Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-11, 15:28 Autor: Katarzyna Doros

Miś, cyganka, policjant i ksiądz. W Osinach idą bery! [ZDJĘCIA]

wodzenie niedźwiedzia w Osinach [fot. Katarzyna Doros]
wodzenie niedźwiedzia w Osinach [fot. Katarzyna Doros]
Myśliwy, ksiądz, policjant i inni przebierańcy z wielkim niedźwiedziem na czele odwiedzili mieszkańców podopolskich Osin w gminie Komprachcice. Tradycyjne wodzenie niedźwiedzia odbywa się tu zawsze w drugą sobotę stycznia, jako jedno z pierwszych takich wydarzeń w regionie. Wśród uczestników barwnego korowodu oprócz orkiestry nie mogło zabraknąć cyganki, zakonnicy i młodej pary.
- Wodzenie niedźwiedzia w Osinach odbywało się już po I Wojnie Światowej. Zawsze chodzi nas około dwudziestu osób, kontynuujemy tradycję po pradziadach - mówi Maria Lauterbach, sołtys Osin. - Koło gospodyń wiejskich szczególnie organizowało to w latach 70. i 80. Teraz, razem z moją grupą i kołem gospodyń wiejskich ja to organizuję - dodaje.

- Jestem pielęgniarką. Chodzimy od domu do domu, życzy zdrowia. Przy okazji badam i wypisuję recepty. Najczęściej kropelki na serce - mówi Jolanta Galla.

- Od kilku lat występuję jako ksiądz. Zbieram datki, co dusza ofiarna da. Mieszkańcy bardzo chętnie nas przyjmują, cieszą się, niektórzy na nas już w progu czekają - dodaje Kornelia Krum.

- To jest tradycja, którą znaliśmy jeszcze jako dzieci. Zawsze trzeba było obowiązkowo zatańczyć z misiem, bo to przynosiło szczęście. A jeżeli gospodyni nie zatańczy z misiem, to po prostu rok będzie nieurodzajny, niedobry i nic dobrego się nie wydarzy. Wszyscy się razem zintegrowali i razem się bawią, a przecież o to w tym chodzi - mówią mieszkańcy.

Wodzenie niedźwiedzia zakończy wieczorna zabawa karnawałowa, podczas której myśliwy symbolicznie zastrzeli misia i upuści mu krwi.

Przypomnijmy, że w grudniu 2019 roku zwyczaj wodzenia niedźwiedzia został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, prowadzoną przez ministra kultury. Tradycyjne bery odbywają w wielu opolskich wsiach m.in. w Krępnej, Dańcu, czy w Raszowej.
wodzenie niedźwiedzia w Osinach

Wiadomości z regionu

2020-01-18, godz. 08:00 Opolska spółdzielnia chce usunięcia nadajnika sieci komórkowej Opolska Spółdzielnia Mieszkaniowa 'Przyszłość' w sądzie walczy o usunięcia nadajnika sieci komórkowej z dachu jednego z wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu… » więcej 2020-01-17, godz. 20:30 Brzeg także zachęca do zbierania nakrętek. Mają w tym pomóc trzy kosze w kształcie serca Brzeg także zachęca do aktywnego wspierania potrzebujących. Dziś (17.01) oficjalnie oddano do użytku kosz w kształcie serca, który od teraz można napełniać plastikowymi… » więcej 2020-01-17, godz. 19:00 Odbiór odpadów medycznych ponad dwa razy droższy niż przed rokiem Kolejna odsłona podwyżki cen za odbiór śmieci. Od stycznia za utylizację kilograma tzw. odpadów medycznych Uniwersytecki Szpital Kliniczny płaci zewnętrznej firmie… » więcej 2020-01-17, godz. 19:00 Mimo ciepłej zimy służby monitorują sytuację osób bezdomnych Tylko od początku roku służby mundurowe w Opolu przeprowadziły 60 kontroli miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Mimo, że w tym roku mamy wyjątkowo… » więcej 2020-01-17, godz. 17:37 To 79-latek zajechał drogę karetce pogotowia [FILM] Do zdarzenia doszło wczoraj (16.01) w godzinach porannych na trasie z Opola do Prudnika. Film ze zdarzenia trafił na platformę piracidrogowi.pl. » więcej 2020-01-17, godz. 17:08 Nyski sąd rozpatrzy oskarżenie przeciwko policjantowi, który ponad 5 lat temu strzelał pod nyską wieżą ciśnień Sąd Rejonowy w Nysie będzie badał sprawę z oskarżenia prywatnego przeciwko policjantowi, który w grudniu 2014 roku strzelał do samochodu prowadzonego przez 22-letniego… » więcej 2020-01-17, godz. 16:45 "Dzieci były w tym domu przedmiotami trzeciej kategorii". Wysokie wyroki ws. rodziny z Krapkowic, która zgotowała małym… Wysokie kary bezwzględnego pozbawienia wolności. W opolskim sądzie okręgowym zapadł wyrok w bulwersującej sprawie z Krapkowic. Według prokuratury, matka, jej konkubent… » więcej 2020-01-17, godz. 16:30 W Paczkowie powstało pierwsze mieszkanie wspomagane. Miasto zapowiada kolejne inicjatywy tego typu W Paczkowie przekazano do użytku pierwsze mieszkanie wspomagane. To rozwiązanie mające na celu poprawę opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. » więcej 2020-01-17, godz. 16:00 Motocykliści zapraszają do wspólnego kolędowania „Motocyklowe Kolędowanie” organizowane jest w Prudniku-Lesie. Ta niedzielna impreza na terenie Sanktuarium św. Józefa odbędzie się już po raz 14. Towarzyszy jej… » więcej 2020-01-17, godz. 14:45 Pieniądze na badania mieszkańców Kędzierzyna-Koźla przyznane 46 tysięcy złotych na realizację dwóch programów profilaktycznych otrzyma z kasy opolskiego NFZ samorząd Kędzierzyna-Koźla. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »