Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-29, 17:00 Autor: Kacper Śnigórski

Regionalna Mniejszość z Większością - tak ma się nazywać partia Mniejszości Niemieckiej. Wniosek jest już w sądzie

[fot. Monika Antczak]
[fot. Monika Antczak]
Mniejszość Niemiecka złożyła wniosek o wpis do ewidencji partii politycznych kolejnej partii. Decyzja, czy powstanie partia pod nazwą "Regionalna Mniejszość z Większością", powinna zapaść za około 3 tygodnie. Wniosek razem ze statutem partii i podpisami ponad 1000 osób został złożony do Sądu Okręgowego w Warszawie w połowie sierpnia. Ze względu na skomplikowaną procedurę jeszcze nie ma decyzji w tej sprawie.
O złożeniu takiego wniosku poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy".

- Zrobiliśmy to na wszelki wypadek, ponieważ mówiło się o tym, że zgodnie z nową ordynacją wyborczą w wyborach będą mogły startować tylko partie. Chcemy być taką partią regionalną. Wniosek złożyliśmy już kilka miesięcy temu. Potrzebne było uszczegółowienie kilku kwestii. Tak więc teraz czekamy praktycznie na decyzję o wpisaniu do rejestru - mówi Galla.

- Kończymy z fikcją, która od wielu lata miała miejsce - komentuje pomysł MN Arkadiusz Szymański, radny wojewódzki z ramienia PiS. - Mniejszość Niemiecka określała się jako stowarzyszenie czy ruch społeczny. Faktycznie była to partia, która współrządziła od czasu upadku komuny. Ze wszystkimi możliwymi ugrupowaniami. Zachowywali się stricte jak partia. Mniejszość Niemiecka doszła do wniosku, że będzie działa teraz normalnie. Z otwartą przyłbicą - mówi Szymański.

- Mniejszość Niemiecka jest realną siłą polityczną. Od początku lat 90-tych mają swoich reprezentantów w parlamencie, Sejmie czy Senacie - mówi Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej. - Ta decyzja o utworzeniu partii politycznej jest prostą konsekwencją tego, co dzieje się na scenie politycznej, tego, jak PiS majstruje przy ordynacji wyborczej. Jeżeli Mniejszość Niemiecka chce w dalszym ciągu być poważną i realną siłą polityczną, musi się przekształcić - dodaje Kostuś.

Poseł Ryszard Galla zaznacza, że wniosek o założenie partii nie oznacza startu w wyborach jako partia. - Nie chcemy atakować naszych wyborców nowym szyldem. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość i nowa ordynacja wyborcza - dodaje Galla.
Ryszard Galla
Arkadiusz Szymański
Tomasz Kostuś

Wiadomości z regionu

2019-04-24, godz. 11:31 Opolscy maturzyści pielgrzymują do Częstochowy Kilkuset maturzystów z Opolszczyzny uczestniczy w diecezjalnej pielgrzymce na Jasną Górę. Przyjechali z nadzieją, że udział w uroczystościach w najważniejszym ... » więcej 2019-04-24, godz. 11:20 Opolska policja poszukuje tego mężczyzny. Jest podejrzewany o kradzież Opolska policja publikuje wizerunek mężczyzny podejrzewanego o przywłaszczenia mienia w jednym z dyskontów w Opolu. Według informacji śledczych zabrał on pozo ... » więcej 2019-04-24, godz. 10:38 Uwaga kierowcy! Zamknięte przejazdy kolejowe w Zdzieszowicach i Rozwadzy Z powodu trwających prac remontowych na linii kolejowej Kędzierzyn-Koźle - Opole kierowcy samochodów mają nieco utrudnień. Zamknięte zostały dwa przejazdy kol ... » więcej 2019-04-24, godz. 05:30 Trwa przebudowa ulicy Chrobrego w Brzegu. Prace na części drogi będą odbywały się bez wyłączania ruchu Trwa przebudowa jednej z najważniejszych ulic w Brzegu. Dzięki rządowej dotacji oraz współpracy z władzami gminy, brzeskie starostwo wyremontuje w tym roku po ... » więcej 2019-04-23, godz. 22:30 Fundacja Pro prawo do życia pikietowała w Opolu Chcą bronić dzieci przed - jak twierdzą - „agresywną seksualizacją dzieci w szkołach”. Opolski oddział fundacji Pro prawo do życia we współpracy ze środowiska ... » więcej 2019-04-23, godz. 20:00 Opolscy logistycy otworzą swoje bramy. Przed nami Dni Otwartych Koszar 10. Opolska Brygada Logistyczna w Opolu otworzy koszary dla zwiedzających. Przez dwa dni (25-26.04) wszyscy zainteresowani będą mogli poznać kulisy życia żołn ... » więcej 2019-04-23, godz. 19:30 Pokój relaksacji w opolskim szpitalu położniczym zyskał nowe wnętrze. Pacjentki mogą poczuć się jak w domu Sofa, fotele, poduszki, koce i nowy sprzęt nagłaśniający z kompletem płyt z wyciszającą muzyką to nowe wyposażenie pokoju relaksacyjnego w Klinicznym Centrum ... » więcej 2019-04-23, godz. 18:30 Obcokrajowcy chętnie wybierają nyską PWSZ. Na współpracy uczelni korzystają też uczniowie szkół średnich Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie intensywnie współpracuje z placówkami edukacyjnymi nie tylko w naszym regionie czy kraju, ale także tymi, które leżą ... » więcej 2019-04-23, godz. 17:30 Nagonka radnych powodem rezygnacji prezesa spółki zarządzającej prudnickim szpitalem? Trzech kandydatów ubiega się o fotel prezesa Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółka należy do powiatu i zarządza miejscowym szpitalem. Rezygnację złożyła jej ... » więcej 2019-04-23, godz. 17:00 Protestowali przeciw... protestowi nauczycieli. "Chcecie rząd szantażować naszymi dziećmi". Nauczyciele: propozycje rz ... 'Daliście nam skrzydła, nie pozbawiajcie nas szansy, którą wy dostaliście'. Z takim transparentem przeciw strajkowi nauczycieli protestowali maturzyści Public ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »