Radio Opole » Gospodarka
2018-05-24, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Za trzy lata pojedziemy obwodnicą Niemodlina. Umowa podpisana, czas na wbicie łopaty

Podpisanie umowy w sprawie budowy obwodnicy Niemodlina [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie umowy w sprawie budowy obwodnicy Niemodlina [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie umowy w sprawie budowy obwodnicy Niemodlina [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie umowy w sprawie budowy obwodnicy Niemodlina [fot. Witold Wośtak]
Podpisano umowę na budowę obwodnicy Niemodlina. Inwestycja zakłada budowę 11,5 kilometra nowej drogi, 2 węzłów, 7 wiaduktów, do tego estakady i mostu.
Miasto położone wzdłuż drogi krajowej 46 czeka na wyprowadzenie tranzytu z centrum od 30 lat. Według planu, obwodnica będzie gotowa w 2021 roku.

Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości lobbująca za tą inwestycją, zwraca uwagę, że nawet oferty przetargowe znacznie przekraczające 222 miliony złotych z budżetu państwa nie pokrzyżowały planów. - Ministerstwo Infrastruktury musiało podnieść tę kwotę do 264 milionów. To bardzo duży ukłon ze strony ministerstwa, bo bez dodatkowych pieniędzy różnie mogłoby być z całą inwestycją.

- Kiedy Prawo i Sprawiedliwość objęło rządy, nasze pierwsze spotkania były właśnie z mieszkańcami Niemodlina. To jedna z naszych pierwszych deklaracji, że zrobimy wszystko w tej sprawie. Jeździliśmy do Warszawy i mówiliśmy po wielokroć: Niemodlin potrzebuje tej obwodnicy! - dodaje wicewojewoda Violetta Porowska.

Przemysław Maliszkiewicz, dyrektor opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ocenia, że budowa obwodnicy Niemodlina wpisuje się w plan rządu. - Wszystko jest zgodne z myślą, o której wczoraj mówił premier. Chodzi o skomunikowanie również tych mniejszych miast, bo niekoniecznie wszystkie drogi mają prowadzić do Rzymu. Ciężkie samochody wcale nie chcą wjeżdżać do Niemodlina, a ciężarówki omijające miasto są w interesie mieszkańców.

Z kolei według Doroty Koncewicz, burmistrz Niemodlina, podpisanie umowy to święto dla miasta. - Wiemy, jak ciężko żyje się w mieście, jakie są utrudnienia i zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców oraz jak bardzo niszczeją przez to nasze zabytki. Cieszę się ogromnie, że po tylu zabiegach wreszcie dochodzi do nas ta wspaniała wiadomość.

Podczas konferencji prasowej zwrócono także uwagę, że w sumie na 8 opolskich obwodnic rząd przeznaczy przeszło 2 miliardy 200 milionów złotych.
Katarzyna Czochara i Violetta Porowska
Przemysław Maliszkiewicz
Dorota Koncewicz

Gospodarka

2019-04-25, godz. 21:00 PPK to nie OFE. Tak przekonywano w Opolu Od lipca pierwsi pracownicy zostaną objęci Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. PPK to system dobrowolnego oszczędzania na przyszłość, do którego dołożą pracow ... » więcej 2019-04-25, godz. 17:57 Chińska firma Hongbo zainwestuje około 800 milionów złotych w kolejną fabrykę w Opolu W Opolu powstanie kolejna fabryka chińskiej firmy Hongbo. Arkadiusz Wiśniewski prezydent Opola podpisał w Pekinie porozumienie z przedstawicielami inwestora. ... » więcej 2019-04-25, godz. 13:34 Pałacyk w Komornie w końcu ma nowego właściciela Po kilku latach starań gminie Reńska Wieś udało się sprzedać zabytkowy pałacyk w Komornie wraz z 6 hektarami otaczającego go parku. Dzisiaj w południe podpisa ... » więcej 2019-04-25, godz. 10:00 Spółdzielcy z kluczborskiej "Przyszłości" wolą płacić za ciepło według pomiaru. Takie są wyniki referendum Spółdzielnia Mieszkaniowa 'Przyszłość' w Kluczborku zorganizowała referendum dotyczące rozliczeń za centralne ogrzewanie. W 2020 roku skończy się 10-letnia um ... » więcej 2019-04-24, godz. 21:00 Otmuchów pożycza prawie 4 miliony złotych. "Nie otrzymaliśmy jeszcze zwrotu za poprzednie inwestycje a musimy mieć za ... Otmuchowski magistrat rozstrzygnął dwa przetargi na udzielenie kredytów, które pokryją planowany na ten rok deficyt gminy. Samorząd zapożyczy się na prawie 4 ... » więcej 2019-04-24, godz. 19:00 W regionie rośnie liczba osób dorabiających na emeryturze W ciągu czterech lat liczba osób dorabiających na emeryturze na Opolszczyźnie wzrosła o 30%. W regionie obecnie pracuje ponad 16 tysięcy osób pobierających św ... » więcej 2019-04-24, godz. 16:02 Chcąc zaoszczędzić czas, sięgamy po dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne Coraz chętniej korzystamy z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Pozwalają one na uniknięcie kolejek do lekarzy specjalistów, z którymi musimy się liczyć w ram ... » więcej 2019-04-24, godz. 11:18 6,2% wynosi stopa bezrobocia w naszym województwie. Bez pracy pozostaje około 22 tysięcy mieszkańców regionu Opole to miasto z najniższym bezrobociem w regionie. Według ostatnich danych wynosi ono 3,2%. Najwięcej bezrobotnych jest w powiecie głubczyckim (9,5%) i prud ... » więcej 2019-04-23, godz. 19:00 Zapach z fabryki bioetanolu pod Nysą ma być mniej uciążliwy Działająca pod Nysą fabryka etanolu wytwarzanego z nasion kukurydzy chce zmniejszyć natężenie zapachów powstających podczas produkcji. W tym celu w zakładzie ... » więcej 2019-04-23, godz. 18:00 Prudnik: z czeskimi partnerami utworzą inkubatory przedsiębiorczości dla uczniów Z izraelskich doświadczeń chcą skorzystać na pograniczu opolsko-czeskim. Chodzi o utworzenie szkolnych inkubatorów przedsiębiorczości. Inicjatywa jest pokłosi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »