Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-30, 15:40 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Centralne mamy zalane". Mieszkańcy Wronowa remontują domy po powodzi

Sytuacja popowodziowa we Wronowie [fot. Marcin Boczek]
Sytuacja popowodziowa we Wronowie [fot. Marcin Boczek]
Mieszkańcy Wronowa walczą z czasem, aby przed zimą wyremontować zniszczone przez powódź domy. Większość z budynków wymaga jak najszybszego osuszenia i uprzątnięcia, a temperatura w tym nie pomaga. Jak mówią powodzianie, końca prac nie widać. Dziś (30.09) inspektorzy nadzoru budowlanego sprawdzali stan techniczny budynków. Niestety, większość na razie nie nadaje się do zamieszkania.
- Pracy jest bardzo dużo, bo jak widać, sprzątamy, myjemy, odkażamy. Końca nie widać. Dobrze, że jeszcze pogoda się utrzymuje, ale trzeba w kurtce chodzić, spać może jeszcze nie. - Centralne mamy zalane, hydrofory nie działają, także mamy wodę z sieci hydroforowej, czyli ze studni, a ta też jest na razie nieczynna, bo musi być odkażona. Obecnie nie możemy korzystać z wody, w piecu też nie mogę zapalić, bo mamy piec kuchenny. - Wszystko jest zalane, także mieszkać nie można, nie ma szans. Pani napisała, że powinniśmy to opuścić. My nie mamy nic w domu, wszystko zalane.

- Na ten moment mieszkańcy potrzebują przede wszystkim materiałów budowlanych. To jest najważniejsza rzecz w tej chwili - mówi Wioletta Kruk-Jaromin z Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim, koordynator do spraw Wronowa.

- Osuszacze na gaz i na prąd, bo mieszkańcy zgłaszają, że boją się rachunków za prąd. Sprawdzamy też, czy jest zapotrzebowanie na kontenery, gdzie i kto chce mieszkać lub gdzie może mieszkać, sprawdzamy również z paniami użyteczność budynków i będziemy weryfikowali, jaka pomoc będzie dla mieszkańców konieczna.

Każdy, kto chciałby pomóc, może dostarczyć potrzebne materiały do Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim. Warto jednak zadzwonić i upewnić się, na co jest największe zapotrzebowanie.
Mieszkańcy Wronowa
Wioletta Kruk-Jaromin

Zobacz także

2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 17:37, Wiadomości z regionu Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody Polskie. » więcej
41424344454647
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »