Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Jakie działania podjąć, by dramat, który niesie…
2024-10-15, 14:30 Autor: Krzysztof Dobrowolski, Dawid Rajwa /oprac. AL

Jakie działania podjąć, by dramat, który niesie wielka woda już się nie powtarzał? [INTERWENCJA]

Archiwum: Podtopienia, które wystąpiły w Paczkowie [fot. Marcin Boczek]
Archiwum: Podtopienia, które wystąpiły w Paczkowie [fot. Marcin Boczek]
Dziś kolejna odsłona tematów związanych z powodzią i tym, jakie działania podjąć, by dramat, który niesie wielka woda, już się nie powtarzał i czy dysponujemy informacjami na temat nakazów ewakuacji? Gośćmi programu byli burmistrz Paczkowa Artur Rolka, a także dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Piotr Tarapata.
- Ja cały czas mówię o tym, że my powinniśmy być jednakowo wyposażeni w te same instrumenty, w tą samą wiedzę, począwszy od szkoleń w praktyce, ale również w narzędzia, które powinni nam dostarczać - zauważa gość audycji Artur Rolka, burmistrz Paczkowa.

- Ja już teraz, po przeżytej powodzi wrześniowej z tego roku, jeszcze bardziej jakby zwiększyłem swoją wiedzy na temat tego, jakimi narzędziami realnie dysponujemy. Wiedząc wcześniej, że nie mam na przykład rzędnych obliczonych na podstawie symulacji, które pozwalałyby mi ewakuować mieszkańców z poszczególnych miejsc na terenie miasta przy wystąpieniu dużych zrzutów na zbiornikach kaskadowych Topola i Kozielno, czy nawet przy tak zwanej cofce, przy określonym braku zrzutu i podniesieniu się wody w zbiorniku Otmuchów przy wale przelewowym, tak zwanym Kanale Ulgi. Wówczas występuje cofka na Nysie Kłodzkiej i blokuje mi Białą, która tym razem bardzo mocno również wystąpiła na terenie miasta Paczkowa i nam zabrała całkiem sporą część miasta. My tak naprawdę musieliśmy podejmować decyzje bardzo mocno po omacku - opowiada Artur Rolka, burmistrz Paczkowa.
Artur Rolka (1)
- Mówię to głośno, że my jako wójtowie burmistrzowie nie mamy takiego materiału, który pozwoliłby nam oceniać sytuację, który z danych terenów zostanie zalany przy określonym zrzucie - zauważa burmistrz Paczkowa.

- Doszło do pomiaru na poziomie 1670 i jeszcze wiedziałem oficjalnie z Wód Polskich, że taki poziom będzie, a później z kolei dowiedziałem się w nocy, jaki planowany jest zrzut, przekazano mi, ile wpłynie, tyle wypłynie, nikt nie wiedział, jaka będzie skala, jaka będzie skala na przykładzie naszego miasta - mówi Artur Rolka.
Artur Rolka (2)
- Wał przeciwpowodziowy został przerwany. Tam jest olbrzymia wyrwa, ja nie dostałem informacji, czy Zbiornik Paczkowski po przyjęciu takich dużych mas wody nadal jest zbiornikiem bezpiecznym! Do dzisiaj żyjemy w jednej wielkiej niewiedzy, a mam podstawy, proszę uwierzyć, żeby wątpić, czy wał na Zbiorniku Paczkowskim i tu nie sieję paniki, ja do dzisiaj nie zniosłem ewakuacji przymusowej, ale można powiedzieć, że to jest tylko dokument, mieszkańcy wrócili do swoich domów, natomiast my dalej nie mamy oficjalnie informacji, czy zostały zrobione badania techniczne przerwanym wale na Zalewie Paczkowskim - zauważ Rolka.
Artur Rolka (3)
O komentarz do tych wypowiedzi poprosiliśmy Piotra Tarapatę, dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, który zapewnił, że z burmistrzem jest w stałym kontakcie, podzielił się też tym, że niepokoi go cisza, która panuje po stronie Wód Polskich w kwestii wysyłanych przez władze Paczkowa zapytań.

- O tym, jak ważna jest informacja, świadczy choćby skala wiadomości, jakie zostały przekazywane samorządom, poszczególnym samorządom od początku, można powiedzieć trwania zagrożenia powodziowego, kiedy pojawiły się pierwsze sygnały. Ja tu też nawiązuję do słów pana burmistrza, że pewnymi informacjami nie tyle sam pan burmistrz Rolka był zaskakiwany, ale zaskakiwani byliśmy także my, jako służby wojewody opolskiego - zauważa dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
Piotr Tarapata (1)
- Praktycznie działania wszystkich włodarzy zaangażowanych w powódź, w walkę z zagrożeniem powodziowym, było trochę na zasadzie działania takiego intuicyjnego, ad-hoc, bo jaka mogła być reakcja kiedy zrzuty na przykład z Jeziora Nyskiego odbywały się co kilka godzin - zauważa dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

- Poniekąd chylę czoła wobec tych samorządowców, którzy zachowali tą zimną krew i starali się przy takiej skali nieprzewidywalnego zagrożenia, podejmować jeszcze racjonalne decyzje - mówi Piotr Tarapata.

Nasz gość w dalszej część audycji przyznał, że kontakt z Wodami Polskimi nie jest taki, jaki by oczekiwał i skierowane już zostało pismo do tej instytucji, jakie ma zamiar podjąć działania w celu zapobieżenia tym zjawiskom, a w najbliższy czwartek (17.10) planowane jest spotkanie z przedstawicielami Wód Polskich w Opolu.

Do tematu będziemy wracać.
Piotr Tarapata (2)
12

Zobacz także

2025-01-02, godz. 16:15 Magazyn interwencyjny - podsumowanie [INTERWENCJA] To ostatni w tym roku magazyn interwencyjny Radia Opole. W przyszłym roku będziemy się spotykać, ale o nieco późniejszej porze i nie tak regularnie, jak… » więcej 2024-12-30, godz. 14:45 Lewin Brzeski trzy miesiące po powodzi [INTERWENCJA] Radio Opole cały czas wspomaga budowę Rodzinnego Domu Dziecka w Lewinie Brzeskim. Dom prowadzony jest przez Edytę i Roberta Cimermanów. Przez 10 lat opiekowali… » więcej 2024-12-27, godz. 14:15 Małe podsumowanie wielkiej akcji pomocy dla powodzian [INTERWENCJA] Obiecaliśmy w naszej audycji interwencyjnej, że dopóki ostatni dom po powodzi nie zostanie odbudowany, dopóki ostatni mieszkańcy nie wrócą do swojego normalnego… » więcej 2024-12-24, godz. 13:30 Wigilijne wydanie magazynu interwencyjnego inne niż zwykle [INTERWENCJA] Wigilia to dzień wyjątkowy, zatem i magazyn interwencyjny był wyjątkowy. Interweniowaliśmy w różnych sprawach dotyczących świąt, naszych obyczajów… » więcej 2024-12-23, godz. 15:10 Plac zabaw w Polanowicach i zdatność wody do picia w Głuchołazach tematami magazynu interwencyjnego [INTERWENCJA] W audycji wróciliśmy do sprawy, którą zgłosił nam mieszkaniec Polanowic. Otóż obok posesji naszego słuchacza za płotem wybudowano plac zabaw przy świetlicy… » więcej 2024-12-20, godz. 18:15 Jak ludziom, którzy - wydawałoby się są w beznadziejnej sytuacji - można pomóc? [INTERWENCJA] Staramy się ostatnio często podejmować temat pomocy dla powodzian, relacjonować inicjatywy pozwalające "stanąć na nogi" ofiarom wrześniowego kataklizmu… » więcej 2024-12-19, godz. 14:45 Wydłużenie lewoskrętu na DK45 zmniejszy korki? Słuchacze apelują o zmianę [INTERWENCJA] Na dojeździe do skrzyżowania DK 45 z obwodnicą Opola, szczególnie w godzinach porannych tworzą się korki. Jak można upłynnić ruch? Z podpowiedzią i zarazem… » więcej 2024-12-18, godz. 16:13 Szczury na klatkach schodowych osiedla w Opolu [INTERWENCJA] Są niezwykle inteligentne i zarazem niebezpieczne dla człowieka. Mowa o szczurach, które ostatnio pojawiły się na osiedlu AK w Opolu. Gryzonie można spotkać… » więcej 2024-12-17, godz. 13:50 "Porozmawiać z nikim nie idzie, bo dzieci hałasują" [INTERWENCJA] Tuż obok posesji naszego słuchacza za płotem wybudowano plac zabaw przy świetlicy wiejskiej. Pan Czesław skarży się na hałasy, które docierają do niego… » więcej 2024-12-16, godz. 14:11 "Czyste Powietrze dla powodzian" - są pytania, szukamy odpowiedzi [INTERWENCJA] 12 grudnia został uruchomiony program "Czyste Powietrze dla powodzian", który ma być pomocą dla poszkodowanych. Posiada ułatwioną procedurę starania się… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »