Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-18, 10:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Znikają przejazdy kolejowe, które nie zostały przejęte przez gminy

Rozebrany przejazd kolejowy w Lubrzy. Zdaniem strażaków ich samochód gaśniczy nie pokona takiej przeszkody [zdj. Jan Poniatyszyn]
Rozebrany przejazd kolejowy w Lubrzy. Zdaniem strażaków ich samochód gaśniczy nie pokona takiej przeszkody [zdj. Jan Poniatyszyn]
Rozebrane przez PKP przejazdy kolejowe bulwersują mieszkańców i samorządowców na południu Opolszczyzny. Komplikuje to dojazd m.in. do pól rolników. Takie przejazdy usunięto na wyremontowanej niedawno linii kolejowej 306 w gminie Lubrza. Tamtejszy wójt zarządził ćwiczenia strażackie z udziałem m.in. prudnickiej jednostki pożarniczej. Miały one wykazać utrudnienia, jakie wystąpią podczas akcji ratowniczej w jego miejscowości.
- Przednie koła by przejechały, a tył by się zawiesił i byśmy tu stali – powiedział kierowca wozu strażackiego OSP Lubrza, który dojechał do rozkopanego torowiska.

- Kolej rozebrała przejazd do naszej drogi polnej, która jest strategiczna - mówi wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek. – Jest jedną z dwóch dróg umożliwiających dojazd do przemysłowej części miejscowości, ale też do budynku czterorodzinnego. Ktoś bez żadnej informacji zrobił takie duże utrudnienie służbom ratowniczym.

Jak nas poinformowano działania prowadzone przez PKP mają związek z weryfikacją wszystkich przejazdów, aby odpowiadały wymogom rozporządzenia. Powinny one znajdować się tylko na drogach publicznych.

- Gminy miały ponad rok, aby przejąć takie przejazdy na drogach niepublicznych – wyjaśnia Bogdan Ząbek z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. – Jeżeli nie ma zainteresowania przejęciem tego przejazdu przez użytkownika, czy też przekwalifikowania drogi na drogę publiczną, to nie pozostaje nic innego, jak fizyczne zlikwidowanie tego przejazdu.

- Kolej występuje, aby gmina przejęła przejazdy – dodaje wójt Kozaczek. – Ale, co to oznacza? Że mamy przejąć sześć płyt betonowych? Mam tam zatrudnić dróżnika i zrobić barierki? To jest zwykły przejazd na utwardzonej drodze transportu rolnego. Nie ma tam czegoś, co by można było przejąć i użytkować.

W gminie Lubrza rozebrano dwa przejazdy kolejowe. Znajdowały się one na trasie Prudnik – Krapkowice, którą na potrzeby wojska wyremontowano za 35 mln złotych. Według mieszkańców Lubrzy w ciągu miesiąca przejeżdżają tam dwa pociągi. O problemach wynikających z likwidacji przejazdów kolejowych władze Lubrzy poinformowały Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, które podlega wojewodzie.
Strażak OSP Lubrza
Mariusz Kozaczek
Bogdan Ząbek
Mariusz Kozaczek

Wiadomości z regionu

2021-04-21, godz. 16:30 Jest porozumienie! W Korfantowie rusza oddział rehabilitacji pacjentów "pocovidowych" Od dzisiaj (21.04) szpital w Korfantowie będzie rehabilitował pacjentów, którzy przeszli COVID-19. To ustalenia wojewody opolskiego, marszałka regionu, prezesa… » więcej 2021-04-21, godz. 16:30 Prezydent Andrzej Duda 2 maja odwiedzi Górę św. Anny. To część obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śl… Prezydent Andrzej Duda przyjedzie 2 maja na Górę św. Anny. Weźmie udział w uroczystościach związanych z setną rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego… » więcej 2021-04-21, godz. 15:42 Opolskie w gronie województw z największą liczbą zakażeń. Obostrzenia zostają Na Opolszczyźnie a także w woj. śląskim, dolnośląskim, łódzkim, wielkopolskim nie będzie luzowania obostrzeń epidemicznych. Taką informację przekazał… » więcej 2021-04-21, godz. 15:30 Była zakonnica zeznawała w procesie opolskiego "Tulipana" W opolskim sądzie okręgowym trwa proces Piotr K., czyli opolskiego 'Tulipana', który miał oszukać ponad 100 osób na prawie 2 miliony złotych. Sprawa wyszła… » więcej 2021-04-21, godz. 14:43 "Mieszkańcy mają prawo, by złożyć hołd polskim patriotom”. Konferencja prasowa Violetty Porowskiej przed pomnikiem… Wraca temat napisu na tablicy, która miała zawisnąć na pomniku przy placu Wolności w Głogówku. Przypomnijmy, radni między innymi Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2021-04-21, godz. 14:15 1% podatku zostaw na Opolszczyźnie Do końca kwietnia należy rozliczyć się z fiskusem. Warto przekazać 1% podatku na organizacje pożytku publicznego, zwłaszcza te, które działają na terenie… » więcej 2021-04-21, godz. 13:44 Akcja SOK na opolskim dworcu PKP. Funkcjonariusze zatrzymali matkę z poszukiwanym dzieckiem Na dworcu głównym PKP w Opolu funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei zatrzymali kobietę, która sprawiała wrażanie osoby będącej pod wpływem środków… » więcej 2021-04-21, godz. 13:38 Każdy mieszkaniec Opolszczyzny otrzyma 4 maski ochronne! Akcję dystrybucji koordynuje wojewoda opolski 3,5 miliona maseczek ochronnych trafi do mieszkańców naszego regionu. Statystycznie - na jednego Opolanina przypadają 4 sztuki. Transport rozpoczął się dzisiaj… » więcej 2021-04-21, godz. 13:15 Do punktu szczepień w opolskim Toropolu przywieziono 2 tysiące dawek. "Udało się zachować ciągłość szczepień" Punkt szczepień powszechnych na opolskim Toropolu otrzymał kolejne dawki szczepionek. W południe dostarczonych zostało 2 tysiące dawek Moderny. Dzisiaj (21.04)… » więcej 2021-04-21, godz. 13:00 Szykuje się długie zamknięcie głównego przejazdu kolejowego w Zdzieszowicach Od dawna mieszkańcy Zdzieszowic prosili o remont głównego przejazdu w ich mieście. Nierówne płyty między torami powodują, że nie tylko rowerzyści mają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »