Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-08, 20:00 Autor: Joanna Matlak

Lekcja historii w plenerze. Pokaz militariów zorganizowano w Lewinie Brzeskim [GALERIA]

Cofnęli się do 1945 roku. Militaria w Lewinie Brzeskim [fot. Joanna Matlak]
Cofnęli się do 1945 roku. Militaria w Lewinie Brzeskim [fot. Joanna Matlak]
Mieszkańcy Lewina Brzeskiego mieli wyjątkową okazję wzięcia udziału w plenerowym spektaklu historycznym. Na wzgórzach przy Nysie Kłodzkiej sceny rodem z II wojny światowej zaprezentowały grupy rekonstrukcji historycznych. Przedstawiono walki wojsk rosyjskich i niemieckich do których doszło w styczniu i lutym 19445 roku na terenie gminy.
- Wiedzę o wojnie czerpiemy z różnych źródeł, ale czasem warto to po prostu zobaczyć -
mówi Michał Flis z Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów, który wcielił się w rolę żołnierza Armii Czerwonej.

- Są filmy, książki, artykuły, opowieści innych ludzi, a my tutaj namacalnie dotykamy i zbliżamy się do drugiej wojny światowej. Już bliżej się chyba nie da, ale też sądzę, że nie chcielibyśmy być bliżej wojny. Wiadomo, że jest to nasze hobby i robimy to dla siebie, ale pokazujemy się też szerszej publiczności m.in. na wystawach i prelekcjach w szkołach - mówi Flis.

Na widowisko przybyło wielu mieszkańców Lewina Brzeskiego, którzy uważają, że takie rekonstrukcje historyczne są bardzo potrzebne.

- Niech mali patrzą jak to kiedyś było, zawsze coś z tego w głowie zostanie. W książkach to jednak nie to samo co na żywo - mówi jedna z kobiet.

- Broń to nie są żarty. To śmierć i masakra, ludzki płacz i tragedie - mówi mieszkaniec Lewina Brzeskiego.
Michał Flis
mieszkańcy

Wiadomości z regionu

2018-02-24, godz. 20:00 Polacy zapisują się na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Będą też grupy z Opolszczyzny Trwają zapisy uczestników na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Panamie. Swój udział potwierdziło ponad 1000 młodych osób z Polski. Do ... » więcej 2018-02-24, godz. 18:00 Samorządowa Loża Radiowa: Czy zamiana gruntów w Opolu to dobry pomysł? O zamianie gruntów, proponowanej przez opolski ratusz, rozmawiali goście dzisiejszej Samorządowej Loży Radiowej. Za tereny w Opolu Grudzicach, ratusz odstąpi ... » więcej 2018-02-24, godz. 17:00 Poduszki berlińskie lekarstwem na piratów drogowych. Taki pomysł mają mieszkańcy opolskich Krzanowic Drogowe poduszki berlińskie mają ostudzić fantazję piratów, którzy przemierzając opolskie Krzanowice za nic mają ograniczenia obowiązujące w terenie zabudowan ... » więcej 2018-02-24, godz. 16:00 Brzeg: konflikt między miastem, a BCM. Po stronie szpitala znów stanęło SKO Od 2014 roku władze Brzeskiego Centrum Medycznego domagają się umorzenia zaległego podatku od nieruchomości ze względu na słabą kondycję finansową lecznicy or ... » więcej 2018-02-24, godz. 16:00 W Brzegu sprawdzisz jakość powietrza. W mieście zamontowano specjalne sensory 10 czujników do mierzenia jakości powietrza zostało zamontowanych w różnych częściach Brzegu. Kilka z nich pojawiło się w centrum i przy głównych ulicach, a n ... » więcej 2018-02-24, godz. 15:00 Brzeski pomnik „hydraulika” doczeka się rozbiórki, ale dopiero w przyszłym roku Pół miliona złotych może kosztować usunięcie monumentu ku czci żołnierzy Armii Czerwonej u zbiegu ulic Oławskiej i Wrocławskiej w Brzegu. To wstępne szacunki ... » więcej 2018-02-24, godz. 15:00 Strażacy zebrali dary dla Kresowian Ponad tonę darów - ubrań, żywności, ale też sprzętów dla dzieci typu wózki czy foteliki samochodowe, zebrali strażacy z OSP Grodzisko. Druhowie zaangażowali s ... » więcej 2018-02-24, godz. 14:00 Groźna choroba coraz częściej atakuje psy i koty Coraz większa liczba psów i kotów choruje na parwowirozę. Niepokojące dane napływają z gabinetów weterynaryjnych powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Nie ma of ... » więcej 2018-02-24, godz. 14:00 Dwóch pijanych kierowców zatrzymali policjanci na terenie powiatu kluczborskiego Jeden z pijanych kierowców jechał przez Kluczbork zygzakiem, drugi - wjechał do rowu przy drodze krajowej numer 45. » więcej 2018-02-24, godz. 13:00 Uciekł z miejsca wypadku, jest poszukiwany przez policję Policja poszukuje sprawcy nocnego wypadku, do którego doszło na skrzyżowaniu ulic Sosnkowskiego i Pużaka w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »