Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-06-18, 15:08 Autor: Agnieszka Stefaniak

Kiedyś wieś, dziś dzielnica. Sławice świętują 800 lat

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 800-lecia Sławic [fot. Agnieszka Stefaniak]
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 800-lecia Sławic [fot. Agnieszka Stefaniak]
800-lecie istnienia świętują Sławice, niegdyś wieś w gminie Dąbrowa, od 2017 roku XII dzielnica Opola. Położone w dorzeczu Odry oraz Potoku Prószkowskiego zajmują powierzchnię ponad 600 hektarów.
- Niektórzy mówią, że to Opole przy Sławicach powstało - śmieje się Małgorzata Warsitz, przewodnicząca zarządu dzielnicy XII. - Mówią, że myśmy byli tutaj prędzej niż Opole. Najstarsze księgi, które udało się odnaleźć wskazują na to, że pierwsze wzmianki o pierwszych osadnikach tu, to rok 1223.

Sławice mają szkołę podstawowa, przedszkole, kościół, sklep a także silną OSP oraz jedyne w Polsce Zgromadzenie Sióstr Kamilianek.

- Jakieś pojedyncze gospodarstwa się znajdą, ale to już jest bardzo mało. Teraz ludzie jeżdżą do pracy. Nie tylko do Opola, ale też dalej, do Wrocławia. Dziś godzina dojazdu to nic - mówi Jan Damboń, dawniej sołtys Winowa, a od 10 lat mieszkaniec Sławic.

Z czego żyli mieszkańcy Sławic kiedyś? - Pół wsi pracowało na roli. Drugie pół "na majątku" u hrabiny von Einer, do której należały również posiadłości w Półwsi i Bierkowicach - przekazuje lokalny historyk Paweł Przybyła.
- Na samym terenie majątku zamieszkiwało 111 osób. One wszystkie były zatrudnione w majątku oraz w cegielniach. Cegielnia kiedyś produkowała 40 tysięcy cegieł każdego dnia. A tu były dwie cegielnie. Najstarsza to była cegielnia pana Koeninga, a drugiej to ostatnim właścicielem był pan Pasoń.

Po dawnym majątku zostały tylko fragmenty ogrodzenia. Zainteresowani historią mogą w Sławicach poszukać innych śladów. W lutym 1945 roku na tamtejszych polach uprawnych lądował awaryjnie, po postrzeleniu przez Niemców, amerykański myśliwiec.

Sławice lotniska się nie dorobiły, ale mają, już prawie gotowy polder Żelazna za sąsiada, który ma chronić od wód powodziowych.
Od dziś ( 18.06) o 800-leciu Sławic przypominać będzie pamiątkowa tablica przy boisku oraz żywy pomnik, czyli miododajna lipa.
Małgorzata Warsitz
Jan Damboń
Paweł Przybyła

Zobacz także

2023-05-12, godz. 20:00, Kultura i rozrywka Rozpoczęły się Dni Funduszy Europejskich. Przygotowano mnóstwo atrakcji w całym regionie Wystartowały Dni Funduszy Europejskich. Przez cały weekend (12-14.05) na terenie Opola, a także w całym regionie, możemy dowiedzieć się, poznać, dotknąć i spróbować projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Funduszy Europejskich… » więcej 2023-05-12, godz. 18:15, Wiadomości z regionu Pomogą innym i sobie. Kontrolerzy MZK przeszli kurs pierwszej pomocy Szkolenie z pierwszej pomocy przeszli kontrolerzy MZK w Opolu. W swojej pracy zdarza im się ratować drugiego człowieka. Bywa, że muszą pomagać sobie nawzajem. » więcej 2023-05-12, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Medyczne Centrum Naukowo-Badawcze od kuchni. Opolanie zobaczyli, jak działa ta placówka Jak działa rezonans magnetyczny? Dlaczego odpowiednia dieta jest kluczowa dla naszego zdrowia? Jak przeprowadzane są badania w laboratorium? Odpowiedzi m.in. na te pytania znalazły osoby, które wzięły udział w wykładach zorganizowanych… » więcej 2023-05-12, godz. 16:27, Kultura i rozrywka Debatowali o Witoldzie Pileckim. Tłumy młodzieży na spotkaniu z Jackiem Fairweatherem Naukowcy, opolska młodzież i mieszkańcy miasta - takie grono wypełniło po brzegi Aulę Błękitną w Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego, gdzie odbyła się debata na temat postaci Witolda Pileckiego z udziałem Jacka Fairweathera… » więcej 2023-05-12, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Pożar i zagrożenie chemiczne. Strażacy ćwiczyli w Elektrowni Opole Ćwiczenia pozwoliły przetestować umiejętności ratownicze oraz koordynacyjne służb w sytuacjach awaryjnych, w tym pożarowych i ewakuacyjnych, które potencjalnie mogłyby wystąpić na terenie elektrowni. » więcej
572573574575576577578
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »