Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-10-30, 11:30 Autor: Magdalena Szybińska

Wojciech Jagielski i jego "Wszystkie wojny Lary"

Wojciech Jagielski i Magdalena Szybińska [fot. WBP]
Wojciech Jagielski i Magdalena Szybińska [fot. WBP]
Wojciech Jagielski [fot. Elżbieta Lempp, źródło: WBP Opole]
Wojciech Jagielski [fot. Elżbieta Lempp, źródło: WBP Opole]
Wojciech Jagielski, dziennikarz, reporter i korespondent wojenny spotkał się wczoraj (29.10) z opolskimi czytelnikami. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej prezentował swoją najnowszą książkę zatytułowaną "Wszystkie wojny Lary".
- Choć temat uchodźców jest bardzo mocno w niej obecny, to nie miałem zamiaru zabierać głosu w debacie o tym czy przyjmować do Europy syryjskich imigrantów" - mówił autor. "Jeżeli ta książka ma się z tą dyskusją o uchodźcach w jakikolwiek sposób łączyć, to chciałbym żeby była pomocna. Żeby ta książka pomogła zrozumieć ludzi, na których podwórzach wybucha wojna, co się dzieje z człowiekiem, którego życie za życia się kończy; że nie wolno sprowadzać decyzji uchodźców o porzuceniu swoich domów i wędrówce do Europy jako tylko ich pragnienia, żeby zyskać kilkaset euro zasiłku socjalnego".

Tytułowa Lara, to gruzińska Czeczenka, której synowie zostali Europejczykami, a po rozczarowaniu kulturą Zachodu, trafili na wojnę do Syrii. Na bohaterkę swojej książki Wojciech Jagielski trafił przypadkiem...

"Pojechałem do Gruzji szukać czegoś zupełnie innego, myślałem o książce gruzińskiej a nie czeczeńskiej, bo czeczeńską książkę już "popełniłem" parę lat temu. Lara, którą poznałem przypadkiem wbrew sobie w Tbilisi, skojarzyła mi się z bliskowschodnią wojną, którą uważam za najważniejszą wojnę ze współczesnych wojen, której nie widziałem (bo nie zajmowałem się tym rejonem jako dziennikarz). Lara, która była w Syrii i której synowie w Syrii walczyli, pozwoliła mi o tej Syrii opowiedzieć nie widząc jej.

Wojciech Jagielski od ponad 20 lat zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej i Kaukazu. Był obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii i Gruzji. Za swoją twórczość został wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał m.in. Nagrodę im. Księdza Józefa Tischnera, nagrodę specjalną Grand Press a także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Wojciech Jagielski cz.1
Wojciech Jagielski cz.2

Kultura i rozrywka

2019-06-25, godz. 12:15 III Festiwal Polonijny w tym roku wzbogaci się o piosenkę autorską Przed nami III Festiwal Polonijny na Opolszczyźnie. Region odwiedzą wykonawcy z całego świata m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Aust ... » więcej 2019-06-25, godz. 12:11 INTERREG – młodzi radiowcy poznają tajniki polsko-czeskiej współpracy O polsko-czeskiej współpracy i tym, jak działa rozgłośnia uczą się najmłodsi słuchacze na lekcjach organizowanych w Radiu Opole. W ramach projektu 'INTERREG - ... » więcej 2019-06-25, godz. 09:45 Radne Wiśniewska i Łęgowik w radach muzealnych? 2 opolskie radne zostały wytypowane na stanowiska członkowskie w radach opolskich placówek muzealnych. Alicja Wiśniewska jest kandydatką na członka rady przy ... » więcej 2019-06-24, godz. 18:30 Światło podkreśli piękno nyskich zabytków. Każdego roku miasto chce podświetlać kolejne obiekty Nyskie zabytki będą lepiej wyeksponowane po zmroku. Władze miasta chcą, by każdego roku nowej iluminacji doczekał się przynajmniej jeden obiekt. » więcej 2019-06-24, godz. 16:30 Ilustracje książkowe dla najmłodszych okiem Wojciecha Widłaka Wojciech Widłak, polski pisarz i twórca książek dla dzieci, spotkał się z najmłodszymi mieszkańcami Opola. Autor wydał już osiem pozycji, jednak najbardziej z ... » więcej 2019-06-24, godz. 14:28 Przyjdź na opolski rynek i poznaj historię 10. Opolskiej Brygady Logistycznej Wystawa okolicznościowa na opolskim rynku rozpoczęła wydarzenia towarzyszące obchodom dwudziestu lat istnienia 10. Opolskiej Brygady Logistycznej w stolicy re ... » więcej 2019-06-23, godz. 12:00 Muzyka klasyczna zabrzmi przy leśnej kaplicy W niedzielę 23 czerwca, przy leśnej kaplicy tzw. Magdalence, nieopodal Goszyc w gminie Bierawa, odbędzie się niezwykły koncert. » więcej 2019-06-23, godz. 11:09 Wielki, wokalny finał XVI festiwalu weberowskiego w Pokoju [ZDJĘCIA] Występ połączonych opolskich chórów pod dyrekcją Przemysława Neumanna zakończył (22.06) XVI Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von W ... » więcej 2019-06-22, godz. 20:06 Na początek house. Nie tylko fani muzyki klubowej pobawią się do północy na After Party w Opolu Trwa After Party na Małym Rynku w Opolu. Impreza klubowa, która zamyka wydarzenia związane z 56. Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki, rozpoczęła się o 19:00 ... » więcej 2019-06-22, godz. 18:42 Rynek w Kluczborku zmienił się w warsztat rękodzieła. Taki był IX Opolski Jarmark Folkloru Za nami IX Opolski Jarmark Folkloru w Kluczborku. Przez pięć godzin na Rynku można było spróbować swoich sił w dwudziestu warsztatach rękodzielniczych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »