Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-08, 20:00 Autor: Joanna Matlak

Lekcja historii w plenerze. Pokaz militariów zorganizowano w Lewinie Brzeskim [GALERIA]

Cofnęli się do 1945 roku. Militaria w Lewinie Brzeskim [fot. Joanna Matlak]
Cofnęli się do 1945 roku. Militaria w Lewinie Brzeskim [fot. Joanna Matlak]
Mieszkańcy Lewina Brzeskiego mieli wyjątkową okazję wzięcia udziału w plenerowym spektaklu historycznym. Na wzgórzach przy Nysie Kłodzkiej sceny rodem z II wojny światowej zaprezentowały grupy rekonstrukcji historycznych. Przedstawiono walki wojsk rosyjskich i niemieckich do których doszło w styczniu i lutym 19445 roku na terenie gminy.
- Wiedzę o wojnie czerpiemy z różnych źródeł, ale czasem warto to po prostu zobaczyć -
mówi Michał Flis z Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów, który wcielił się w rolę żołnierza Armii Czerwonej.

- Są filmy, książki, artykuły, opowieści innych ludzi, a my tutaj namacalnie dotykamy i zbliżamy się do drugiej wojny światowej. Już bliżej się chyba nie da, ale też sądzę, że nie chcielibyśmy być bliżej wojny. Wiadomo, że jest to nasze hobby i robimy to dla siebie, ale pokazujemy się też szerszej publiczności m.in. na wystawach i prelekcjach w szkołach - mówi Flis.

Na widowisko przybyło wielu mieszkańców Lewina Brzeskiego, którzy uważają, że takie rekonstrukcje historyczne są bardzo potrzebne.

- Niech mali patrzą jak to kiedyś było, zawsze coś z tego w głowie zostanie. W książkach to jednak nie to samo co na żywo - mówi jedna z kobiet.

- Broń to nie są żarty. To śmierć i masakra, ludzki płacz i tragedie - mówi mieszkaniec Lewina Brzeskiego.
Michał Flis
mieszkańcy

Wiadomości z regionu

2018-06-23, godz. 22:30 Joanna Lichocka kończy objazd po regionie. Na ostatnim przystanku rozmawiała z mieszkańcami Namysłowa Plany rządu, wypełnianie obietnic przedwyborczych, a także palące sprawy danego regionu - te kwestie zdominowały spotkanie Joanny Lichockiej z mieszkańcami pó ... » więcej 2018-06-23, godz. 22:30 O co chodzi w modlitwie "Ojcze Nasz"? Uliczny teatr wyjaśnił. Boży Weekend w Opolu Grupa aktorów wyszła na ulice Opola, by krótkim przedstawieniem teatralnym ewangelizować mieszkańców. Bohaterami przedstawienia są dwaj aniołowie, którzy zjaw ... » więcej 2018-06-23, godz. 20:35 Poważny wypadek na drodze wojewódzkiej nr 403. Jedna osoba ranna Do zdarzenia doszło na na wysokości autostradowego węzła Brzeg. Toyota corolla wypadła z drogi i uderzyła bokiem w drzewo. » więcej 2018-06-23, godz. 20:30 Gospodarka to podstawa. Posłanki PiS w Oleśnie. "Padło wiele ciekawych pytań i postulatów" [FILM, ZDJĘCIA] Ponad trzydzieści osób uczestniczyło w Oleśnie w spotkaniu z posłanką Prawa i Sprawiedliwości Joanną Lichocką. Rozmawiano o sprawach międzynarodowych, jak cho ... » więcej 2018-06-23, godz. 18:45 Młodzi i nietrzeźwi. Dwie groźne kolizje na opolskich drogach. Kierowcy "na podwójnym gazie" Kilka minut po 22:00 w powiecie nyskim 24-letni kierowca opla wymusił pierwszeństwo na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 41 z drogą na Domaszkowice i zderzył się ... » więcej 2018-06-23, godz. 18:00 Piechniczek: na pewno dokonałbym zmian w składzie drużyny. W niedzielę mecz o wszystko - Jestem przekonany, że Adam Nawałka rozmawiał indywidualnie z niektórymi zawodnikami i to on musi sam podjąć decyzje dotyczące strategii na mecz z Kolumbią w ... » więcej 2018-06-23, godz. 17:35 Media mają misję mówić Polakom, jak jest naprawdę - posłanka Joanna Lichocka w Strzelcach Opolskich [FILM, ZDJĘCIA] Kwestie społeczne, plan rozwoju dróg lokalnych i kwestia repolonizacji mediów to tematy, które najbardziej interesowały mieszkańców Strzelec Opolskich, którzy ... » więcej 2018-06-23, godz. 17:30 Minęło 60 lat od święceń kapłańskich biskupa Jana Wieczorka W Bodzanowicach swoją 60. rocznicę święceń kapłańskich świętował dziś (23.06) biskup Jan Wieczorek. Emerytowany ordynariusz gliwicki 23 czerwca 1958 roku, dzi ... » więcej 2018-06-23, godz. 14:00 Warsztaty dla rodzin, przyjaciół i sąsiadów osób niewidomych "Świat dotyku i dźwięku bez tajemnic" Fundacja Szansa dla Niewidomych wychodzi z kolejną ofertą warsztatów, które mają przybliżyć codzienność, w jakiej muszą odnaleźć się osoby z dysfunkcjami wzro ... » więcej 2018-06-23, godz. 13:15 Odpalić motopompę, zassać wodę, zbudować linię i strącić stożki. Strażacy ochotnicy rywalizują o tytuł najlepszych [ZD ... Tor przeszkód, rozwijanie i skręcanie węży, a przede wszystkim praca zespołowa. Najlepsze drużyny pożarnicze z regionu walczą o tytuł mistrza województwa w za ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »