Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-05-26, 11:55 Autor: Katarzyna Zawadzka

48. OKT: Kobiece historie w "Chłopach" z Teatru Ludowego w Krakowie

Spektakl pt. "Chłopi" Teatru Ludowego w Krakowie [Fot. Jeremi Astaszow]
Spektakl pt. "Chłopi" Teatru Ludowego w Krakowie [Fot. Jeremi Astaszow]
Spektakl pt. "Chłopi" Teatru Ludowego w Krakowie to kolejne przedstawienie konkursowe 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa". W tym roku mija setna rocznica otrzymania Nobla przez autora powieści, na podstawie której stworzono teatralną adaptację.
Reżyser Remigiusz Bzyk skupił się na historiach opisanych przez Władysława Reymonta kobiecych bohaterek. Inspirował się także reportażem pt. "Chłopki" Joanny Kuciel-Frydryszak.

- Udział w tym przedstawieniu to była przygoda - komentuje aktorka Dorota Goliasz. - Na pewno to była niesamowita przygoda. Cała książka, przebrnięcie przez nią w kontekście analizy, to z czego ja wychodzę, że działo się niecałe 130 lat temu i to jest dalej bardzo o nas. To bardzo zbliżające do nas i do natury człowieka - dodaje.

W spektaklu wystąpił także Andrzej Namysło, aktor związany wcześniej z opolską sceną.

- To piękna scena i wspaniała publiczność - mówi artysta. - Z tego co pamiętam, widownia zawsze świetnie przyjmowała konfrontacyjne spektakle i te trudniejsze też. Wszyscy czuliśmy, cały nasz zespół dobrą energię, która od tej widowni płynęła. To było fantastyczne móc zagrać jeszcze raz dla tej publiczności - dodaje.

Dziś (26.05) zobaczymy ostatnie dwa spektakle konkursowe, czyli "Przygody Koziołka Matołka" z Teatru Polskiego w Warszawie i "Miłość czystych u kąpieli morskich" z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Na dzisiejszy finał konfrontacji zaśpiewają zaś Grażyna Łobaszewska i Adam Nowak.
Dorota Goliasz
Andrzej Namysło

Zobacz także

2024-11-27, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Opolski oddział IPN upamiętnił Augustyna Kośnego. Jest tablica pamiątkowa i wystawa Był działaczem społecznym, politycznym, ale też lekarzem i uczestnikiem II Powstania Śląskiego. Mowa o Augustynie Kośnym, który od dziś (27.11) ma swoją tablicę na budynku Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. Data jest szczególna… » więcej 2024-11-27, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Dwoma pasami do Nysy. Przebudowa DK 46 między obwodnicą i Pakosławicami na ostatniej prostej Jeszcze tylko prace kosmetyczne, uruchomienie sygnalizacji świetlnej i otwarcie traktu. » więcej 2024-11-27, godz. 14:52, Wiadomości z regionu "Wszystko siedzi w głowie". Regionalny Dzień Seniora zgromadził tłumy mieszkańców Ponad 700 seniorów z całej Opolszczyzny zawitało dziś (27.11) do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu. To za sprawą organizowanego po raz 7. Regionalnego Dnia Seniora, któremu przewodniczy hasło - 'Młodość przychodzi z wiekiem'… » więcej 2024-11-27, godz. 13:40, Wiadomości z regionu Opole: zabytkowy cmentarz zostanie odnowiony. Prace przy ul. Wrocławskiej ruszą niebawem Cmentarz przy ulicy Wrocławskiej w Opolu przejdzie rewitalizację. Pierwszy krok w tej sprawie już poczyniono. W opolskim ratuszu podpisano dziś (27.11) umowę z wykonawcą i za 18 miesięcy opolska nekropolia ma zyskać nowy blask. Oprócz… » więcej 2024-11-26, godz. 18:45, Kultura i rozrywka W cyklu "Twarze Opole" przypomną Tadeusza Horoszkiewicza 'Tadeusz Horoszkiewicz - nestor opolskiego dziennikarstwa' - takie spotkanie zaplanowano w środę (27.11) w ramach cyklu 'Twarze Opole'. Poprowadzą je prof. Bogusław Nierenberg, prof. Janina Hajduk-Nijakowska oraz Ryszard Łabus. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »