Radio Opole » Ze zdrowiem Ci do twarzy w Radiu Opole

Posłuchaj audycji

2023-09-26, 09:50

Zaburza funkcje poznawcze i umiejętność życia. Neurolog o chorobie Alzheimera

Neurolog dr Klaudia Plinta [fot. M. Śmierciak]
Neurolog dr Klaudia Plinta [fot. M. Śmierciak]
Jest najczęstszą chorobą zwyrodnieniową mózgu, która stopniowo odbiera pamięć i zdolność do samodzielnego życia. Według szacunków na świecie cierpi na nią 39 milionów ludzi. Jednak z uwagi na starzejące się społeczeństwo ta liczba będzie dynamicznie rosła. Choroba Alzheimera, bo o tym mowa, była tematem audycji. Gościem Radia Opole była dr Klaudia Plinta, neurolog ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.
2023-09-22, 12:47

Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej powstanie w Opolu. "To kolejny krok do przodu w diagnozowaniu pacjentów"

Prof. Marek Gierlotka [fot. M. Śmierciak]
Prof. Marek Gierlotka [fot. M. Śmierciak]
Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej powstanie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Agencja Badań Medycznych rozstrzygnęła właśnie konkurs i zdecydowała o przyznaniu 30 milionów złotych na tę inwestycję. Czym będzie się zajmować ten nowy instytut? Jakie będą korzyści dla pacjentów? Czym jest w ogóle medycyna cyfrowa? O tym w audycji opowiadał prof. Marek Gierlotka, kierownik Oddziału Kardiologii w USK w Opolu i uniwersyteckiej Kliniki Kardiologii, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Opolskiego.
2023-09-21, 12:20

Jak nie popełnić faux pas wobec osoby z niepełnosprawnością?

Agnieszka Staszków-Bularz
Agnieszka Staszków-Bularz
Jak się zachować względem osób z niepełnosprawnością czy chorobą? Jak się okazuje, niektórym zdarza się popełniać faux pas w tej materii, co tłumaczy w swoich wykładach i działalności prawniczka Agnieszka Staszków-Bularz, osoba z niepełnosprawnością. Jak zachować zatem bon ton?
2023-09-18, 10:45

Jak zdrowo zacząć dzień? O śniadaniu - żeby było smacznie i pożywnie

Dietetyczka Karolina Orzechowska [fot. M. Śmierciak]
Dietetyczka Karolina Orzechowska [fot. M. Śmierciak]
Podobno jest najważniejszym posiłkiem dnia, na pewno pierwszym. Może być na słodko, może też być wytrawne. Najważniejsze, żeby było zdrowe, smaczne i pożywne. Tylko jak to zrobić? Jak komponować śniadanie - pierwsze i drugie? O tym w audycji opowiadała specjalistka dietetyki Karolina Orzechowska z Opola.
2023-09-11, 18:32

Jak przeciwdziałać wadom postawy u dzieci?

Badanie wad postaw w opolskim oddziale NFZ [fot. Monika Matuszkiewicz-Biel]
Badanie wad postaw w opolskim oddziale NFZ [fot. Monika Matuszkiewicz-Biel]
Rozpoczęcie roku szkolnego to dla dzieci przejście w siedzący tryb życia - nad książkami, telefonami i przed komputerami. Do tego jeszcze noszenie przeciążonych tornistrów i plecaków. Nie pomaga też niewłaściwa dieta, brak regularnych ćwiczeń czy problemy natury psychicznej u dzieci, o czym alarmują ostatnio eksperci.
2023-07-25, 10:12

Bezpieczeństwo nad wodą. O podstawowych zasadach przypomina WOPR

Ratownicy WOPR Andrzej Duda i Julia Duda [fot. M. Śmierciak]
Ratownicy WOPR Andrzej Duda i Julia Duda [fot. M. Śmierciak]
Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą? To jeden z tematów, który poruszyliśmy w czerwcowym wydaniu audycji. Jak podaje policja, w 2022 roku w Polsce odnotowano ponad 440 wypadków tonięć. Na skutek tych zdarzeń utonęło 419 osób. Nasze studio odwiedzili ratownicy WOPR - Andrzej Duda i Julia Duda - ojciec i córka.
2023-07-18, 08:02

Krok do zdrowia, czyli dlaczego warto codziennie spacerować?

dr Agnieszka Wojdyła-Hordyńska
dr Agnieszka Wojdyła-Hordyńska
7,5 tysiąca kroków dziennie, czyli ok. 5,5 km dla zdrowia. Opolska kardiolog - dr Agnieszka Wojdyła-Hordyńska z Pracowni Elektrofizjologii w USK w Opolu i Kliniki Kardiologii Wydziału Lekarskiego UO - zachęca pacjentów do udziału w "Kardiowyzwaniu". To ogólnopolska akcja, która ma zmotywować pacjentów kardiologicznych do aktywnego stylu życia. Jakie właściwości prozdrowotne ma spacer, nie tylko dla pacjentów kardiologicznych?

Audycja została nadana 24.06.2023r.
2023-07-05, 13:31

Jak uchronić dzieci przed cukrzycą?

Ewa Ledwoń (z lewej) [fot. USK]
Ewa Ledwoń (z lewej) [fot. USK]
Wakacje to czas, by pomyśleć o zdrowiu naszych milusińskich. Otyłość najmłodszych jest już prawdziwą plagą. A w ślad za nią idzie rosnące zagrożenie cukrzycą. Od czego zacząć drogę "ku zdrowiu" naszych dzieci - opowiadała Ewa Ledwoń, edukatorka diabetologiczna. Na czym polega praca edukatora, nie tylko z pacjentami? Kto powinien zainteresować się tematem? - odpowiedź w programie.
2023-07-05, 13:13

Od 1 lipca 2023 koniec stanu zagrożenia epidemicznego

Katarzyna Sołtys-Bolibrzuch [fot. Marcin Boczek]
Katarzyna Sołtys-Bolibrzuch [fot. Marcin Boczek]
Maseczki wyrzucamy, paszporty covidowe chowamy do szuflady. W Polsce od dziś (1.07) oficjalny koniec stanu zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza w praktyce? Co z wymazami, szczepieniami, dezynfekcją i dystansem społecznym - ten temat zagościł w pierwszej godzinie programu "Ze zdrowiem Ci do twarzy". Naszym gościem była pielęgniarka epidemiologiczna Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Katarzyna Sołtys-Bolibrzuch.
12345

Zobacz także

2023-09-26, godz. 09:50 Zaburza funkcje poznawcze i umiejętność życia. Neurolog o chorobie Alzheimera Jest najczęstszą chorobą zwyrodnieniową mózgu, która stopniowo odbiera pamięć i zdolność do samodzielnego życia. Według szacunków na świecie cierpi… » więcej 2023-09-22, godz. 12:47 Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej powstanie w Opolu. "To kolejny krok do przodu w diagnozowaniu pacjentów" Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej powstanie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Agencja Badań Medycznych rozstrzygnęła właśnie konkurs i zdecydowała… » więcej 2023-09-21, godz. 12:20 Jak nie popełnić faux pas wobec osoby z niepełnosprawnością? Jak się zachować względem osób z niepełnosprawnością czy chorobą? Jak się okazuje, niektórym zdarza się popełniać faux pas w tej materii, co tłumaczy… » więcej 2023-09-18, godz. 10:45 Jak zdrowo zacząć dzień? O śniadaniu - żeby było smacznie i pożywnie Podobno jest najważniejszym posiłkiem dnia, na pewno pierwszym. Może być na słodko, może też być wytrawne. Najważniejsze, żeby było zdrowe, smaczne… » więcej 2023-09-11, godz. 18:32 Jak przeciwdziałać wadom postawy u dzieci? Rozpoczęcie roku szkolnego to dla dzieci przejście w siedzący tryb życia - nad książkami, telefonami i przed komputerami. Do tego jeszcze noszenie przeciążonych… » więcej 2023-07-25, godz. 10:12 Bezpieczeństwo nad wodą. O podstawowych zasadach przypomina WOPR Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą? To jeden z tematów, który poruszyliśmy w czerwcowym wydaniu audycji. Jak podaje policja, w 2022 roku w Polsce odnotowano… » więcej 2023-07-18, godz. 08:02 Krok do zdrowia, czyli dlaczego warto codziennie spacerować? 7,5 tysiąca kroków dziennie, czyli ok. 5,5 km dla zdrowia. Opolska kardiolog - dr Agnieszka Wojdyła-Hordyńska z Pracowni Elektrofizjologii w USK w Opolu i… » więcej 2023-07-05, godz. 13:31 Jak uchronić dzieci przed cukrzycą? Wakacje to czas, by pomyśleć o zdrowiu naszych milusińskich. Otyłość najmłodszych jest już prawdziwą plagą. A w ślad za nią idzie rosnące zagrożenie… » więcej 2023-07-05, godz. 13:13 Od 1 lipca 2023 koniec stanu zagrożenia epidemicznego Maseczki wyrzucamy, paszporty covidowe chowamy do szuflady. W Polsce od dziś (1.07) oficjalny koniec stanu zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza w praktyce?… » więcej 2023-06-24, godz. 09:00 Czy opalanie może być bezpieczne? Lekarz dermatolog rozwiewa wątpliwości Lato i wakacje to czas wypoczynku, plażowania, wyjazdów, wycieczek i dużej ekspozycji na słońce. Lekarze, jak co roku, przypominają i przestrzegają, aby… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »