Radio Opole » Gospodarka
2018-01-06, 16:50 Autor: Krzysztof Rapp

Od czerwca zmiany w kodeksie drogowym. Wraca m. in. "zielony listek" dla młodych kierowców

Egzamin na prawo jazdy [fot. Cezary Puzyna]
Egzamin na prawo jazdy [fot. Cezary Puzyna]
4 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Zmiany dotyczą głównie młodych kierowców. Wraca między innymi "zielony listek" i okres próbny, podczas którego obowiązuje limit wykroczeń drogowych i ograniczenia w prowadzeniu pojazdów.
- Młody kierowca będzie musiał przejść odpowiednie szkolenie teoretyczne w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i praktyczne w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Przez pierwsze 8 miesięcy będzie musiał jeździć pojazdem oznakowanym zielonym listkiem z przodu i z tyłu. Będzie mógł się poruszać z ograniczoną prędkością zarówno w terenie zabudowanym jak i poza nim. I nie będzie mógł podejmować pracy w charakterze kierowcy przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu próbnego, czyli nie będzie mógł jeździć zawodowo - wylicza Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu.

- Ta ostatnia zmiana ma między innymi zapobiec częstym sytuacjom, kiedy świeżo upieczony kierowca zaczyna pracę w firmie przewozowej i np. wozi busem ludzi do pracy w Niemczech czy Holandii - dodaje gość Radia Opole.

Nowością jest też dwuletni okres próbny, w którym kierowca musi się mocno pilnować jeśli chodzi o mandaty i wykroczenia.

- Trzy wykroczenia w ruchu drogowym spowodują, że młody człowiek straci to, co uzyskał. Przepisy, które wchodzą w życie 4 czerwca będą sankcjonowały wszystkich kierowców. Dotyczy to innej zasady zbierania punktów karnych i możliwości ich zmniejszania czy likwidacji - mówi Edward Kinder.

Teraz kierowcy mogą raz na pół roku zlikwidować 6 punktów karnych uczestnicząc w specjalnym szkoleniu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Po zmianach nadal będzie obowiązywał limit 24 punktów karnych. Jednak, po jego przekroczeniu, kierowca nie będzie tracił prawa jazdy, a będzie kierowany na czterodniowy kurs reedukacyjny. Po nim jego konto punktowe będzie zerowane. Jednak, po takiej operacji, przez następne 5 lat nie będzie już mógł powtórnie przekroczyć limitu punktów, bo wtedy straci uprawnienia do kierowania pojazdem.
Edward Kinder
Edward Kinder

Gospodarka

2018-01-19, godz. 17:00 W grudniu wzrosło bezrobocie w powiecie głubczyckim Z bezrobociem na poziomie 10,9 procent rok 2017 zakończył powiat głubczycki. W grudniu w pośredniaku w Głubczycach zarejestrowało się o 86 osób więcej względe ... » więcej 2018-01-19, godz. 14:10 Budżet Kietrza w 2018 roku będzie skromny i oszczędny - Nasz budżet jest oszczędny i minimalistyczny - tak określa prognozę finansową Kietrza burmistrz Krzysztof Łobos. W 2018 roku gmina będzie miała do dyspozycj ... » więcej 2018-01-18, godz. 19:15 Nowe rozwiązania rozliczeń z ZUS-em będą łatwiejsze dla przedsiębiorców Od 1 stycznia przedsiębiorcy rozliczają się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych dzięki e-składce. To indywidualny numer rachunku składkowego, na który prowadzą ... » więcej 2018-01-18, godz. 12:00 Półtora miliona złotych będzie kosztować modernizacja dwóch szkół z gminy Dobrodzień Ruszyła modernizacja dwóch szkół w gminie Dobrodzień. Rozpoczęcie prac podczas ferii to nie przypadek. » więcej 2018-01-17, godz. 19:45 Nowe przepisy zatrudniania cudzoziemców. "Mamy rozeznanie co do faktycznej liczby obcokrajowców" Zmieniły się zasady zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Od nowego roku obowiązuje zezwolenie na pracę sezonową i oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy ... » więcej 2018-01-17, godz. 15:38 Po 10 latach w Brzeźcach będzie sklep Choć do zadań gminy nie należy prowadzenie sklepów spożywczych, to władze Bierawy stawały na głowie, żeby w jednym z sołectw taki punkt powstał. Brzeźce od la ... » więcej 2018-01-17, godz. 10:00 W Głubczycach liczą, że szybkie przetargi będą korzystniejsze Na początku roku Głubczyce ogłaszają przetargi na inwestycje drogowe. Na rozstrzygnięcie czeka już przetarg związany z ulicą Mickiewicza. Niebawem zostanie og ... » więcej 2018-01-17, godz. 09:00 Budżet Izbicka napięty, dużo pieniędzy jest na inwstycje W tym roku gmina Izbicko planuje wydać 22,5 miliona złotych. Do budżetu wpłynie o 1,5 mniej, więc brakującą kwotę samorządowcy będą łatać za pomocą kredytów i ... » więcej 2018-01-16, godz. 19:10 Capgemini kontynuuje patronat nad klasą przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 Opolu Będzie kolejna klasa biznesowa pod patronatem firmy Capgemini Polska w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Opolu. Aktualnie działają dwie takie klasy licz ... » więcej 2018-01-16, godz. 10:52 Jeden startuje, drugi rozbudowuje. Dwóch inwestorów postawi hale w Krapkowicach Będą nowe hale produkcyjne w Krapkowicach. Paul Schockemoehle, obecna w mieście firma logistyczna, na początku lutego rozpocznie budowę kolejnego magazynu o p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »