Radio Opole » Gospodarka
2018-01-06, 16:50 Autor: Krzysztof Rapp

Od czerwca zmiany w kodeksie drogowym. Wraca m. in. "zielony listek" dla młodych kierowców

Egzamin na prawo jazdy [fot. Cezary Puzyna]
Egzamin na prawo jazdy [fot. Cezary Puzyna]
4 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Zmiany dotyczą głównie młodych kierowców. Wraca między innymi "zielony listek" i okres próbny, podczas którego obowiązuje limit wykroczeń drogowych i ograniczenia w prowadzeniu pojazdów.
- Młody kierowca będzie musiał przejść odpowiednie szkolenie teoretyczne w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i praktyczne w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Przez pierwsze 8 miesięcy będzie musiał jeździć pojazdem oznakowanym zielonym listkiem z przodu i z tyłu. Będzie mógł się poruszać z ograniczoną prędkością zarówno w terenie zabudowanym jak i poza nim. I nie będzie mógł podejmować pracy w charakterze kierowcy przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu próbnego, czyli nie będzie mógł jeździć zawodowo - wylicza Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu.

- Ta ostatnia zmiana ma między innymi zapobiec częstym sytuacjom, kiedy świeżo upieczony kierowca zaczyna pracę w firmie przewozowej i np. wozi busem ludzi do pracy w Niemczech czy Holandii - dodaje gość Radia Opole.

Nowością jest też dwuletni okres próbny, w którym kierowca musi się mocno pilnować jeśli chodzi o mandaty i wykroczenia.

- Trzy wykroczenia w ruchu drogowym spowodują, że młody człowiek straci to, co uzyskał. Przepisy, które wchodzą w życie 4 czerwca będą sankcjonowały wszystkich kierowców. Dotyczy to innej zasady zbierania punktów karnych i możliwości ich zmniejszania czy likwidacji - mówi Edward Kinder.

Teraz kierowcy mogą raz na pół roku zlikwidować 6 punktów karnych uczestnicząc w specjalnym szkoleniu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Po zmianach nadal będzie obowiązywał limit 24 punktów karnych. Jednak, po jego przekroczeniu, kierowca nie będzie tracił prawa jazdy, a będzie kierowany na czterodniowy kurs reedukacyjny. Po nim jego konto punktowe będzie zerowane. Jednak, po takiej operacji, przez następne 5 lat nie będzie już mógł powtórnie przekroczyć limitu punktów, bo wtedy straci uprawnienia do kierowania pojazdem.
Edward Kinder
Edward Kinder

Gospodarka

2018-04-24, godz. 09:30 Współpraca samorządów z przedsiębiorcami tematem konferencji w CWK. Są miejsca Są jeszcze miejsca na Regionalną Konferencję Banku Gospodarstwa Krajowego w Opolu. Jutrzejsze (25.04) spotkanie w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym to okazja ... » więcej 2018-04-23, godz. 21:15 Prudnik dostał zielone światło ws. przedłużenia rewitalizacji centrum. Unijna inwestycja nie przepadnie Prudnik nie będzie miał problemów z przedłużeniem wykonania odnowy najbardziej zdegradowanego kwartału miasta. Pierwotnie projekty rewitalizacji, które uzyska ... » więcej 2018-04-23, godz. 18:30 Przedsiębiorcy znów rozmawiali o biznesie. Tym razem spotkali się w Krapkowicach 'Opolskie dla biznesu' zawitało do Krapkowic. To kolejne z cyklu spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców. » więcej 2018-04-23, godz. 15:05 Od 28 kwietnia pociągiem dojedziemy do Kłodzka Po dziesięciu latach przerwy opolski oddział Przewozów Regionalnych uruchamia połączenie z Nysy do Kłodzka, przez Otmuchów i Paczków. Działanie ma charakter p ... » więcej 2018-04-22, godz. 18:15 "Piątka" Morawieckiego tematem Niedzielnej Loży Radiowej Gorąca dyskusja podczas Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy rozmawiali dziś (22.04) o tzw. piątce Morawieckiego, czyli programie, który premier przeds ... » więcej 2018-04-21, godz. 13:00 Strzeleckie wodociągi przejdą modernizację. Projekt częściowo sfinansuje unia Już tylko podpisanie umowy dzieli Strzelce Opolskie od rozpoczęcia kompleksowej modernizacji sieci wodociągów w mieście. Projekt przygotowany przez gminną spó ... » więcej 2018-04-21, godz. 07:00 Wołczyn skanalizuje kolejne sołectwo Skanalizowanie sołectwa Skałągi będzie kolejnym etapem stworzenia sieci kanalizacyjnej w gminie Wołczyn. Inwestycja będzie kosztowała ponad 4,5 miliona złotyc ... » więcej 2018-04-20, godz. 19:00 Szpital w Namysłowie na plusie. Dobre wyniki finansowe za ubiegły rok Namysłowskie Centrum Zdrowia może pochwalić się nie lada wyczynem. Jako jeden z nielicznych szpitali w regionie zamknął ubiegły rok finansowy na dużym plusie. ... » więcej 2018-04-20, godz. 16:00 Polaków trudno zachęcić ofertami, wykorzystują to cudzoziemcy Oferty od przedsiębiorców, stowarzyszeń, służb mundurowych czy uczelni i szkół ponadgimnazjalnych. Ponad 40 wystawców, w tym z Czech, zaprezentowało się na Tr ... » więcej 2018-04-20, godz. 14:00 Miniony rok był udany dla Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. 83 miliony złotych zysku zanotowała w ubiegłym roku Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »