Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-02-18, 19:45 Autor: Mariusz Majeran

Český díplom powrócił na deski opolskiego teatru [ZDJĘCIA]

Český díplom [fot.Mariusz Majeran]
Český díplom [fot.Mariusz Majeran]
Przedstawienie dyplomowe studentów PWST we Wrocławiu weszło do repertuaru Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Český díplom to przedstawienie inspirowane reportażami Mariusza Szczygła. Bohaterowie opowieści próbują podważyć stereotyp Czechosłowacji, jako kraju sielskiej dobroci.

Przedstawienie zostało entuzjastycznie przyjęte podczas ubiegłorocznych Konfrontacji Teatralnych. Było pokazywane poza konkursem.

- Od początku wiedziałem, że tak będzie – podkreśla Mariusz Szczygieł - Spodziewałem się, bo widziałem przedstawienie zaraz po ich dyplomie i byłem wstrząśnięty, że można zrobić coś tak świeżego, wibrującego i nie nudnego. Naprawdę, no czapka z głów. Właściwie nie mogłem uwierzyć, że moje teksty zostały tak cudownie przetworzone, przemieszane i zsamplowane.

- To jest przedstawienie dyplomowe, nie przypuszczałem, że będzie takie popularne – dodaje reżyser Piotr Ratajczak. Wynikło to z naszych fascynacji. To nie było koniunkturalne myślenie, a może temat czeski spodoba się ludziom? I że to jest bestseller Mariusza Szczygła. Nie, to wynikało jakby z naszej autentycznej fascynacji tymi postaciami i odkrywaniem pewnych prawd, które przebijają się przez schemat naszego myślenia o Czechach.

Przedstawienie weszło do repertuaru opolskiego teatru i będzie pokazywane w tym sezonie artystycznym.
Mariusz Szczygieł
Piotr Ratajczak

Kultura i rozrywka

2018-06-21, godz. 07:00 Można zgłaszać kandydatów do "Magnolii Powiatu Opolskiego" Chcą wyróżnić osoby i firmy, które odznaczają się w pracy na rzecz rozwoju i promocji powiatu opolskiego. Do 30.06 można zgłaszać kandydatów do nagrody 'Magno ... » więcej 2018-06-20, godz. 21:30 Gwiazdy zagrały na rzecz opolskiej katedry. "Gramy radosne utwory" Natalia Kukulska, Cello Brothers i chór ekumeniczny Trzecia Godzina Dnia zagrali na rzecz opolskiej katedry. Cały dochód ze sprzedaży biletów cegiełek zostani ... » więcej 2018-06-20, godz. 20:00 Przedpremiera sztuki Woody Allena w Opolu Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu postanowił na zakończenie sezonu artystycznego pokazać przedpremierę sztuki, która będzie miała swoją premierę dopiero w ... » więcej 2018-06-20, godz. 16:30 Dysonans i dysharmonia, czyli spotkanie ze Sławomirem Kuźnickim Sławomir Kuźnicki - doktor literaturoznawstwa, krytyk literacki i poeta, będzie gościem na spotkaniu autorskim w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. » więcej 2018-06-20, godz. 14:00 Leszek Ołdak nagrodzony na Satyrykonie Opolski grafik, satyryk i karykaturzysta Leszek Ołdak zdobył srebrny medal podczas 41. edycji Satyrykonu 2018 w Legnicy. » więcej 2018-06-20, godz. 12:30 Balet "Sen", czyli kolejne spotkanie z cyklu "Muzyka w Klubowym Fotelu" Biblioteka Muzyczna w Opolu po raz kolejny organizuje spotkanie w ramach akcji 'Muzyka w Klubowym Fotelu'. To okazja by zapoznać się ze zgromadzonymi przez bi ... » więcej 2018-06-20, godz. 11:00 "Szczęście w pracy" - spotkanie z Radosławem Walczakiem Dr Radosław Walczak poprowadzi ostatnie w tym roku akademickim wydarzenie z serii 'Psychologia w praktyce', które odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publiczn ... » więcej 2018-06-19, godz. 21:00 Ożywią stare fotografie. Każdy może zagrać w nietypowym filmie Każdy może wystąpić w filmie i zapisać się w historii Kędzierzyna-Koźla. Jutro (20.06) odbędzie się casting, a potrzebnych jest sporo osób, które wcielą się w ... » więcej 2018-06-19, godz. 19:55 Opolska dziennikarka i pisarka spotkała się z czytelnikami Tym razem Teresa Zielińska zaprezentowała czytelnikom swoją najnowszą książkę zatytułowaną (O)Polskie Antypody. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Pu ... » więcej 2018-06-19, godz. 18:12 IX Opolskie Dni Kresowe pod znakiem wierszy Kresowiaków i regionalnych potraw Prezentacją publikacji 'Kresowianie piszą wiersze... ' poświęconą twórczości mieszkańców województwa opolskiego rozpoczęły się Opolskie Dni Kresowian. Zbiorow ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »