Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-10-03, 15:12 Autor: Adam Wołek

Miejskie inwestycje w pieczę zastępczą. Opole ogłasza 4-letni program działań

Inwestycje w pieczę zastępczą. Miasto ma plan działania na cztery lata [fot. Adam Wołek]
Inwestycje w pieczę zastępczą. Miasto ma plan działania na cztery lata [fot. Adam Wołek]
Nowe domy dziecka, najprawdopodobniej dwa powstaną w Opolu, a do tego jeszcze 20 tzw. mieszkań treningowych.
Dodatkowe wsparcie dostaną też zawodowe rodziny zastępcze, które zajmują się dziećmi z niepełnosprawnościami. To plan opolskiego ratusza na poprawę jakości pieczy zastępczej, rozpisany na najbliższe cztery lata.

- Oprócz tego planujemy także szereg remontów w naszych żłobkach - mówił prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - Wyszacowaliśmy, że same remonty żłobków publicznych to około 4 milionów złotych. To będzie już w przyszłorocznym budżecie. To jest kilka placówek z terenu miasta, które potrzebują prac. Największe w Żłobku Matki Polki.

Remonty żłobków i budowa nowych domów dziecka mają kosztować nie więcej niż 15 milionów złotych.

- Nowe miejsca pieczy zastępczej muszą powstać, bo notujemy wzrost liczby decyzji sądu o odebraniu dzieci biologicznym rodzicom - mówi Dorota Rutkowska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM Opola. - Tzw. ustawa Kamilkowa powoduje, że te postanowienia mają rygor natychmiastowej wykonalności. Na dzień dzisiejszy mamy 5 domów dziecka i 130 rodzin. Miejsc wolnych nie mamy, za to są kolejne postanowienia sądów o konieczności odebrania dziecka.

- Mieszkania treningowe będą dla dorosłych wychowanków domów dziecka. Mogliby dostosowywać się w nich przez rok. Ale będzie też inne wsparcie - podkreśla wiceprezydent Opola Przemysław Zych. - Ten program niesie ze sobą również skutek finansowy, żeby wesprzeć te osoby. One muszą zacząć funkcjonować po wyjściu z pieczy zastępczej, stąd konieczne będzie wsparcie pracowników z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Do tego zwiększenie kwoty na remonty mieszkań socjalnych. Obecnie to pół miliona złotych rocznie, a po wdrożeniu planu ma to być do 2 milionów. Program pieczy zastępczej w całości ma być gotowy do końca roku. Pełny koszt szacuje się na 40 milionów złotych.
Arkadiusz Wiśniewski
Dorota Rutkowska
Przemysław Zych

Zobacz także

2024-11-13, godz. 19:26, Wiadomości z regionu Pieniądze na drogi z rządowego funduszu. "To ponad 13 milionów" Ponad 13 milionów złotych trafiło do 7 powiatów i 4 gmin z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. » więcej 2024-11-13, godz. 17:00, Gospodarka - Bez spalarni odpadów będziemy płacić za śmieci coraz więcej - ostrzega prezydent Opola - Trzeba sobie jasno powiedzieć, że brak spalarni w Opolu to wyższe opłaty za odbiór śmieci - przekonywał dziś (13.11) w Porannej Rozmowie Radia Opole Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta. Odniósł się do protestów komitetu „Stop… » więcej 2024-11-13, godz. 16:53, Wiadomości z regionu Dożywocie grozi 28-letniemu mieszkańcowi Ozimka, który usiłował zabić swoją znajomą Najpierw miał ugodzić nożem, a następnie przewrócić ofiarę i kopać ją po głowie oraz twarzy. Takie zarzuty usłyszał dziś (13.11) przed Sądem Okręgowym w Opolu 28-letni Krzysztofa K., który jest oskarżony o usiłowanie zabójstwa… » więcej 2024-11-13, godz. 15:45, Wiadomości z regionu Umowa z wykonawcą podpisana. Wkrótce ruszy rozbudowa PSP nr 10 w Opolu Publiczna Szkoła Podstawowa nr 10 w Opolu doczeka się nowej hali sportowej. Przede wszystkim jednak placówka zostanie rozbudowana o dodatkowe sale lekcyjne i stołówkę z kuchnią. Dziś (13.11) w obecności uczniów, władze miasta podpisały… » więcej 2024-11-13, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Opolska katedra wciąż nie została odkryta w pełni. Archeolodzy wysłali próbki do badań DNA Czy w katedrze opolskiej znajdują się szczątki wnuka Bolesława Krzywoustego? Tego na razie nie wiadomo. Odpowiedzi na to pytanie mogą udzielić jedynie wyniki badań DNA. Archeolodzy próbki odkrytych kości oddali już do badań i oczekują… » więcej
44454647484950
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »