Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-10-04, 13:54 Autor: Agnieszka Lubczańska

Spotkanie z pasjonatem historii zamków i pałaców

Marek Gaworski [fot. archiwum prywatne]
Marek Gaworski [fot. archiwum prywatne]
Niestrudzenie od wielu lat dokumentuje książkowo historię zamków i pałaców. Z mroków zapomnienia na światło dzienne wyciąga biografie ludzi, którzy w nich zamieszkiwali, obnażając ich tajemnice. Jest też świadkiem popadania w ruinę wielu pięknych niegdyś budowli. W zeszłym roku ukazała się jego książka: "Opolskie zamki i pałace. Piękne, mroczne, tajemnicze". Mowa o pochodzącym ze Strzelec Opolskich autorze Marku Gaworskim, pasjonatem lokalnej historii. Na spotkanie z autorem zaprasza w najbliższy czwartek (07.10) Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Strzelcach Opolskich. Początek o godz. 17:00.
Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Biblioteka – Twoje i moje miejsce”. Będzie tłumaczone na polski język migowy, dzięki opolskiemu Oddziałowi Polskiego Związku Głuchych.

Pomysł projektu „Biblioteka – Twoje i moje miejsce” skupia się na historii lokalnej, strzeleckim zabytkowym parku i jego twórcy hrabim Renardzie. Ideą jest zgromadzenie osób wywodzących się ze wszystkich środowisk, dla których historia regionu i spraw społecznych jest ważna. W programie przewidziano spotkania, szkolenia i warsztaty. Na zakończenie organizatorzy planują zaprosić chętnych do Parku Miejskiego na „Podwieczorek u Hrabiego” w strojach epokowych lub z jego elementami. Na tle ruin zamku odbędzie się pokaz tańców dworskich, połączony z jego nauką.

Więcej informacji można znaleźć tu: „Biblioteka – Twoje i moje miejsce”.

Organizatorem wydarzenia jest Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Strzelcach Opolskich. Biblioteka powstała w roku 2021 w nowo wyremontowanym budynku przy ul. Prawego 21 dzięki dofinansowaniu projektu ”Współczesna biblioteka oknem na świat - połączenie tradycji z nowoczesnością” zrealizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”. Dzięki temu uzyskała funkcjonalne pomieszczenia z salą konferencyjną.

Projekt „Biblioteka – Twoje i moje miejsce” dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Radio Opole jest patronem medialnym przedsięwzięcia.
Marek Gaworski - spotkanie w ramach projektu Blisko

Zobacz także

2024-05-17, godz. 16:48, Patronaty - polecamy Gratka dla wszystkich kochających nietypowe podróże i opowieści z dalekiego świata! Ciekawostki podróżnicze rodem z dalekiego świata od piątku (24.05) do soboty (25.05) czekają na wszystkich chętnych uczestniczenia w XVII Spotkaniu Znajomych Podróżników. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Kultury w Głogówku. Na… » więcej 2024-05-17, godz. 10:23, Patronaty - polecamy Rejs "Z Orkiestrą po Odrze" już wkrótce Jeśli w sobotę 25 maja spacerując wczesnym popołudniem wzdłuż Odry, usłyszą Państwo muzykę w wykonaniu orkiestr, to z pewnością będziecie świadkami kolejnej edycji rejsu “Z orkiestrą po Odrze”. Już po raz trzynasty taki… » więcej 2024-05-16, godz. 19:39, Patronaty - polecamy O prawie ochrony środowiska porozmawiają naukowcy na zjeździe w Opolu Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego jest w tym roku gospodarzem i organizatorem Zjazdu Katedr i Zespołów Badawczych Prawa Ochrony Środowiska. Wydarzenie oficjalnie rozpocznie się w najbliższy czwartek (23.05) i potrwa… » więcej 2024-05-16, godz. 09:56, Patronaty - polecamy Cleo i Enej gwiazdami koncertu z okazji 20-lecia wejścia Polski do UE. Wstęp wolny! Stwory Głodomory, Siostry Wajs&Stonoga na początek, o 17:00 na scenie pojawi się Cleo, a koncert zakończy występ zespołu Enej. „Świętujmy razem 20-lecie Polski w Unii Europejskiej” - to hasło przewodnie koncertu, który odbędzie… » więcej 2024-05-16, godz. 08:58, Patronaty - polecamy Poznaj historię rolnictwa na wsi śląskiej na wystawie w Muzeum Wsi Opolskiej - wernisaż już w sobotę Historia gospodarcza chłopów górnośląskich w okresie pouwłaszczeniowym - to temat wystawy „Gospodarstwo… Rolnictwo na wsi śląskiej (1850-1945)”. Przygotowania do niej trwały od 2 lat. Efekty będzie można obejrzeć po raz pierwszy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »