Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-08-29, 16:45 Autor: Adam Wołek

Opole rezygnuje z dopłat do pobytu dziecka w prywatnym żłobku. Opinie w temacie podzielone

Opolska sesja rady miasta [fot. Adam Wołek]
Opolska sesja rady miasta [fot. Adam Wołek]
Od przyszłego roku Opole nie będzie już dopłacać do opieki dla dzieci w żłobkach niepublicznych. Taką uchwałę przyjęli na powakacyjnej sesji opolscy radni.
Wsparcie to na dziś 650 złotych. Likwidacja dopłaty ma bezpośredni związek z rządowym programem "Aktywny rodzic", który przewiduje wsparcie w kwocie 1500 złotych, ale bez rozgraniczenia na placówki publiczne i niepubliczne.

Rezygnacja z miejskiego wsparcia budzi kontrowersje wśród właścicieli niepublicznych żłobków w Opolu.

- To będzie nierówne traktowanie, a niesprawiedliwość polega na tym, że na miejskie żłobki dokłada każdy podatnik - podkreśla Grzegorz Markowiak, właściciel prywatnego żłobka. - Łącznie z tymi podatnikami, którzy nie posłali z różnych powodów dzieci do żłobków publicznych. I do tego teraz miasto im jeszcze odbiera te 650 złotych.

Grzegorz Markowiak zaznacza, że to będzie rodzić dysproporcje w opłatach za żłobki, a różnica będzie wynosić około 700 złotych.

Wiceprezydent Opola Przemysław Zych nie zgadza się z taką narracją.

- Prywatne podmioty od razu założyły, że miejskie wsparcie zostanie utrzymane i układały plan działania - zauważa wiceprezydent Zych. - Przedstawiały swoją ofertę, zakładając z góry, że 650 złotych zostanie utrzymane, a z tego co widać na stronach żłobków niepublicznych, kwoty jakie są dziś wskazywane pokazują, że wzrosty cen sięgnie kilkuset złotych.

Przypomnijmy, miejski program dopłat do żłobków w Opolu wprowadzono w 2011 roku, był wówczas pionierski w skali kraju. Jednym z autorów był wówczas radny PO, a dziś wicemarszałek regionu Zbigniew Kubalańca.

- Te 13 lat temu sytuacja była zgoła odmienna, dzisiaj jest ta dopłata rządowa w kwocie 1500 złotych. Zabranie w związku z tym wsparcia miejskiego może mieć związek, że sytuacja z liczbą miejsc żłobkowych uległa poprawie. Nie jestem już radnym miasta od 7 lat.

Współautorem uchwały sprzed ponad dekady był również Tomasz Kaliszan, radny PO, który w dzisiejszym głosowaniu wygaszającym program miejski wstrzymał się od głosu.

Dodajmy, że mimo wprowadzenia rządowego wsparcia z miejskiego dofinansowania nie zrezygnowano np. w Rzeszowie.
Grzegorz Markowiak
Przemysław Zych
Zbigniew Kubalańca

Zobacz także

2024-11-28, godz. 15:33, Wiadomości z regionu 20 lat wsparcia i rozwoju: Środowiskowy Dom Samopomocy w Opolu świętuje jubileusz 20-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy w Opolu obchodzi Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym. Placówka od dwóch dekad wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną, stając się miejscem… » więcej 2024-11-28, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Coraz bliżej do otwarcia nowego stadionu. Dziś nastąpiło przekazanie obiektu Zakładowi Komunalnemu Stadion Opolski został oficjalnie przekazany Zakładowi Komunalnemu. Od dziś (28.11) spółka miejska będzie odpowiedzialna za jego utrzymanie zarówno pod względem czystości, sprawności urządzeń, jak i finansowym. » więcej 2024-11-28, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Krytycznie o Kartezjuszu dziś w ramach cyklu Pogadalnia w MŚO 'Myślę, więc nie jestem sam' - to tytuł najbliższego spotkania w ramach Pogadalni, czyli cyklu spotkań filozoficznych w Opolu. Mają one otwartą formułę zarówno dla tych, którzy chcą się włączyć do dyskusji, jak i tych, którzy… » więcej 2024-11-28, godz. 14:36, Wiadomości z regionu Pierwszy prezes klubu OKS Odra Opole i nestor opolskiego pożarnictwa będą mieli swoje ulice W stolicy regionu pojawią się dwie nowe ulice. Pierwsza z nich będzie nosiła nazwę pułkownika pożarnictwa Zdzisława Filingiera i będzie zlokalizowana w okolicach ulicy Budowlanych. Natomiast druga będzie znajdować się w rejonie… » więcej 2024-11-28, godz. 13:30, Gospodarka To już pewne. Opolanie zapłacą wyższy podatek od nieruchomości Od nowego roku mieszkańcy Opola zapłacą więcej za swoje nieruchomości. Podatek od zabudowań mieszkalnych, gospodarczych oraz gruntów wzrośnie od blisko 3 do 8 procent. Ta najwyższa podwyżka dotyczy przedsiębiorców, którzy mają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »