Radio Opole » Gospodarka
2018-01-06, 16:50 Autor: Krzysztof Rapp

Od czerwca zmiany w kodeksie drogowym. Wraca m. in. "zielony listek" dla młodych kierowców

Egzamin na prawo jazdy [fot. Cezary Puzyna]
Egzamin na prawo jazdy [fot. Cezary Puzyna]
4 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Zmiany dotyczą głównie młodych kierowców. Wraca między innymi "zielony listek" i okres próbny, podczas którego obowiązuje limit wykroczeń drogowych i ograniczenia w prowadzeniu pojazdów.
- Młody kierowca będzie musiał przejść odpowiednie szkolenie teoretyczne w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i praktyczne w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Przez pierwsze 8 miesięcy będzie musiał jeździć pojazdem oznakowanym zielonym listkiem z przodu i z tyłu. Będzie mógł się poruszać z ograniczoną prędkością zarówno w terenie zabudowanym jak i poza nim. I nie będzie mógł podejmować pracy w charakterze kierowcy przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu próbnego, czyli nie będzie mógł jeździć zawodowo - wylicza Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu.

- Ta ostatnia zmiana ma między innymi zapobiec częstym sytuacjom, kiedy świeżo upieczony kierowca zaczyna pracę w firmie przewozowej i np. wozi busem ludzi do pracy w Niemczech czy Holandii - dodaje gość Radia Opole.

Nowością jest też dwuletni okres próbny, w którym kierowca musi się mocno pilnować jeśli chodzi o mandaty i wykroczenia.

- Trzy wykroczenia w ruchu drogowym spowodują, że młody człowiek straci to, co uzyskał. Przepisy, które wchodzą w życie 4 czerwca będą sankcjonowały wszystkich kierowców. Dotyczy to innej zasady zbierania punktów karnych i możliwości ich zmniejszania czy likwidacji - mówi Edward Kinder.

Teraz kierowcy mogą raz na pół roku zlikwidować 6 punktów karnych uczestnicząc w specjalnym szkoleniu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Po zmianach nadal będzie obowiązywał limit 24 punktów karnych. Jednak, po jego przekroczeniu, kierowca nie będzie tracił prawa jazdy, a będzie kierowany na czterodniowy kurs reedukacyjny. Po nim jego konto punktowe będzie zerowane. Jednak, po takiej operacji, przez następne 5 lat nie będzie już mógł powtórnie przekroczyć limitu punktów, bo wtedy straci uprawnienia do kierowania pojazdem.
Edward Kinder
Edward Kinder

Gospodarka

2018-10-20, godz. 15:00 Są pieniądze do wzięcia. Ruszył nowy nabór wniosków do programu "Rybactwo i Morze" Do 2 listopada przyjmowane będą wnioski do programu operacyjnego Rybactwo i Morze. Nabór koordynuje Rybacka Lokalna Grupa Działania 'Opolszczyzna'. Tym razem ... » więcej 2018-10-20, godz. 09:15 Nowy system - rosną wpływy. ZUS podsumowuje e-składkę Znacząco mniej błędów w rozliczeniach i wyraźnie wyższe oraz regularne sumy wpłat - tak pierwsze trzy kwartały obowiązywania systemu e-składek ocenia Zakład U ... » więcej 2018-10-19, godz. 22:00 Wyremontowany oddział chirurgii oraz nowoczesny tomograf ma do dyspozycji Uniwersytecki Szpital Kliniczny Oficjalnie oddano do użytku wyremontowany Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Lecznica zyskała też bardzo no ... » więcej 2018-10-19, godz. 19:45 Gogoliński dworzec kolejowy imponuje estetyką. Teraz Centrum Przesiadkowe jest wielofunkcyjne Oficjalnie otwarto Centrum Przesiadkowe w Gogolinie. Przebudowa starego dworca kolejowego trwała niemal dwa lata, a jej koszt to 10 milionów złotych. » więcej 2018-10-19, godz. 12:30 Czy Browar Namysłów idzie na sprzedaż? Władze firmy zaprzeczają, a lokalni politycy pytają o dalszy los zakładu Kilka dni temu w internecie rozgorzała dyskusja na temat przyszłości browaru. Nieoficjalne informacje mówiły o tym, że firma ma zostać sprzedana dużej kompani ... » więcej 2018-10-19, godz. 09:00 OCRG ogłasza dwa nabory. Można wnioskować o dotacje na innowacje lub żłobek Przedsiębiorcy mogą wnioskować o pieniądze w ostatnich tegorocznych naborach prowadzonych przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. » więcej 2018-10-19, godz. 07:30 Pierwsza biogazownia na południu regionu czeka na rządowe decyzje Od rozstrzygnięcia rządowej aukcji energetycznej uzależniona jest przyszłość biogazowni w Prężynce, na terenie gminy Lubrza. Jej budowa ruszyła w kwietniu. Do ... » więcej 2018-10-18, godz. 18:45 Czy Polacy są zainteresowani zakładaniem firm w Czechach? Mniej restrykcyjne kontrole, przyjaźniejszy system podatkowy i inne nastawienie urzędników do przedsiębiorców - to najczęstsze przyczyny rejestracji polskich ... » więcej 2018-10-18, godz. 16:00 Po 70 latach czeski pociąg ponownie zatrzyma się w Głuchołazach i Pokrzywnej. "Jest zielone światło" - Jest zielone światło dla przekształcenia połączenia tranzytowego w turystyczne do Republiki Czeskiej przez Głuchołazy i Pokrzywną - mówiła na dzisiejszej ko ... » więcej 2018-10-18, godz. 15:34 PSL o suszy w rolnictwie i dronach Działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego w ramach kampanii wyborczej poruszyli problem suszy w rolnictwie. Marcin Oszańca i Michał Baucz, którzy starują w wyb ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »