Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-12, 08:30 Autor: Daniel Klimczak

W Brzegu otwarto wystawę poświęconą życiu na kresach. "To jedna z niewielu prób zaprezentowania tej tematyki" [ZDJĘCIA]

Wystawa "Kresy. Ocalone wspomnienia" [fot. Daniel Klimczak]
Wystawa "Kresy. Ocalone wspomnienia" [fot. Daniel Klimczak]
Wystawa "Kresy. Ocalone wspomnienia" [fot. Daniel Klimczak]
Wystawa "Kresy. Ocalone wspomnienia" [fot. Daniel Klimczak]
Wystawa "Kresy. Ocalone wspomnienia" [fot. Daniel Klimczak]
Wystawa "Kresy. Ocalone wspomnienia" [fot. Daniel Klimczak]
Wystawa "Kresy. Ocalone wspomnienia" [fot. Daniel Klimczak]
Wystawa "Kresy. Ocalone wspomnienia" [fot. Daniel Klimczak]
W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu można oglądać wyjątkową wystawę poświęconą dawnym ziemiom Rzeczpospolitej. "Kresy. Ocalone wspomnienia" to zbiór ponad tysiąca eksponatów prezentujących dawne dzieje ludności, która po wojnie zamieszkała tę część Opolszczyzny.
Pamiątki prezentowane na wystawie kompletowano przez ponad rok. Większość z nich pochodzi od prywatnych darczyńców. Jak wskazuje kurator wystawy Teresa Piasecka, to jedna z niewielu prób zaprezentowania tematyki kresowej.

- Udało się zgromadzić wiele interesujących rzeczy, przygotować wielowątkową ekspozycję inspirującą do rozważania dziejów architektury rezydencji, dworów, spraw związanych z nauką, która wspaniale rozwijała się na kresach wschodnich, zwłaszcza we Lwowie - tłumaczy.

Wystawa została przygotowana z niezwykłą pieczołowitością i dbałością o detale. Oprócz samych eksponatów, jej twórcy położyli spory nacisk na elementy pomagające poczuć atmosferę przedstawionego na ekspozycji okresu.

- Mamy tutaj w przestrzeń fotografii wprowadzone grupy ludzi opuszczających swoje miejsca. Mamy tutaj w aranżacji również walizki, chusty, bruk będący nawiązaniem do ryzyka, które łączyło się z rzeczywistością, a także niepokojami i nadzieją na to, co mogło się zdarzyć na tym nowym bruku miejskim - dodaje Teresa Piasecka.

Wystawę można odwiedzać w godzinach pracy muzeum, od wtorku do niedzieli między 10:00 a 17:00. To element stałej ekspozycji placówki, który będzie dostępny przez co najmniej 10 lat.
Teresa Piasecka
Teresa Piasecka

Kultura i rozrywka

2019-12-08, godz. 12:51 Brzeski Festiwal Fotografii otworkowej dotarł do Opola Fotografowali pudełkami od zapałek, metalową puszką czy opakowaniem po perfumach. Prace uczestników Brzeskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej przyjechały do Opola… » więcej 2019-12-07, godz. 22:44 Rudniki już po raz 28. stały się opolską stolicą jazzu. "Wykonawcy, którzy tu przyjeżdżają, to światowa liga" Muzycy jazzowi i fani tego gatunku, już po raz 28. wypełnili dziś (07.12) salę koncertową rudnickiego domu kultury. Podczas kolejnej edycji Spotkania Muzyków Jazzowych… » więcej 2019-12-07, godz. 18:24 Bogactwo form i feeria barw. Nowa wystawa w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu Autorką żywiołowych grafik i obrazów jest Magdalena Hanysz-Stefańska. To absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku, zdobywczyni… » więcej 2019-12-07, godz. 17:58 Muzyczne Mikołajki z piosenką dziecięcą i warsztatami balonowymi w Muzeum Polskiej Piosenki Ponad setka dzieci wzięła udział w dzisiejszych (07.12) Muzycznych Mikołajkach organizowanych przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. » więcej 2019-12-07, godz. 08:03 Dziś II Opawski Jarmark Bożonarodzeniowy w Jarnołtówku Spotkanie ze Świętym Mikołajem, przejażdżka saniami, kiermasz ze świątecznymi ozdobami oraz koncert kolęd i pastorałek - m.in. to składa się na II Opawski Jarmark… » więcej 2019-12-06, godz. 23:00 Czesko-słowacka wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego otwarta W Muzeum Śląska Opolskiego goszczą dwie wystawy, które łączy osoba prof. Jindřicha Štreita. Wybitny czeski fotograf, dokumentalista zaprezentował opolanom m.in… » więcej 2019-12-06, godz. 16:27 "Idziemy w stronę XXII wieku, ale pamiętamy o korzeniach". Opolski "Plastyczniak" kształci od 60 lat Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu świętuje 60 lat działalności. Przez ten czas nauczyciele opolskiego 'Plastyczniaka'… » więcej 2019-12-06, godz. 16:00 Hip-hopowe mikołajki w klubie Metro. Pokahontaz wystąpi w Opolu Zespół Pokahontaz wystąpi dzisiaj (6.12) wieczorem w klubie Metro w Opolu. Hip-hopową grupą tworzą raperzy Rahim i Fokus. Przed powstaniem Pokahontaz muzycy byli… » więcej 2019-12-06, godz. 15:02 Prudnik bohaterem kryminału Związana z Prudnikiem Barbara Sośnica-Czekała przed laty publikowała w lokalnym tygodniku powieść w odcinkach. Dziś opowieść poprawiona i nieco zmieniona ukazała… » więcej 2019-12-06, godz. 12:28 Nowa przestrzeń wystawiennicza ZPAP w Opolu [ZDJĘCIA] Związek Polskich Artystów Plastyków znalazł w Opolu nową przestrzeń do prezentacji prac swoich członków. Oprócz Galerii Pierwsze Piętro artyści będą mogli prezentować… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »