Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-02-18, 19:45 Autor: Mariusz Majeran

Český díplom powrócił na deski opolskiego teatru [ZDJĘCIA]

Český díplom [fot.Mariusz Majeran]
Český díplom [fot.Mariusz Majeran]
Przedstawienie dyplomowe studentów PWST we Wrocławiu weszło do repertuaru Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Český díplom to przedstawienie inspirowane reportażami Mariusza Szczygła. Bohaterowie opowieści próbują podważyć stereotyp Czechosłowacji, jako kraju sielskiej dobroci.

Przedstawienie zostało entuzjastycznie przyjęte podczas ubiegłorocznych Konfrontacji Teatralnych. Było pokazywane poza konkursem.

- Od początku wiedziałem, że tak będzie – podkreśla Mariusz Szczygieł - Spodziewałem się, bo widziałem przedstawienie zaraz po ich dyplomie i byłem wstrząśnięty, że można zrobić coś tak świeżego, wibrującego i nie nudnego. Naprawdę, no czapka z głów. Właściwie nie mogłem uwierzyć, że moje teksty zostały tak cudownie przetworzone, przemieszane i zsamplowane.

- To jest przedstawienie dyplomowe, nie przypuszczałem, że będzie takie popularne – dodaje reżyser Piotr Ratajczak. Wynikło to z naszych fascynacji. To nie było koniunkturalne myślenie, a może temat czeski spodoba się ludziom? I że to jest bestseller Mariusza Szczygła. Nie, to wynikało jakby z naszej autentycznej fascynacji tymi postaciami i odkrywaniem pewnych prawd, które przebijają się przez schemat naszego myślenia o Czechach.

Przedstawienie weszło do repertuaru opolskiego teatru i będzie pokazywane w tym sezonie artystycznym.
Mariusz Szczygieł
Piotr Ratajczak

Kultura i rozrywka

2018-12-10, godz. 21:00 Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii. Premiera książki w opolskiej MBP - Podręcznik historyczny dla przeciętnego człowieka to często pierwszy i ostatni tom historyczny z jakim się w życiu spotka - powiedział podczas premiery ksią ... » więcej 2018-12-10, godz. 20:00 Mieszkańcy stolicy regionu odkrywali tajemnice, jakie skrywa opolska katedra Krzysztof Ogiolda, autor szesnastu tekstów, które ukazały się w najnowszej publikacji poświęconej opolskiej świątyni podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece ... » więcej 2018-12-10, godz. 16:30 105 Pomników Historii na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wśród nich dwie perły z Opolszczyzny Prezydent Andrzej Duda wpisał kolejne 14 zabytków na listę polskich Pomników Historii. Ten tytuł otrzymują wyjątkowe obiekty o najwyższych w skali kraju warto ... » więcej 2018-12-10, godz. 15:46 Wystartowały Kulturalia. Ponad 40 wydarzeń na Uniwersytecie Opolskim Rozpoczęły się Kulturalia Uniwersytetu Opolskiego. Dla studentów przygotowano blisko 40 wydarzeń. Na niektóre zajęcia już brakuje wolnych miejsc. Święto Kultu ... » więcej 2018-12-10, godz. 13:25 Roztańczone dziesięciolecie szkoły tańca Swoje dziesięciolecie obchodzi SalsoMania Dance Studio w Opolu. Z tej okazji szkoła tańca zorganizowała bal, podczas którego nie zabrakło pokazów. » więcej 2018-12-10, godz. 07:00 Sylwester w Nysie bez pokazu fajerwerków, za to z gwiazdami Nysa zachęca do wspólnego powitania nowego roku. Podczas sylwestrowej zabawy 'pod chmurką' nie zabraknie prawdziwych gwiazd, każdy będzie mógł znaleźć coś dla ... » więcej 2018-12-09, godz. 21:07 Święta już zawitały do Kędzierzyna-Koźla Plac Rady Europy przed Urzędem Miasta w Kędzierzynie-Koźlu rozbrzmiewał dźwiękiem kolęd i pachniał świątecznymi przysmakami. W zastępstwie remontowanego rynku ... » więcej 2018-12-09, godz. 10:00 Dom kultury kupuje dwie mobilne sceny, bo dużo imprez odbywa się w plenerze W tym roku pomieszczenia Domu Kultury w Dziergowicach w gminie Bierawa zostały odświeżone, wyremontowano łazienki, a w przyszłym placówka wzbogaci się o nowe ... » więcej 2018-12-08, godz. 23:20 3. Festiwal Filmowy OutFilm, czyli filmy o inności i potrzebie akceptacji Trwa 3. Festiwal Filmowy OutFilm. W Kinie Studio do niedzieli (9.12) włącznie odbywają się projekcje filmowe o tematyce społecznej, a także rozmowy z zaproszo ... » więcej 2018-12-08, godz. 23:00 "Dzieci dzieciom" zgotowały bajeczne widowisko [ZDJĘCIA] W sobotnie (08.12) popołudnie Stegu Arena wypełniła się dźwiękami z bajek i filmów dla dzieci, a wszystko za sprawą koncertu 'Dzieci dzieciom' czyli projektu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »