Radio Opole » Gospodarka
2019-01-29, 13:30 Autor: Maciej Stępień

Kolejne brzeskie zabytki mogą odzyskać dawny blask. Są chętni na dwa zaniedbane obiekty

Ruina przy ulicy Lechickiej w Brzegu może wypięknieć [fot. Maciej Stępień]
Ruina przy ulicy Lechickiej w Brzegu może wypięknieć [fot. Maciej Stępień]
Ruina przy ulicy Lechickiej w Brzegu może wypięknieć [fot. Maciej Stępień]
Ruina przy ulicy Lechickiej w Brzegu może wypięknieć [fot. Maciej Stępień]
Do Powiatowego Konserwatora Zabytków w Brzegu zgłosili się inwestorzy, którzy chcą odbudować dwa niszczejące obiekty. Pierwszy z nich znajduje się przy ulicy Lechickiej i od lat straszy swoim wyglądem. Nie lepiej wygląda willa Molla znajdująca się na terenie dawnej garbarni. Oba budynki mogą odzyskać dawny blask, a odpowiednie służby dają zielone światło.
Radosław Preis, Powiatowy Konserwator Zabytków w Brzegu w rozmowie z Radiem Opole podkreśla, że potencjalni inwestorzy otrzymali już wytyczne, jakie działania w budynkach należy przeprowadzić. Preis dodaje, że podobnych obiektów w Brzegu jest sporo i są pomysły na ich zagospodarowanie.

- Większość z nich jest w prywatnych rękach. Zostały kupione w latach 90-tych i tak naprawdę osoby, które są właścicielami tych zabytków, nie wiedzą co z nimi zrobić. A jak dobrze wiemy, są ludzie, którzy mają pomysły i pieniądze, dlatego widzę tutaj szansę dla takich obiektów. Budynek przy Lechickiej mógłby zostać zamieniony na budynek mieszkalny, a willa jest doskonałym miejscem na lokal gastronomiczny i takie też propozycje padają. Coraz więcej osób chce takie zabytki odkupić i w pełni je odrestaurować – tłumaczy Preis.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach ponad 20 zabytkowych obiektów w samym Brzegu zostało odrestaurowanych.
Radosław Preis

Gospodarka

2019-04-24, godz. 21:00 Otmuchów pożycza prawie 4 miliony złotych. "Nie otrzymaliśmy jeszcze zwrotu za poprzednie inwestycje a musimy mieć za ... Otmuchowski magistrat rozstrzygnął dwa przetargi na udzielenie kredytów, które pokryją planowany na ten rok deficyt gminy. Samorząd zapożyczy się na prawie 4 ... » więcej 2019-04-24, godz. 19:00 W regionie rośnie liczba osób dorabiających na emeryturze W ciągu czterech lat liczba osób dorabiających na emeryturze na Opolszczyźnie wzrosła o 30%. W regionie obecnie pracuje ponad 16 tysięcy osób pobierających św ... » więcej 2019-04-24, godz. 16:02 Chcąc zaoszczędzić czas, sięgamy po dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne Coraz chętniej korzystamy z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Pozwalają one na uniknięcie kolejek do lekarzy specjalistów, z którymi musimy się liczyć w ram ... » więcej 2019-04-24, godz. 11:18 6,2% wynosi stopa bezrobocia w naszym województwie. Bez pracy pozostaje około 22 tysięcy mieszkańców regionu Opole to miasto z najniższym bezrobociem w regionie. Według ostatnich danych wynosi ono 3,2%. Najwięcej bezrobotnych jest w powiecie głubczyckim (9,5%) i prud ... » więcej 2019-04-23, godz. 19:00 Zapach z fabryki bioetanolu pod Nysą ma być mniej uciążliwy Działająca pod Nysą fabryka etanolu wytwarzanego z nasion kukurydzy chce zmniejszyć natężenie zapachów powstających podczas produkcji. W tym celu w zakładzie ... » więcej 2019-04-23, godz. 18:00 Prudnik: z czeskimi partnerami utworzą inkubatory przedsiębiorczości dla uczniów Z izraelskich doświadczeń chcą skorzystać na pograniczu opolsko-czeskim. Chodzi o utworzenie szkolnych inkubatorów przedsiębiorczości. Inicjatywa jest pokłosi ... » więcej 2019-04-23, godz. 15:20 Bilans zysków i strat. Czy w Opolu opłaci się montaż butelkomatu? W Krakowie zamontowano pierwszy w Polsce butelkomat. To urządzenie, do którego wrzucamy niepotrzebne butelki, a w zamian otrzymujemy pieniądze. To rozwiązanie ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:00 Drogowcy "wyprostują" skomplikowane skrzyżowanie w Choruli Jedno z głównych skrzyżowań w Choruli, w gminie Gogolin, jest jednocześnie tym, które sprawia kierowcom najwięcej problemów. Niedługo to się zmieni. Rozpoczyn ... » więcej 2019-04-22, godz. 19:00 Będą spotkania informacyjne dla mieszkańców Gorzowa Śląskiego Spotkania informacyjne dla mieszkańców Gorzowa Śląskiego przygotowuje tamtejszy magistrat na okres po Wielkanocy. Chodzi między innymi o szczegóły zbliżającej ... » więcej 2019-04-22, godz. 18:00 Wołczyn stawia na ochronę środowiska i porządek w mieście Do gruntownej termomodernizacji dwóch budynków przymierza się w tym roku gmina Wołczyn. Chodzi o Wołczyński Ośrodek Kultury i tamtejszy Ośrodek Pomocy Społecz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »