Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-01-08, 17:11 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Za co ciągali się po sądach mieszkańcy powiatu strzeleckiego w XIX wieku?

Małgorzata Iżykowska i Aleksandra Starczewska-Wojnar [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Małgorzata Iżykowska i Aleksandra Starczewska-Wojnar [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Zapisy ponad 1500 spraw, którymi zajmowały się XIX-wieczne sądy rozjemcze w powiecie strzeleckim, zebrano w nowej książce "Przeczytano, przyjęto, podpisano" wydanej przez Archiwum Państwowe w Opolu. Gruba na ponad 600 stron pozycja zawiera spisane po polsku protokoły sądowe.
- Opracowanie tego materiału trwało dwa lata, ale z książki wyłania się nie tylko obraz tego, o co sądzili się nasi przodkowie, ale również jak wyglądało wtedy życie na wsiach - mówią autorki, Małgorzata Iżykowska i Aleksandra Starczewska-Wojnar. - Sędzia to był najczęściej nauczyciel, więc on po prostu potrafił pisać i był znany mieszkańcom wsi. Sędzia był takim protokolantem. On zapisywał przebieg sprawy, zbierał podpisy obu stron postępowania, które podpisywały się nazwiskami, jeżeli potrafiły pisać, albo krzyżykami przy swoich nazwiskach. Trafiłyśmy też na ciekawostkę. Osoby niepiśmienne, które były Żydami, podpisywały protokół trzema kółeczkami.

Gros spraw, którymi zajmowały się sądy rozjemcze, dotyczy pomówień, bójek, do których dochodziło zarówno w gospodzie jak i na gościńcu, oraz strat, które spowodowały zwierzęta gospodarskie.

Poza aktami sądowymi do książki dołączony jest swoisty słownik tłumaczący język, którym posługiwano się w XIX wieku. Stąd też wiadomo, że wówczas gbur to był bogaty rolnik. Jest też zbiór map na płycie CD, na których można sprawdzić nie tylko stare nazwy, ale również położenie miejscowości, z których część dzisiaj już nie istnieje.
Małgorzata Iżykowska i Aleksandra Starczewska-Wojnar

Kultura i rozrywka

2021-11-29, godz. 15:30 Zakończył się 11. Opolski Festiwal Fotografii [ZDJĘCIA] Ostatnim spotkaniem autorskim w Galerii Sztuki Współczesnej, w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii, była opowieść Magdy Hueckel o 'Menadach'. » więcej 2021-11-29, godz. 14:00 Harcerze z Głubczyc zorganizowali integracyjne "Andrzejki" Zuchy i harcerze z komendy hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach, wspólnie z wychowankami miejscowego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego… » więcej 2021-11-28, godz. 12:01 Mieszkańcy Brzegu zajrzeli za kulisy Watykanu. Magdalena Wolińska-Riedi opowiedziała o swojej pracy i życiu w najmniejszym… Jak wygląda codzienne życie za 'spiżową bramą' i jak w świecie zdominowanym przez mężczyzn odnajdują się kobiety. Odpowiedzi między innymi na te pytania… » więcej 2021-11-28, godz. 08:52 "Śladami Prymasa Tysiąclecia". Nowa publikacja upamiętniająca kardynała Stefana Wyszyńskiego - Postać kardynała Stefana Wyszyńskiego zawsze była obecna w mojej pamięci, a prowadząc wycieczki po Prudniku, zawsze mnie ta historia wzruszała - powiedział… » więcej 2021-11-27, godz. 16:00 Mikołajki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na Mikołajki. Zaplanowano w sumie dwa spotkania w niedzielę (5.12) o godzinie 10.00 i 14.00. W wydarzeniu mogą wziąć… » więcej 2021-11-27, godz. 12:00 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego będzie koncertować w Głubczycach Głubczyce już przygotowane na dzisiejszy (27.11) koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Starania o przyjazd zespołu rozpoczęły… » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej 2021-11-26, godz. 15:00 Wiolonczelista w "Strefie Gwiazd" na dzisiejszym koncercie w filharmonii Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy koncert z cyklu 'Strefa Gwiazd'. Opolscy filharmonicy pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna wykonają cztery utwory… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »