylą się nad problemami zrównoważonego rozwoju i problemami przed jakimi stoją współcześni twórcy i instytucje kultury. Będą poruszane tematy m.in. ekologii teatru i jej wpływu na kryzys klimatyczny, digitalizacja i nowe technologie, międzynarodowe współprace jako siła, która jednoczy społeczności w obliczu kryzysu ekonomicznego i geopolitycznego czy wzmacniająca rola kultury oraz teatru.

Dyskusje zaplanowano w wielu grupach na kilku scenach, a po sympozjach zaprezentowane zostaną też spektakle z angielskimi napisami - zobacz harmonogram spektakli.

Teatr im. Jana Kochanowskiego o bycie gospodarzem tak prestiżowych w branży teatralnej wydarzeń starał się kilka lat. Doceniono go za konsekwentną realizację jego misji, jako „miejsca wielu głosów, różnych spojrzeń”. Radio Opole jest patronem medialnym przedsięwzięcia.
Plakat

Zobacz także

2023-08-28, godz. 14:36, Patronaty - polecamy Rusza Weekend Satyry i Karykatury nad Jeziorem Nyskim To już tradycja, że nad Jeziorem Nyskim w pierwszy weekend września goszczą uznani i nagradzani w wielu konkursach krajowych i zagranicznych rysownicy z Polski i Czech. Artyści prowadzą warsztaty z zakresu podstaw rysunku satyrycznego… » więcej 2023-08-25, godz. 19:50, Patronaty - polecamy Wilki gwiazdą Dożynek Wojewódzkich na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi Komprachcice to gmina, która będzie w tym roku gospodarzem dożynek wojewódzkich. Wydarzenie odbędzie się w pierwszą niedzielę września (03.09) na lotnisku Aeroklubu Opolskiego w Polskiej Nowej Wsi. Gwiazdą wieczoru będzie zespół… » więcej 2023-08-25, godz. 17:52, Patronaty - polecamy "Modlitwa Pokoju" 1 września w Łambinowicach 1 września - w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej - w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Łambinowicach odbędzie się koncert zatytułowany „Modlitwa Pokoju”. Wydarzenie przyjmie formę opartej na muzyce i słowie opowieści… » więcej 2023-08-25, godz. 12:45, Patronaty - polecamy Żołnierska „Praca dla pokoju” w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach [ZDJĘCIA] Do 30 sierpnia na terenie Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach realizowany jest międzynarodowy projekt edukacyjny „Praca dla pokoju”. Od poniedziałku (21.08) żołnierze Wojska Polskiego (10 Opolska Brygada Logistyczna) i Bundeswehry… » więcej 2023-08-24, godz. 14:34, Patronaty - polecamy Podziel się talentem i zainspiruj innych pięknem regionu! Ogłoszono konkurs fotograficzny „Wolne Opolskie” Z okazji przypadającej w tym roku 25. rocznicy walki mieszkańców Opolszczyzny o obronę województwa, Fundacja 2.8 ogłosiła konkurs fotograficzny „Wolne Opolskie” mający na celu uwiecznienie krajobrazów i architektury Opolszczyzny… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »