"Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji" to tytuł książki, której promocja odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Autorką jest Ludwika Włodek - socjolożka, wykładowczyni na Wydziale Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego i reporterka. W swoim reportażu ukazuje piętnaście historii odsłaniających różnorodne spojrzenia na postkolonialną tożsamość swoich bohaterów.
- Wielu migrantów z Algierii chętnie wybiera sport traktując go jako drogę dającą szanse na awans społeczny - mówiła autorka. - Rzeczywiście jest tak, że sport od lat w społeczeństwach zachodnich, zresztą nie tylko zachodnich, był taką, jak mówią Francuzi, "windą społeczną". O ile w latach 50. czy jeszcze w międzywojniu tymi słynnymi piłkarzami zostawali Włosi, Polacy, ludzie wywodzący się ze społeczności imigranckich, to właśnie w latach 80, 90 byli to potomkowie imigrantów z Algierii - dodaje.
Spotkanie z Ludwiką Włodek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się w ramach 5. Festiwalu Kultur i Języków Świata. Poprowadziła je Monika Ostrowska. Radio Opole jest patronem medialnym tego wydarzenia.