Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-09-27, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Jak zachęcić Polaków do czytania książek? Specjaliści zastanawiali się nad tym w Opolu

„Czytam i działam” IV Opolska Sesja Nauczycieli Bibliotek Szkolnych i Pedagogicznych [fot. Witold Wośtak]
„Czytam i działam” IV Opolska Sesja Nauczycieli Bibliotek Szkolnych i Pedagogicznych [fot. Witold Wośtak]
O przyczynach niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce i recepcie na poprawę statystyk rozmawiano w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu.
Nauczyciele, naukowcy i bibliotekarze najpierw wysłuchali kilku wystąpień, a później uczestniczyli w warsztatach podzielonych według poziomu nauczania.

- Potrzebujemy kanonu lektur, choć młodzież automatycznie przeciwstawia się narzucaniu czegokolwiek - mówi dr Robert Mertuszka z Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

- Dyskusja i problem nie dotyczy kanonu, tylko tego, co będzie obok lektur obowiązkowych. Pytanie, jaki będzie krąg pozwalający zobaczyć dzieci i młodzieży innych twórców. Być może wtedy uczniowie znajdą kogoś, kto definiuje świat w podobny sposób jak oni. Cały czas podstawowy problem polega jednak na tym, żeby wywołać w człowieku chęć zmierzenia się z krótszym lub dłuższym tekstem pisanym.

Poruszono też temat Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020. Jest wiele pytań co do zasad sięgania po dofinansowania.

- Wątpliwości dotyczą głównie możliwości wydania pieniędzy, a program wyklucza zakup podręczników - podkreśla Robert Gwóźdź, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Opolu.

- Celem programu jest wyjście do młodych ludzi i zachęcenie ich do czytania. W związku z tym w grę wchodzi zakup nowości wydawniczych do bibliotek. Poza tym bardzo często pojawia się pytanie o możliwość zakupu audiobooków. Można tak wydać pieniądze, bo to jest najlepszy sposób na realizację zapisu programu mówiącego o uwzględnieniu w zakupach potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

Roczna pula programu rozwoju czytelnictwa na Opolszczyźnie to około 720 tysięcy złotych. W zależności od liczby uczniów szkoła może dostać wsparcie wahające się od niemal 2500 do 12 tysięcy złotych.

Radio Opole było patronem medialnym spotkania w bibliotece.
Robert Mertuszka
Robert Gwóźdź

Kultura i rozrywka

2019-02-21, godz. 20:30 Razem zwiedzają świat, a potem piszą o tym, co naprawdę ważne. Spotkanie z reporterkami w opolskiej MBP Karolina Sulej i Urszula Jabłońska to prywatnie przyjaciółki, a służbowo to dwie uznane reporterki i świetne kompanki w dalekich podróżach. Autorki spotkały s ... » więcej 2019-02-21, godz. 19:00 Autor "Ślepnąc od świateł" odwiedzi Opole Jakub Żulczyk, pisarz, scenarzysta i dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny spotka się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2019-02-21, godz. 17:00 Wernisaż prac Alex Urban w GSW Absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych Alex Urban zaprezentuje swoje prace w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. » więcej 2019-02-21, godz. 15:00 Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Maluchy uczą się opolskiego kroszonkarstwa Trochę octu, kilka wykałaczek i zabarwione w wywarze z cebuli jajka - tylko tyle potrzeba, żeby stworzyć piękną opolską kroszonkę. Jak co roku ze stacjonarną ... » więcej 2019-02-21, godz. 12:50 O polskich zamkach i pałacach na Ukrainie. Spotkanie w WBP Ukraiński dziennikarz, który z pochodzenia w połowie jest Rosjaninem, stworzył przewodnik 'Polskie zamki i rezydencje na Ukrainie'. Dmytro Antoniuk będzie dzi ... » więcej 2019-02-21, godz. 08:00 O powstańcach i walkach o Śląsk rozmawiano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu - Chcemy przywrócić historii odpowiedni kształt. Pokazać, że powstania śląskie to walki w gruncie rzeczy o polskość tych terenów, podobnie jak powstanie antyk ... » więcej 2019-02-20, godz. 08:30 Piąty film o Opolu. Pokazuje trudny okres dla mieszkańców i miasta Opolska Fundacja Filmowa OFFilm zaprezentowała mieszkańcom Opola kolejny, piąty już film z cyklu 'Opole, miasto legend i tajemnic'. Ten odcinek nisi tytuł 'Z ... » więcej 2019-02-19, godz. 22:30 Stań się twórcą wystawy "odzyskanego" Opola. Podziel się zdjęciami i pamiątkami z lat 1945-1950 Opolanie mogą stać się twórcami wystawy, która będzie nawiązywać do lat 'odzyskanego' Opola z lat 1945-1950. To pokłosie niezwykłego zbioru, jaki trafił do Mu ... » więcej 2019-02-19, godz. 17:45 Kluczborski magistrat poinformował o szczegółach czerwcowych dni miasta. Będą dwa dni koncertów Grupa Enej i Doda z zespołem Virgin to główne gwiazdy czerwcowych Dni Kluczborka. Obchody zaplanowano na 21 i 22 czerwca. » więcej 2019-02-19, godz. 07:54 Zimowy Las Sztuki otwarty po raz dwunasty! EkoLiście rozdane. 12. Las Sztuki zaprasza do zwiedzania. Po raz kolejny Teatr Ekostudio w Opolu otworzył Zimowy Las Sztuki. 78 artystów prezentuje malarstwo, ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »