Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-10-30, 11:30 Autor: Magdalena Szybińska

Wojciech Jagielski i jego "Wszystkie wojny Lary"

Wojciech Jagielski i Magdalena Szybińska [fot. WBP]
Wojciech Jagielski i Magdalena Szybińska [fot. WBP]
Wojciech Jagielski [fot. Elżbieta Lempp, źródło: WBP Opole]
Wojciech Jagielski [fot. Elżbieta Lempp, źródło: WBP Opole]
Wojciech Jagielski, dziennikarz, reporter i korespondent wojenny spotkał się wczoraj (29.10) z opolskimi czytelnikami. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej prezentował swoją najnowszą książkę zatytułowaną "Wszystkie wojny Lary".
- Choć temat uchodźców jest bardzo mocno w niej obecny, to nie miałem zamiaru zabierać głosu w debacie o tym czy przyjmować do Europy syryjskich imigrantów" - mówił autor. "Jeżeli ta książka ma się z tą dyskusją o uchodźcach w jakikolwiek sposób łączyć, to chciałbym żeby była pomocna. Żeby ta książka pomogła zrozumieć ludzi, na których podwórzach wybucha wojna, co się dzieje z człowiekiem, którego życie za życia się kończy; że nie wolno sprowadzać decyzji uchodźców o porzuceniu swoich domów i wędrówce do Europy jako tylko ich pragnienia, żeby zyskać kilkaset euro zasiłku socjalnego".

Tytułowa Lara, to gruzińska Czeczenka, której synowie zostali Europejczykami, a po rozczarowaniu kulturą Zachodu, trafili na wojnę do Syrii. Na bohaterkę swojej książki Wojciech Jagielski trafił przypadkiem...

"Pojechałem do Gruzji szukać czegoś zupełnie innego, myślałem o książce gruzińskiej a nie czeczeńskiej, bo czeczeńską książkę już "popełniłem" parę lat temu. Lara, którą poznałem przypadkiem wbrew sobie w Tbilisi, skojarzyła mi się z bliskowschodnią wojną, którą uważam za najważniejszą wojnę ze współczesnych wojen, której nie widziałem (bo nie zajmowałem się tym rejonem jako dziennikarz). Lara, która była w Syrii i której synowie w Syrii walczyli, pozwoliła mi o tej Syrii opowiedzieć nie widząc jej.

Wojciech Jagielski od ponad 20 lat zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej i Kaukazu. Był obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii i Gruzji. Za swoją twórczość został wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał m.in. Nagrodę im. Księdza Józefa Tischnera, nagrodę specjalną Grand Press a także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Wojciech Jagielski cz.1
Wojciech Jagielski cz.2

Kultura i rozrywka

2020-06-06, godz. 15:45 Każdy może spróbować swoich literackich sił, pisząc wiersz o Nysie. Na zgłoszenia zostało kilka dni Jeszcze tylko do środy (10.06) można wysyłać zgłoszenia do konkursu 'Wiersz o Nysie'. » więcej 2020-06-05, godz. 15:03 Robert Cichy na scenie amfiteatru promuje swój najnowszy singiel. Wydanie albumu wspiera miasto Opole Gdyby nie pandemia koronawirusa dokładnie dziś (05.06) rozpoczynałby się 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Choć impreza została przeniesiona na wrzesień… » więcej 2020-06-05, godz. 10:00 Leśnica zaprasza na wykład historyczny online Od kilku lat w Leśnickiej Galerii Sztuki odbywają się cykliczne wykłady poświęcone historii lokalnej. Pandemia spowodowała przerwę, ale wykłady wracają, tyle że… » więcej 2020-06-04, godz. 11:09 Zagroda rybacka ma powstać w Muzeum Wsi Opolskiej Ten najnowszy projekt będzie realizowany przy unijnym wsparciu i we współpracy m.in. z Lokalną Grupą Rybacką 'Opolszczyzna'. » więcej 2020-06-03, godz. 17:30 Teatr Dramatyczny przygotowuje premiery. "Skupiamy się na przyszłym sezonie" Opolski teatr nie otworzy swoich drzwi przed widzami z powodu remontu, który był zaplanowany do końca czerwca. A później nastąpi koniec sezonu artystycznego. » więcej 2020-06-03, godz. 15:30 Jan Leszek Wiącek zarapował w bluzie i czapce, aby wesprzeć medyków. "To nowe wyzwanie" Burmistrz Wołczyna zarapował w ramach ogólnopolskiej inicjatywy #Hot16Challenge2. » więcej 2020-06-03, godz. 12:30 Przedstawienie "Wielkie mi Coś" zgłoszone do ogólnopolskiej nagrody Spektakl Opolskiego Teatru Lalki i Aktora 'Wielkie mi Coś' w reżyserii Marty Guśniowskiej dostał się do ścisłego finału 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie… » więcej 2020-06-03, godz. 10:15 Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu zaprasza, ale nie wszystkich MDK w Opolu od poniedziałku (01.06) otworzył swoje drzwi, ale nie uruchomił wszystkich sekcji i zajęć dla najmłodszych. Dom kultury jest placówką oświatową i musi… » więcej 2020-06-02, godz. 10:15 Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza zwiedzających. I wraca do cyklu "Światło na obraz" Po przerwie w działalności, którą wymusiła sytuacja epidemiologiczna w kraju i wprowadzone obostrzenia, w tym zamknięcie placówek kultury, Muzeum Śląska Opolskiego… » więcej 2020-06-01, godz. 19:00 Nowe muzeum powstało na Górze św. Anny Muzeum Krzyża Świętego to nowe miejsce na Górze św. Anny do odwiedzenia. Stworzył je kolekcjoner i pasjonat, Ryszard Makowiecki. Jego prywatna kolekcja krzyży… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »