Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-09-14, 18:57 Autor: Agnieszka Lubczańska

Ślaski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena po raz 30. w Głogówku

Ludwig van Beethoven. Obraz Karla Josepha Stielera [https://pl.wikipedia.org]
Ludwig van Beethoven. Obraz Karla Josepha Stielera [https://pl.wikipedia.org]
- Taka rocznica to idealny pretekst, by uświadomić sobie, że to, co najbardziej imponuje nam w muzyce, to jej niejednoznaczność – tak jubileuszowy, bo już 30. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena zapowiadają jego organizatorzy. Wydarzenie potrwa od 15 września do 2 października w Głogówku. W programie siedem koncertów. Na wszystkie wstęp jest wolny! Festiwal zainaugurują otwarte warsztaty chóralne, które poprowadzi Oskar Koziołek-Goetz.
Jubileuszową, trzydziestą odsłoną Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena mają rządzić światy równoległe: rozbiegania i zatrzymania, moda i staroświeckość, a przy tym melancholia i wizje energetyczne. Dzięki gościom: Baltic Neopolis Virtuosi, Tomaszowi i Adamowi Tomaszewskim, Hyukowi Lee, Wajnberg Trio, Orkiestrze Filharmonii Opolskiej oraz Metropolis Piano Quartet, słuchacze będą mogli poznać muzyczne koncepcje odmienne od tych uznanych za kanoniczne. Tegoroczne święto muzyki to także okazja do zaprezentowania lokalnych debiutów, podczas których usłyszymy Juliannę Trinczek i Rafała Porembę.

Program rozpoczną w czwartek (15.09) otwarte warsztaty chóralne i kształcące emisję głosu, natomiast pierwszy koncert wybrzmi dziełem samego patrona – kwartetem smyczkowym Serioso w aranżacji na oktet już w sobotę (17.09) w Kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Głogówku. Kolejne koncerty odbędą się 19, 20, 22 i 25 września w Centrum Kultury w Głogówku, ponownie w Kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Głogówku wybrzmi koncert 23 września i na zakończenie festiwalu 2 października.

Szczegółowe informacje na temat koncertów można znaleźć na stronie Muzeum Regionalnego w Głogówku - zobacz tu: http://muzeum.glogowek.pl/30-slaski-festiwal_im-ludwiga-van-beethovena

Przypomnijmy, że bezpośrednim następstwem pobytu jesienią 1806 roku Beethovena w gościnie u Franza Wenzla von Oppersdorffa stała się dedykacja IV Symfonii B-dur Op. 60 gospodarzowi zamku w Głogówku. W zamku działał wtedy znakomity zespół orkiestrowy pod kierunkiem miejscowego dyrygenta, niejakiego Haszka. Doskonałe wykonanie II Symfonii zapoczątkowało bardzo przyjazne kontakty hrabiego z kompozytorem. Podczas pobytu na tutejszym zamku Beethoven sam grał kilkakrotnie.

Organizatorami 30. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena są Gmina Głogówek oraz Muzeum Regionalne w Głogówku. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Zobacz także

2022-11-23, godz. 14:34, Patronaty - polecamy Recital Edyty Geppert zakończy 29. Dni Xaverianum Po raz 29. Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury Xaverianum w Opolu obchodzi swoje święto patronalne. Z tej okazji w budynku Xaverianum przy ul. Czaplaka 1a do 3 grudnia odbywać będą się liczne wydarzenia religijne i kulturalne. Po raz… » więcej 2022-11-21, godz. 21:02, Patronaty - polecamy Koncert Edwarda Simoni w hołdzie arcybiskupowi Alfonsowi Nossolowi już w czwartek Już w najbliższy czwartek (24.11) w Auli Seminaryjnej przy ul. Drzymały 1 w Opolu odbędzie się wyjątkowy koncert z okazji 90. urodzin arcybiskupa Alfonsa Nossola. Wystąpi grający na fletni pana Edward Simoni. Koncert rozpocznie się… » więcej 2022-11-21, godz. 16:52, Patronaty - polecamy "Siła i Moc Kobiet" - inauguracja projektu Fundacja 'Plan B' zaprasza na konferencję inicjującą dialog społeczny na rzecz wsparcia kobiet powiatu nyskiego. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek (24.11) w samo południe w Nyskim Domu Kultury przy ulicy Wałowej 7 w N… » więcej 2022-11-20, godz. 17:03, Patronaty - polecamy IV Opolskie Forum Zawodowe już w środę - obejrzyj transmisję Przyszłoroczne trendy na rynku pracy oraz wpływ cudzoziemców na te kwestie - to temat przewodni IV Opolskiego Forum Zawodowego, które odbędzie się pod patronatem Radia Opole już w najbliższą środę (23.11) w sali konferencyjnej Hotelu… » więcej 2022-11-17, godz. 19:47, Patronaty - polecamy „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta” - nowa wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego [FILM, ZDJĘCIA] W Opolu na przełomie XIX i XX wieku działało dziewięć cementowni - jaka jest ich historia, jakie znaczenie dla miasta miała ich działalność? O tym można się dowiedzieć na wystawie zatytułowanej „Cementownie Opola. Przemysł… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »