Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-10-15, 15:18 Autor: Agnieszka Lubczańska

Stowarzyszenie Elektryków Polskich świętuje 100-lecie powstania

Stowarzyszenie Elektryków Polskich świętuje 100-lecie powstania [fot. https://pixabay.com/pl]
Stowarzyszenie Elektryków Polskich świętuje 100-lecie powstania [fot. https://pixabay.com/pl]
Stowarzyszenie Elektryków Polskich świętuje 100-lecie, a opolski oddział tej instytucji – 70-lecie. Z tej okazji w najbliższy czwartek (17.10) w jednej z opolskich restauracji odbędzie się jubileuszowe spotkanie, podczas którego uhonorowani zostaną najbardziej zasłużeni członkowie stowarzyszenia.
Podczas spotkania przypomniana zostanie historia organizacji, a także odbędzie się dyskusja o przyszłości polskiej energetyki. Wśród gości będzie prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich – dr inżynier Piotr Szymczak. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10:00 w restauracji przy ul. Jana Kwoczka 4 w Opolu.

Stowarzyszenie Elektryków Polskich powstało 9 czerwca 1919 roku podczas zjazdu w Warszawie. Do kół założycielskich należały koła: krakowskie, warszawskie, lwowskie i łódzkie. Pierwszym prezesem SEP został prof. Mieczysław Pożarski, który pełnił tę funkcję do 1928 roku.

Celami instytucji było (i jest nadal): wspólna praca nad całokształtem zagadnień elektrotechnicznych oraz współpraca z pokrewnymi instytucjami zagranicznymi, krzewienie wiedzy i popieranie uczelni elektrotechnicznych, wspieranie i rozpowszechnianie fachowego piśmiennictwa, a także organizowanie zjazdów, odczytów, wystaw, wycieczek technicznych, opracowanie przepisów oraz porządkowanie słownictwa elektrotechnicznego oraz współdziałanie w rozwoju rodzimego przemysłu elektrotechnicznego.

Zjazd Delegatów w Toruniu w 1928 roku zmienił nazwę stowarzyszenia na Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Do Stowarzyszenia przyłączyło się Stowarzyszenie Radiotechników. W 1939 roku w skład Stowarzyszenia weszły dwie organizacje - Stowarzyszenie Teletechników Polskich i Związek Polskich Inżynierów Elektryków.

W czasie okupacji członkowie Stowarzyszenia podejmowali na miarę możliwości działalność nielegalną, półlegalną czy też jawną w Oddziale Brytyjskim SEP. Po wojnie członkowie SEP podjęli działania na rzecz odbudowy Stowarzyszenia. We wrześniu 1946 roku odbyło się w Łodzi XII Walne Zgromadzenie reaktywujące SEP.

Oddział Opolski SEP oficjalnie rozpoczął działalność w 1946 roku, zapisał się jako organizator XXVI Walnego Zjazdu Delegatów SEP w Opolu w 1990 roku. Aktualnie prezesem opolskiego oddziału jest Janusz Pisarek.

[źródło: materiały nadesłane przez organizatora]

Zobacz także

2024-04-23, godz. 15:33, Patronaty - polecamy W Oleśnie zaprezentują się teatry dziecięce regionu Dziecięce zespoły teatralne - zarówno lalkowe, jak i żywego planu - już w najbliższy piątek (26.04) wezmą udział w Wojewódzkim Festiwalu Teatrów Dziecięcych w Oleśnie. Wydarzenie ma charakter konkursu. Teatralne prezentacje rozpoczną… » więcej 2024-04-23, godz. 10:49, Patronaty - polecamy Rajd rowerowy śladami Szozdy i Surmińskiego już w sobotę w Prudniku Już w najbliższą sobotę (27.04) z Prudnika wyruszy IX Turystyczny Rajd Rowerowy „Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy - legend polskiego kolarstwa”. W rajdzie może wziąć udział każdy, kto jest zdrowy i posiada… » więcej 2024-04-23, godz. 10:12, Patronaty - polecamy Odkryj tajniki internetowego eksportu na bezpłatnym szkoleniu w Opolu Opolska Izba Gospodarcza zaprasza w najbliższy czwartek (25.04) na bezpłatne szkolenie dla małych i średnich przedsiębiorstw pn.: „E-eksport. Wielkie możliwości dla małych firm”. Podczas wydarzenia wystąpią znani w branży eksperci… » więcej 2024-04-22, godz. 19:29, Patronaty - polecamy Namysłowski Festiwal Fantastyki Namystica rusza w piątek - zobacz, co w programie! Namysłowski Festiwal Fantastyki to wydarzenie, które potrwa od piątku (26.04) do niedzieli (28.04) w Bibliotece Publicznej w Namysłowie. W programie: spotkania z autorami i twórcami, panele i warsztaty. Wydarzenia odbędzie się w Bibliotece… » więcej 2024-04-22, godz. 17:43, Patronaty - polecamy Spotkanie z cyklu "Twarze Opola". Gościem będzie lekarka Maria Matlachowska, działaczka opolskiej „Rodziny Katyńskiej” „Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie” - pod takim tytułem już w najbliższy czwartek (25.04) w siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych przy ul. Minorytów 3 w Opolu odbędzie się spotkanie z Marią… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »