Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-11, 15:28 Autor: Katarzyna Doros

Miś, cyganka, policjant i ksiądz. W Osinach idą bery! [ZDJĘCIA]

wodzenie niedźwiedzia w Osinach [fot. Katarzyna Doros]
wodzenie niedźwiedzia w Osinach [fot. Katarzyna Doros]
Myśliwy, ksiądz, policjant i inni przebierańcy z wielkim niedźwiedziem na czele odwiedzili mieszkańców podopolskich Osin w gminie Komprachcice. Tradycyjne wodzenie niedźwiedzia odbywa się tu zawsze w drugą sobotę stycznia, jako jedno z pierwszych takich wydarzeń w regionie. Wśród uczestników barwnego korowodu oprócz orkiestry nie mogło zabraknąć cyganki, zakonnicy i młodej pary.
- Wodzenie niedźwiedzia w Osinach odbywało się już po I Wojnie Światowej. Zawsze chodzi nas około dwudziestu osób, kontynuujemy tradycję po pradziadach - mówi Maria Lauterbach, sołtys Osin. - Koło gospodyń wiejskich szczególnie organizowało to w latach 70. i 80. Teraz, razem z moją grupą i kołem gospodyń wiejskich ja to organizuję - dodaje.

- Jestem pielęgniarką. Chodzimy od domu do domu, życzy zdrowia. Przy okazji badam i wypisuję recepty. Najczęściej kropelki na serce - mówi Jolanta Galla.

- Od kilku lat występuję jako ksiądz. Zbieram datki, co dusza ofiarna da. Mieszkańcy bardzo chętnie nas przyjmują, cieszą się, niektórzy na nas już w progu czekają - dodaje Kornelia Krum.

- To jest tradycja, którą znaliśmy jeszcze jako dzieci. Zawsze trzeba było obowiązkowo zatańczyć z misiem, bo to przynosiło szczęście. A jeżeli gospodyni nie zatańczy z misiem, to po prostu rok będzie nieurodzajny, niedobry i nic dobrego się nie wydarzy. Wszyscy się razem zintegrowali i razem się bawią, a przecież o to w tym chodzi - mówią mieszkańcy.

Wodzenie niedźwiedzia zakończy wieczorna zabawa karnawałowa, podczas której myśliwy symbolicznie zastrzeli misia i upuści mu krwi.

Przypomnijmy, że w grudniu 2019 roku zwyczaj wodzenia niedźwiedzia został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, prowadzoną przez ministra kultury. Tradycyjne bery odbywają w wielu opolskich wsiach m.in. w Krępnej, Dańcu, czy w Raszowej.
wodzenie niedźwiedzia w Osinach

Wiadomości z regionu

2021-01-16, godz. 22:00 Raport dnia: ponad 220 nowych zachorowań i 3 ofiary śmiertelne w regionie. Będą zmiany w programie szczepień Testy na obecność koronawirusa wykonane u 221 mieszkańców Opolszczyzny dały w ciągu minionej doby pozytywny wynik. W regionie zmarły też 3 kolejne osoby… » więcej 2021-01-16, godz. 20:00 "Wodzenia niedźwiedzia nie da się zrobić online". Mieszkańcy Górek mają pomysł na "bery" w pandemii Gospodynie nie zatańczą z niedźwiedziem, a barwny korowód przejedzie w dystansie w skromniejszym wydaniu. Taki pomysł na organizację popularnego wodzenia… » więcej 2021-01-16, godz. 18:08 Jazda na quadach zakończyła się wypadkiem. Jeden z kierowców nie zauważył zasypanego śniegiem rowu Nieszczęśliwy finał jazdy na quadach w gminie Łubniany. Kierowca jednej z maszyn wywrócił się i trafił do szpitala. » więcej 2021-01-16, godz. 18:00 Góry Opawskie czekają na amatorów narciarstwa biegowego. "To tani i łatwy do nauki sport, który można uprawiać także… Ostatnie opady śniegu i utrzymujące się ujemne temperatury sprzyjają uprawianiu narciarstwa biegowego. Na potrzeby amatorów tej dyscypliny uruchomiono ratrak… » więcej 2021-01-16, godz. 17:00 Nyscy WOPR-owcy chcą rozbudować swoją siedzibę. Obok stanicy ma powstać hangar dla sprzętu Ratownicy wodni z Nysy chcą rozbudować swoją siedzibę. Przy stanicy nad Jeziorem Nyskim ma pojawić się hangar magazynowy dla sprzętu. » więcej 2021-01-16, godz. 17:00 Dzięki pomocy covidowej budują łącznik między szkołą a salą sportową Budowlańcy wykorzystują to, że w szkołach na razie nie ma zbyt dużego ruchu i przeprowadzają remonty, które normalnie byłyby zaplanowane na okres wakacji… » więcej 2021-01-16, godz. 15:45 "Trzeba zdobywać odporność, ciepło jest". Kilkunastu śmiałków wystartowało w kędzierzyńskim "Biegu z gołym … W prawdziwie zimowej scenerii, przy kilkustopniowym mrozie odbyła się w samo południe w Kędzierzynie-Koźlu pierwsza edycja 'Biegu z gołym torsem'. Mężczyźni… » więcej 2021-01-16, godz. 15:45 Kluczborski magistrat zebrał informacje o planowanych imprezach. Wydane kalendarium będzie aktualizowane Kalendarium imprez kulturalno-sportowych na 2021 rok wydała gmina Kluczbork. Informacja jest publikowana co roku i nie zmieniła tego pandemia koronawirusa. » więcej 2021-01-16, godz. 14:00 Gmina Ujazd chce mieć swoją aplikację Aplikacja ma służyć mieszkańcom, ułatwić im kontakt z urzędem, ale także zachęcić turystów do odwiedzin wielu ciekawych miejsc, które gmina Ujazd ma… » więcej 2021-01-16, godz. 13:45 Minister Michał Dworczyk: musieliśmy zmienić plany ws. szczepień przeciw COVID-19 Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że zapadła decyzja o wstrzymaniu transportu 330 tysięcy dawek szczepionki, które miały być w przyszłym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »