Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-01-08, 17:11 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Za co ciągali się po sądach mieszkańcy powiatu strzeleckiego w XIX wieku?

Małgorzata Iżykowska i Aleksandra Starczewska-Wojnar [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Małgorzata Iżykowska i Aleksandra Starczewska-Wojnar [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Zapisy ponad 1500 spraw, którymi zajmowały się XIX-wieczne sądy rozjemcze w powiecie strzeleckim, zebrano w nowej książce "Przeczytano, przyjęto, podpisano" wydanej przez Archiwum Państwowe w Opolu. Gruba na ponad 600 stron pozycja zawiera spisane po polsku protokoły sądowe.
- Opracowanie tego materiału trwało dwa lata, ale z książki wyłania się nie tylko obraz tego, o co sądzili się nasi przodkowie, ale również jak wyglądało wtedy życie na wsiach - mówią autorki, Małgorzata Iżykowska i Aleksandra Starczewska-Wojnar. - Sędzia to był najczęściej nauczyciel, więc on po prostu potrafił pisać i był znany mieszkańcom wsi. Sędzia był takim protokolantem. On zapisywał przebieg sprawy, zbierał podpisy obu stron postępowania, które podpisywały się nazwiskami, jeżeli potrafiły pisać, albo krzyżykami przy swoich nazwiskach. Trafiłyśmy też na ciekawostkę. Osoby niepiśmienne, które były Żydami, podpisywały protokół trzema kółeczkami.

Gros spraw, którymi zajmowały się sądy rozjemcze, dotyczy pomówień, bójek, do których dochodziło zarówno w gospodzie jak i na gościńcu, oraz strat, które spowodowały zwierzęta gospodarskie.

Poza aktami sądowymi do książki dołączony jest swoisty słownik tłumaczący język, którym posługiwano się w XIX wieku. Stąd też wiadomo, że wówczas gbur to był bogaty rolnik. Jest też zbiór map na płycie CD, na których można sprawdzić nie tylko stare nazwy, ale również położenie miejscowości, z których część dzisiaj już nie istnieje.
Małgorzata Iżykowska i Aleksandra Starczewska-Wojnar

Kultura i rozrywka

2023-09-25, godz. 19:39 Pochodzący z Kędzierzyna-Koźla Paweł Maślona - laureatem Złotych Lwów za film "Kos" Film „Kos” pochodzącego z Kędzierzyna-Koźla Pawła Maślony został nagrodzony Złotymi Lwami podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni… » więcej 2023-09-25, godz. 19:00 Kino plenerowe zagości w Strzelcach Opolskich. Na ekranie „Vincent chce nad morze” Kino plenerowe to kolejna propozycja stowarzyszenia „Działamy” ze Strzelec Opolskich dla mieszkańców. Jutro (26.09) na placu Żeromskiego zostanie wyświetlony… » więcej 2023-09-25, godz. 16:05 Naukowcy z Czech i Polski debatują w Opolu o wzajemnych relacjach i problemach Po 7 latach przerwy naukowcy z Czech i Polski ponownie zasiedli do debat o kulturze, ekonomii i co najważniejsze współpracy. Na Uniwersytecie Opolskim ruszył… » więcej 2023-09-24, godz. 08:33 Jubileuszowy przegląd w Komprachcicach Będzie konkurs, będzie uroczysta gala, a na koniec występ gwiazdy. Tak w skrócie można opisać program XXV Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej… » więcej 2023-09-23, godz. 12:30 Biblioteka Austriacka zaprasza na Europejski Dzień Języków Po raz czternasty Biblioteka Austriacka organizuje Europejski Dzień Języków. Wydarzenie będzie dostępne w języku polskim, niemieckim i szwajcarskim. Biblioteka… » więcej 2023-09-23, godz. 08:00 Wybór między życiem a śmiercią. Premiera w Teatrze Kochanowskiego w Opolu [ZDJĘCIA] Nowy sezon artystyczny w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu otworzyła międzynarodowa premiera opowiadająca o eutanazji, trudnych wyborach i sensie życia… » więcej 2023-09-21, godz. 15:51 W Kędzierzynie-Koźlu rusza 36. Wrzosowisko. Warto pospieszyć się z zakupem biletu Wernisaż, dwa koncerty i spektakl. W Kędzierzynie-Koźlu o 18:00 rozpocznie się 36. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk… » więcej 2023-09-21, godz. 11:00 Premiera książki Marka Gaworskiego i warsztaty w bibliotece w Sławięcicach Premiera książki o pałacu, a także warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Świeżo wyremontowana biblioteka w Sławięcicach zaprasza do siebie mieszkań… » więcej 2023-09-20, godz. 16:02 Nowy sezon w OTLiA. Przed nami premiera spektaklu "Brzechwatorium" W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora rozpoczyna się nowy sezon. Już w sobotę (23.09) na Dużej Scenie zaplanowano premierę spektaklu 'Brzechwatorium'. Reżyserem… » więcej 2023-09-20, godz. 08:30 Piotr Rubik wystąpi na rynku w Nysie Już 23 września na nyskim rynku odbędzie się koncert Piotra Rubika pod tytułem 'Najważniejsza jest miłość'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »