Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-09-27, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Jak zachęcić Polaków do czytania książek? Specjaliści zastanawiali się nad tym w Opolu

„Czytam i działam” IV Opolska Sesja Nauczycieli Bibliotek Szkolnych i Pedagogicznych [fot. Witold Wośtak]
„Czytam i działam” IV Opolska Sesja Nauczycieli Bibliotek Szkolnych i Pedagogicznych [fot. Witold Wośtak]
O przyczynach niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce i recepcie na poprawę statystyk rozmawiano w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu.
Nauczyciele, naukowcy i bibliotekarze najpierw wysłuchali kilku wystąpień, a później uczestniczyli w warsztatach podzielonych według poziomu nauczania.

- Potrzebujemy kanonu lektur, choć młodzież automatycznie przeciwstawia się narzucaniu czegokolwiek - mówi dr Robert Mertuszka z Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

- Dyskusja i problem nie dotyczy kanonu, tylko tego, co będzie obok lektur obowiązkowych. Pytanie, jaki będzie krąg pozwalający zobaczyć dzieci i młodzieży innych twórców. Być może wtedy uczniowie znajdą kogoś, kto definiuje świat w podobny sposób jak oni. Cały czas podstawowy problem polega jednak na tym, żeby wywołać w człowieku chęć zmierzenia się z krótszym lub dłuższym tekstem pisanym.

Poruszono też temat Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020. Jest wiele pytań co do zasad sięgania po dofinansowania.

- Wątpliwości dotyczą głównie możliwości wydania pieniędzy, a program wyklucza zakup podręczników - podkreśla Robert Gwóźdź, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Opolu.

- Celem programu jest wyjście do młodych ludzi i zachęcenie ich do czytania. W związku z tym w grę wchodzi zakup nowości wydawniczych do bibliotek. Poza tym bardzo często pojawia się pytanie o możliwość zakupu audiobooków. Można tak wydać pieniądze, bo to jest najlepszy sposób na realizację zapisu programu mówiącego o uwzględnieniu w zakupach potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

Roczna pula programu rozwoju czytelnictwa na Opolszczyźnie to około 720 tysięcy złotych. W zależności od liczby uczniów szkoła może dostać wsparcie wahające się od niemal 2500 do 12 tysięcy złotych.

Radio Opole było patronem medialnym spotkania w bibliotece.
Robert Mertuszka
Robert Gwóźdź

Kultura i rozrywka

2020-01-29, godz. 09:54 Można już zgłaszać się do Studenckiego Przeglądu Krótkich Form Animowanych "12 klatek" w Opolu Do 15 marca Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego przyjmuje zgłoszenia młodych twórców. Ruszył Studencki Przegląd Krótkich Form Animowanych '12 klatek' w Opolu… » więcej 2020-01-28, godz. 22:17 "Kolędowe Last Minute", czyli noworoczny koncert w Galerii WuBePe w Opolu Zespół Canto Con Gioia wystąpił ze swoim noworocznym repertuarem w Galerii WuBePe w Opolu. Muzyczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Kolędowe Last Minute”. » więcej 2020-01-28, godz. 16:51 Okolicznościową wystawą prudnickie muzeum oddało hołd więźniom i ofiarom II wojny światowej  „Tu są żywi, ale już umarli. Rzeczywistość obozowa na przykładzie losów Wacława Surowieckiego”. Taki tytuł ma najnowsza wystawa w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Ekspozycja… » więcej 2020-01-28, godz. 13:30 Przed nami koncert kolędowy w gospelowej odsłonie 'Radość wielka nastała', czyli koncert kolędowy w gospelowym klimacie odbędzie się w środę (29.01) w Filharmonii Opolskiej. Na scenie klubowej zaprezentuje się… » więcej 2020-01-28, godz. 07:42 Film o zamku w Mosznej na dużym ekranie [ZDJĘCIA] W kinie Helios autorzy filmu o zamku w Mosznej zaprezentowali swój film. Produkcja nosi tytuł 'Moszna, historia która nigdy się nie kończy'. » więcej 2020-01-27, godz. 12:30 Ruszyły zapisy na zimowy kurs tworzenia ceramiki w Galerii Sztuki Współczesnej Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 13 lat. Na ferie zaplanowano w sumie 5 spotkań, w ramach których będzie można poznać proces tworzenia… » więcej 2020-01-27, godz. 10:00 "Jak nakarmić dyktatora?" - Witold Szabłowski spotka się z opolanami Witold Szabłowski to dziennikarz, który otrzymał za swoje reportaże już kilka ważnych nagród. Na swoim koncie ma również nominacje m.in. do Nagrody Literackiej… » więcej 2020-01-26, godz. 16:54 Amerykańska przygoda z Bemolem i Nutką! Za nami kolejny koncert rodzinny w filharmonii [ZDJĘCIA] Karnawałowy klimat i amerykańska kultura muzyczna zdominowały pierwszy w nowym roku kalendarzowym, niedzielny (26.01) koncert rodzinny w Filharmonii Opolskiej… » więcej 2020-01-26, godz. 14:00 Artyści wykonają dla gminy nie tylko rzeźby, ale również szafki do wymiany książek Do lata jeszcze daleko, ale w Polskiej Cerekwi już teraz planowane są artystyczne wydarzenia, które będą miały miejsce w czasie wakacji. Poza tradycyjnym spotkaniem… » więcej 2020-01-26, godz. 11:00 W Muzeum Wsi Opolskiej już myślą o Wielkanocy. Ruszają bezpłatne warsztaty zdobienia jaj W ramach Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej „Kroszonki Opolskie 2020” prowadzone będą zajęcia dla niemal 1,5 tys. osób. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »