Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-02-18, 19:45 Autor: Mariusz Majeran

Český díplom powrócił na deski opolskiego teatru [ZDJĘCIA]

Český díplom [fot.Mariusz Majeran]
Český díplom [fot.Mariusz Majeran]
Przedstawienie dyplomowe studentów PWST we Wrocławiu weszło do repertuaru Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Český díplom to przedstawienie inspirowane reportażami Mariusza Szczygła. Bohaterowie opowieści próbują podważyć stereotyp Czechosłowacji, jako kraju sielskiej dobroci.

Przedstawienie zostało entuzjastycznie przyjęte podczas ubiegłorocznych Konfrontacji Teatralnych. Było pokazywane poza konkursem.

- Od początku wiedziałem, że tak będzie – podkreśla Mariusz Szczygieł - Spodziewałem się, bo widziałem przedstawienie zaraz po ich dyplomie i byłem wstrząśnięty, że można zrobić coś tak świeżego, wibrującego i nie nudnego. Naprawdę, no czapka z głów. Właściwie nie mogłem uwierzyć, że moje teksty zostały tak cudownie przetworzone, przemieszane i zsamplowane.

- To jest przedstawienie dyplomowe, nie przypuszczałem, że będzie takie popularne – dodaje reżyser Piotr Ratajczak. Wynikło to z naszych fascynacji. To nie było koniunkturalne myślenie, a może temat czeski spodoba się ludziom? I że to jest bestseller Mariusza Szczygła. Nie, to wynikało jakby z naszej autentycznej fascynacji tymi postaciami i odkrywaniem pewnych prawd, które przebijają się przez schemat naszego myślenia o Czechach.

Przedstawienie weszło do repertuaru opolskiego teatru i będzie pokazywane w tym sezonie artystycznym.
Mariusz Szczygieł
Piotr Ratajczak

Kultura i rozrywka

2018-03-24, godz. 09:00 Opolscy seniorzy będą tańczyć zumbę. Ruszyły zapisy na zajęcia Zumba to kolejna propozycja dla aktywnych starszych osób ze strony opolskiego Centrum Seniora. Ruszyły zapisy na pierwsze zajęcia. Liczba miejsc jest ogranicz ... » więcej 2018-03-24, godz. 01:00 Muzyka i wykonanie pełne pasji: historyczny koncert i wielkie święto Elsnera! Kilkuminutowe owacje na stojąco i finał dzieła na bis. W piątkowy (23.03) wieczór w Filharmonii Opolskiej doszło do historycznego wydarzenia. Opolska publiczn ... » więcej 2018-03-24, godz. 01:00 Poezja śpiewana zabrzmiała w Studiu M Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA] Kolejny koncert w legendarnym Studiu M Radia Opole przyciągnął miłośników poezji śpiewanej. Na naszej scenie wystąpił Adam Urbaniak z przyjaciółmi. » więcej 2018-03-23, godz. 16:00 Chór Kandersino zaprasza na koncert pieśni pasyjnych Na specjalny koncert zapraszają mieszkańców Kędzierzyna-Koźla chórzyści grupy Kandersino. » więcej 2018-03-23, godz. 12:00 Teatr czasów okupacji. "Kolaboranci" opanują Teatr im. J. Kochanowskiego 'Kolaboranci' to nowe przedstawienie w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Spektakl Marii Marcinkiewicz-Górnej i Piotra Rowickiego w reżyserii Piotra Rat ... » więcej 2018-03-23, godz. 09:30 Bluźnierca najlepszy na tegorocznym festiwalu Rock Time[ZDJĘCIA] Zespół Bluźnierca z Opola wygrał studencki przegląd Rock Time okazując się najlepszym z sześciu grup , które wystąpiły w finałowym koncercie w NCPP. Opolscy m ... » więcej 2018-03-22, godz. 21:45 Dotykają sztuki i stają się jej autorami. Niewidomi i niedowidzący tworzą instalacje świetlne [ZDJĘCIA] Niewidomi i niedowidzący już po raz 3. wzięli udział w warsztatach plastycznych poświęconych sztuce współczesnej. Podczas zajęć uczestnicy tworzą instalacje a ... » więcej 2018-03-22, godz. 20:15 Projekty polskiego paszportu na stulecie odzyskania niepodległości Wystawę inspirowaną zachętą ministra Mariusza Błaszczaka 'Zaprojektuj z nami POLSKI PASZPORT 2018' otworzył w Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej Krzysz ... » więcej 2018-03-22, godz. 19:28 "Pasja" w opolskich lalkach Grupa pasjonatów teatru ze Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie zaprezentowała na deskach dużej sceny Opolskiego Teatru Lalki i A ... » więcej 2018-03-22, godz. 19:00 "Poezja jest jak woda". Spotkanie z poetką w bibliotece Magdalena Wiącek spotkała się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »