Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-02-18, 19:45 Autor: Mariusz Majeran

Český díplom powrócił na deski opolskiego teatru [ZDJĘCIA]

Český díplom [fot.Mariusz Majeran]
Český díplom [fot.Mariusz Majeran]
Przedstawienie dyplomowe studentów PWST we Wrocławiu weszło do repertuaru Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Český díplom to przedstawienie inspirowane reportażami Mariusza Szczygła. Bohaterowie opowieści próbują podważyć stereotyp Czechosłowacji, jako kraju sielskiej dobroci.

Przedstawienie zostało entuzjastycznie przyjęte podczas ubiegłorocznych Konfrontacji Teatralnych. Było pokazywane poza konkursem.

- Od początku wiedziałem, że tak będzie – podkreśla Mariusz Szczygieł - Spodziewałem się, bo widziałem przedstawienie zaraz po ich dyplomie i byłem wstrząśnięty, że można zrobić coś tak świeżego, wibrującego i nie nudnego. Naprawdę, no czapka z głów. Właściwie nie mogłem uwierzyć, że moje teksty zostały tak cudownie przetworzone, przemieszane i zsamplowane.

- To jest przedstawienie dyplomowe, nie przypuszczałem, że będzie takie popularne – dodaje reżyser Piotr Ratajczak. Wynikło to z naszych fascynacji. To nie było koniunkturalne myślenie, a może temat czeski spodoba się ludziom? I że to jest bestseller Mariusza Szczygła. Nie, to wynikało jakby z naszej autentycznej fascynacji tymi postaciami i odkrywaniem pewnych prawd, które przebijają się przez schemat naszego myślenia o Czechach.

Przedstawienie weszło do repertuaru opolskiego teatru i będzie pokazywane w tym sezonie artystycznym.
Mariusz Szczygieł
Piotr Ratajczak

Kultura i rozrywka

2018-09-24, godz. 15:30 Nie żyje Adam Zbiegieni. Nestor opolskich plastyków miał 94 lata Był prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa, honorowym obywatelem Opola, a rok temu otrzymał specjalną nagrodę od marszałka wojewó ... » więcej 2018-09-24, godz. 14:00 Muzycznie, filmowo i z warsztatami. Muzeum Polskiej Piosenki inauguruje projekt "Nuty dla Ojczyzny 2.0" Koncerty zespołu Hańba oraz rapera Adama Ostrowskiego, znanego jako O.S.T.R, warsztaty teatralne i panel tematyczny z dziennikarzem muzycznym Hirkiem Wroną - ... » więcej 2018-09-23, godz. 20:30 Smakołyki, zdjęcia, pokazy i rywalizacja. Taki był IV Festiwal Dzielnic w Opolu IV Festiwal Dzielnic w Opolu to już historia. Głównym punktem był piknik w Parku Miejskim na osiedlu im. Armii Krajowej, gdzie wszystkie dzielnice prezentował ... » więcej 2018-09-23, godz. 18:30 Edukacja przez muzykę - w opolskim amfiteatrze dzień minął pod znakiem bioróżnorodności 'Kraina bioróżnorodności' zawitała dziś (23.09) do Amfiteatru Tysiąclecia w Opolu. To tytuł edukacyjnego pikniku rodzinnego na temat ochrony gatunków zagrożon ... » więcej 2018-09-23, godz. 16:00 Trwa II Wielkie Kolorowanie w Opolu. Dla każdego wystarczy kredek i arkuszy [ZDJĘCIA] Ponad 40 kilogramów kredek mają do dyspozycji uczestnicy drugiej edycji 'Opolskiej Kolorowanki'. W Stegu Arena jest ponad 600 arkuszy formatu A0. » więcej 2018-09-22, godz. 22:07 "Zraniony jeleń" na deskach OTLiA. Za nami premiera! Spektakl 'Zraniony jeleń' zobaczyli premierowo widzowie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. To autorska i teatralna próba odczytania 'Poety w Nowym Jorku' Feder ... » więcej 2018-09-22, godz. 17:15 Kameralistyka w polsko-rosyjskim tonie na festiwalu w Głogówku Polsko-rosyjski program zabrzmi w drugim dniu 26. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. W repertuarze znajdują się sonaty Scharwenki i Szostakowicza ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:01 "Muzyczni giganci" zainaugurowali 26. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena [ZDJĘCIA] Mianem gigantów prowadzący koncert Oskar Koziołek Goetz określił zarówno kompozytorów (Ludwiga van Beethovena i Witolda Maliszewskiego), których dzieła wypełn ... » więcej 2018-09-22, godz. 10:00 Powiat kluczborski i niepodległość kraju były elementami II edycji konkursu "Pstryknij powiat" 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości było tematem przewodnim tegorocznej edycji, zorganizowanego przez starostwo w Kluczborku konkursu „Pstryknij ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:00 Nysa pożegna lato. Jedną z atrakcji kolorowy pokaz Występy amatorskich zespołów artystycznych oraz gry i zabawy ruchowe to część atrakcji, które znalazły się w programie nyskiego 'Pożegnania Lata'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »