Radio Opole » Gospodarka
2018-01-06, 16:50 Autor: Krzysztof Rapp

Od czerwca zmiany w kodeksie drogowym. Wraca m. in. "zielony listek" dla młodych kierowców

Egzamin na prawo jazdy [fot. Cezary Puzyna]
Egzamin na prawo jazdy [fot. Cezary Puzyna]
4 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Zmiany dotyczą głównie młodych kierowców. Wraca między innymi "zielony listek" i okres próbny, podczas którego obowiązuje limit wykroczeń drogowych i ograniczenia w prowadzeniu pojazdów.
- Młody kierowca będzie musiał przejść odpowiednie szkolenie teoretyczne w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i praktyczne w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Przez pierwsze 8 miesięcy będzie musiał jeździć pojazdem oznakowanym zielonym listkiem z przodu i z tyłu. Będzie mógł się poruszać z ograniczoną prędkością zarówno w terenie zabudowanym jak i poza nim. I nie będzie mógł podejmować pracy w charakterze kierowcy przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu próbnego, czyli nie będzie mógł jeździć zawodowo - wylicza Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu.

- Ta ostatnia zmiana ma między innymi zapobiec częstym sytuacjom, kiedy świeżo upieczony kierowca zaczyna pracę w firmie przewozowej i np. wozi busem ludzi do pracy w Niemczech czy Holandii - dodaje gość Radia Opole.

Nowością jest też dwuletni okres próbny, w którym kierowca musi się mocno pilnować jeśli chodzi o mandaty i wykroczenia.

- Trzy wykroczenia w ruchu drogowym spowodują, że młody człowiek straci to, co uzyskał. Przepisy, które wchodzą w życie 4 czerwca będą sankcjonowały wszystkich kierowców. Dotyczy to innej zasady zbierania punktów karnych i możliwości ich zmniejszania czy likwidacji - mówi Edward Kinder.

Teraz kierowcy mogą raz na pół roku zlikwidować 6 punktów karnych uczestnicząc w specjalnym szkoleniu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Po zmianach nadal będzie obowiązywał limit 24 punktów karnych. Jednak, po jego przekroczeniu, kierowca nie będzie tracił prawa jazdy, a będzie kierowany na czterodniowy kurs reedukacyjny. Po nim jego konto punktowe będzie zerowane. Jednak, po takiej operacji, przez następne 5 lat nie będzie już mógł powtórnie przekroczyć limitu punktów, bo wtedy straci uprawnienia do kierowania pojazdem.
Edward Kinder
Edward Kinder

Gospodarka

2018-07-18, godz. 18:00 Dwunasty rok z rzędu pracownicy DPS w Klisinie otrzymali podwyżki Pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Klisinie w gminie Głubczyce otrzymali podwyżki. Dotyczy to każdego zatrudnionego w ośrodku, a wartość wzrostu wynagrodzeni ... » więcej 2018-07-18, godz. 15:35 Prudnik: zwolnienia grupowe w firmie z zagranicznym kapitałem 150 osób zwolni prudnicka firma Artech Polska. Powodem są przyczyny ekonomiczne, organizacyjne i produkcyjne. Mają one związek z obniżaniem cen przez konkuren ... » więcej 2018-07-18, godz. 14:00 Jedna wielka strefa ekonomiczna jest, rozporządzeń jeszcze nie ma Polska jedną wielką strefa ekonomiczną. To rozwiązanie, które weszło 30 czerwca zakłada, że nie tylko w specjalnych strefach ekonomicznych, ale na terenie cał ... » więcej 2018-07-18, godz. 12:00 Brzeg inwestuje w energooszczędne oświetlenie. Będą setki nowych lamp w mieście Samorząd brzeski podpisał porozumienie z Tauronem. Do końca tego roku zostanie przygotowana dokumentacja projektowa na wymianę ponad 1400 opraw świetlnych na ... » więcej 2018-07-17, godz. 16:00 Namysłów dotuje remonty kamienic. W ciągu kilku lat stare miasto wypięknieje Zabytkowe kamienice w Namysłowie zmienią się nie do poznania. Samorząd postanowił dotować remonty obiektów wpisanych do rejestru. Jeszcze w tym roku kilka wsp ... » więcej 2018-07-17, godz. 11:45 Nowy amfiteatr rośnie w oczach. Brzeg inwestuje w legendarny obiekt Brzeski amfiteatr w latach 70 i 80 był miejscem, który przyciągał tysiące mieszkańców. Koncerty, występy artystyczne, a także telewizyjny turniej miast - to i ... » więcej 2018-07-17, godz. 11:15 Darmowe kursy prawa jazdy, ale nie dla każdego Darmowe kursy prawa jazdy i szkolenia na spawacza, operatora koparki, wózka widłowego czy dźwigu. To oferta Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, które dla o ... » więcej 2018-07-16, godz. 19:00 Oferty za drogie, ratusz pieniędzy nie dołoży. Opolski plac św. Sebastiana jeszcze poczeka na modernizację Trwa przebudowa placu Kopernika i Jana Pawła II w Opolu, natomiast na placu św. Sebastiana cisza. Zbyt wysokie oczekiwania finansowe potencjalnych wykonawców ... » więcej 2018-07-16, godz. 18:00 Muszą przeszkolić większą liczbę pracowników albo zwrócą dotację Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki sięgając po pieniądze z Brukseli założyło, że na zdobywanie nowych kwalifikacji wśród pracowników firm z Opolszczyzny wyda ... » więcej 2018-07-16, godz. 10:00 Gmina Tarnów Opolski chce ściągać do siebie inwestorów Park Technologiczno-inwestycyjny pomiędzy miejscowościami Przywory a Kąty Opolskie jest już uzbrojony. Na razie działa tam jedna firma, ale zainteresowanie in ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »