Radio Opole » Pogranicze (DAB+) » Audycje z pogranicza

Audycje z pogranicza

2018-11-19, 10:19 Autor: Dorota Kłonowska

Paczków i Javornik razem na co dzień, razem w Unii Europejskiej

Artur Rolka w programie Pogranicze [Fot.Dorota Kłonowska]
Artur Rolka w programie Pogranicze [Fot.Dorota Kłonowska]
Rewitalizacja rynku w Paczkowie [Fot.UM Paczków]
Rewitalizacja rynku w Paczkowie [Fot.UM Paczków]
Rewitalizacja rynku w Paczkowie [Fot.UM Paczków]
Rewitalizacja rynku w Paczkowie [Fot.UM Paczków]
Gmina Paczków w partnerstwie z czeskim Javorníkiem realizuje projekt „Paczków i Javoník. Dwa miasta, jedna historia” dofinansowany w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Paczków będzie miał odrestaurowany rynek, Javornik odnowi siedemnastowieczny, zabytkowy kompleks, niegdyś zajmowany przez sąd.
Paczków pozyskał z tego projektu 1,3 mln euro, Czesi milion. Wspomniane zadania właśnie są realizowane, wymiana płyty rynku potrwa do końca lipca 2019r.
- Powierzchnia zostanie pokryta nawierzchnią brukową z kamienia łamanego, a także z kostki kamiennej oraz płyt granitowych. Wydzielonych zostanie 45 miejsc parkingowych, powstanie stacja wypożyczania rowerów. Pozostała część placu będzie zaadaptowana według historycznych planów, będą zielone strefy odpoczynku z historyczną fontanną oraz kamienną makietą miasta. W ten sposób część placu przed Wieżą Ratuszową będzie stanowiła przestrzeń umożliwiającą organizację miejskich imprez kulturalnych. Mamy w planie organizację cyklicznych jarmarków polsko – czeskich, a już wkrótce zapraszamy na jarmark świąteczny – oczywiście wspólnie z Czechami – mówi burmistrz Paczkowa Artur Rolka.
Polsko – czeska współpraca jest zauważalna w gminie Paczków niemal w każdej dziedzinie. To współpraca szkół i przedszkoli, artystów, twórców ludowych, sportowców, strażaków, a nawet bartników, gołębiarzy, czy wędkarzy.
- A najbardziej nas cieszy, że wszystko to odbywa się spontanicznie, z propozycją wychodzą mieszkańcy, poszczególne środowiska – mówi gospodarz gminy Paczków.
Artur Rolka w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-03-19, godz. 18:44, Audycje z powiatów Jest turystyczny klaster po stronie czeskiej, będzie po polskiej - Czesi od 10 lat mają u siebie skoncentrowaną grupę przedsiębiorstw zajmujących się turystyką, która współpracuje, wprowadza systemy rabatowe, wymienia się informacjami, co wydatnie wpływa na rozwój turystyki. My na spotkaniu… » więcej 2018-03-19, godz. 18:43, Audycje z powiatów Niemodlin i Pražmo. Połączeni wspólną historią od 1779r do 1946r Partnerów w Czechach mają nie tylko miasta leżące w przygranicznym pasie. Przykładem Niemodlin, który w 2007r podpisał umowę o współpracy z czeskim Štity, natomiast w 2013r z miejscowością Pražmo. W tym ostatnim przypadku zdecydowała… » więcej 2018-03-14, godz. 23:48, Audycje z powiatów Krajoznawcy z całej Polski spotkają się w Nysie. Nie zabraknie czeskich akcentów Nyski oddział PTTK TRYTON przygotowuje się do organizacji ogólnopolskiego seminarium krajoznawczego z udziałem kilkuset przewodników turystycznych i krajoznawców z całej Polski. Nysę wybrało Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców. » więcej 2018-03-14, godz. 23:31, Audycje z powiatów Czechy sprzyjają przedsiębiorcom. Firmę zarejestrujesz w godzinę Wojciech Olszewski jest mieszkańcem Głuchołaz i jednocześnie czeskim przedsiębiorcą. Właśnie tam postanowił prowadzić działalność gospodarczą w branży turystycznej, bowiem jest zapalonym miłośnikiem podróży, a pogranicza… » więcej 2018-03-08, godz. 10:34, Audycje z powiatów Pogranicze okiem archeologa. Polacy i Czesi razem od neolitu Początki osadnictwa na obecnych terenach polsko - czeskiego pogranicza sięgają czasów neolitu, czyli 6 - 7 tysięcy lat wstecz. Z tego okresu pochodzą archeologiczne znaleziska świadczące o tym, że przybywały tu ludy naddunajskie… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »