Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-09-19, 09:03 Autor: Katarzyna Zawadzka

45. OKT: Lata 30. XX wieku w zwierciadle współczesności. "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie

"Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. KZ]
"Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. KZ]
Rozmowa po spektaklu "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. Katarzyna Zawadzka]
Rozmowa po spektaklu "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Panny z Wilka" Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - to kolejny spektakl konkursowy 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa". Przedstawienie w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego przeniosło publiczność do lat 30. XX wieku. Były stroje i meble z epoki. Głównemu bohaterowi utworu Jarosława Iwaszkiewicza - Wiktorowi Rubenowi towarzyszył na scenie duch zmarłego przyjaciela kleryka Jurka.
- Akcja z jednej strony dzieje się w epoce, do której nawiązują kostiumy, a z drugiej strony próbujemy wysyłać sygnały dzisiejszego myślenia - mówi reżyser. - Z jednej strony zależało nam na wyakcentowaniu tego bardzo tradycyjnego porządku społecznego, patriarchalnego, który ma wpływ na losy kobiet i w gruncie rzeczy zapisanego przez Iwaszkiewicza - kleryka Jurka, po którego stracie główny bohater przeżywa kryzys i tym samym podaje w wątpliwość także swoją tożsamość. Do tego tekstu o niepodjęciu decyzji co do życia i miłości dochodzi jeszcze jedno niedookreślenie - czy bardziej kobiety, czy bardziej mężczyźni... - dodaje.

- Mój bohater to człowiek bardzo samotny - mówi Marcin Kiszluk, odtwórca roli Wiktora. - Człowiek po ogromnych przejściach i traumie wojennej taki trochę niezdefiniowany pomimo wieku. Niezdefiniowany jako człowiek i niezdefiniowany co do orientacji seksualnej. Cały czas poszukujący. Myślę, że ta trauma wojenna i te wszystkie wydarzenia spowodowały, że nie może odnaleźć się. Ten nagły strzał panien z jego lat młodzieńczych powoduje ogromny mętlik w jego głowie - dodaje.

Kolejne przedstawienie konkursowe 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych także przygotował Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W poniedziałek (20.09) widzowie zobaczą "Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze" Bolesława Leśmiana w reż. Jarosława Kiliana. Radio Opole jest patronem medialnym konfrontacji.
Krzysztof Rekowski
Marcin Kliszuk

Zobacz także

2021-09-28, godz. 09:38, Sport i turystyka O masażu, jodze i energii w RO 3 SPORT Schematu energetycznej budowy człowieka nie znajdziemy w podręcznikach do biologii. Wiele osób interesuje się jednak tym popularnym zagadnieniem w medycynie Wschodu. » więcej 2021-09-28, godz. 08:29, Sport i turystyka Młodzieżowcy Budowlanych walczą na Mistrzostwach Europy Kacper Urban zajął siódme miejsce w swojej kategorii wagowej na Mistrzostwach Europy do lat 20 i 23 w podnoszeniu ciężarów, które odbywają się w fińskim Rovaniemi. Zawodnik Budowlanych Opole uzyskał wynik 271 kg. Konrad Łazuga… » więcej 2021-09-27, godz. 19:55, Wiadomości z regionu Dwa pozytywne wyniki testu na COVID-19 w PSP 1 w Opolu. Jest kwarantanna Kolejne przypadki koronawirusa wśród opolskich uczniów. Jak informuje opolski ratusz COVID-19 stwierdzono u dwóch uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Opolu. » więcej 2021-09-27, godz. 18:30, Wiadomości z regionu W Opolu powstanie nowy POZ. Będzie działać w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Czy będzie kto miał leczyć potrzebujących? Nowa przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej dla dzieci i dorosłych powstanie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Placówka ma służyć przede wszystkim mieszkańcom osiedla Malinka. Zajmie pomieszczenia na parterze budynku 'D'… » więcej 2021-09-27, godz. 11:20, Kultura i rozrywka Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. Zaplanowano około 50 wydarzeń Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. W programie 11 spektakli konkursowych, debata, spotkania autorskie i wystawy, w sumie blisko 50 wydarzeń. Start 2 października na dużej scenie OTLiA o godzinie 16:00. » więcej
1178117911801181118211831184
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »